Společnost ČEZ chce z loňského zisku 41 miliard korun vyplatit dividendu 45 korun na akcii, tedy o pět korun méně než loni. Stát jako majoritní akcionář ČEZ obdrží z celkové dividendy asi 16,9 miliardy korun, sdělil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Loni stát získal zhruba o dvě miliardy korun více.

Celkem je na dividendu ČEZ určeno 24,2 miliardy korun. Loni to bylo kvůli vyššímu zisku necelých 27 miliard korun.

Návrh na dividendu je dle ČEZ v souladu s dividendovou politikou firmy, podle které společnost vyplácí 50 až 60 procent čistého zisku bez vlivu mimořádných příjmů. Částka navrhovaná k výplatě za rok 2011 představuje 59,4 procenta z konsolidovaného zisku po zdanění.

"Kvůli tomu, že před rokem byla dividenda ČEZ vyšší, dal se očekávat 60procentní výplatní poměr tak, aby pokles oproti loňské dividendě nebyl tak výrazný," uvedl analytik Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus.

Letos ČEZ čeká čistý zisk opět 41 miliard korun a podle Hatlapatky firma zřejmě výši dividendy udrží i v příštím roce.

"Výplatním poměrem na horní hranici tradičního pásma příliš neriskuje to, že by dividenda šla příští rok dolů," uvedl.

Čistý zisk ČEZ za loňský rok klesl meziročně o 13 procent ze 47 miliard korun v roce 2010. Provozní výnosy loni vzrostly o šest procent na 209,8 miliardy Kč.

Představenstvo ČEZ rozhodlo o svolání řádné valné hromady na 26. června 2012.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jejím majoritním akcionářem je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru