Německo-české vztahy nebyly nikdy tak dobré, zazní dnes. Opravdu? Vezměme si energetiku, o kterou při návštěvě Angely Merkelové v Praze půjde nikoli v poslední řadě. Oficiálně to sice nikdo neřekne, ale Němcům se nelíbí, že chceme dostavět Temelín, nám zase, že jejich větrníky zatěžují českou přenosovou soustavu na pokraj blackoutu. Česko-německé pnutí není sice nijak hrozivé, ale ukazuje na hlubší problém: EU v tak důležité oblasti, jako je energetika, nefunguje. Jednotlivé státy mají vlastní zájmy a prosazují je hlava nehlava.

Společná energetická politika předpokládá shodu na energetické bezpečnosti. Realita? Češi si dělají legraci z protijaderných Němců, že očekávají tsunami na Rýně, Němci a Rakušané vidí v Češích hazardéry černobylského typu. EU se neshodne ani na energetické bezpečnosti v širším slova smyslu. Unie sice oficiálně podporuje na ruském plynu nezávislý plynovod Nabucco, ale některé státy paralelně s tím spolupracují s Gazpromem na konkurenčním projektu South Stream.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru