Celkem šest Bludných balvanů, anticen za matení veřejnosti, udělili v pátek členové Českého klubu skeptiků Sisyfos.

Ve čtrnáctém ročníku soutěže ocenili používání grafologie v pedagogické praxi, léčivé hledění do slunce, odhalování nejrůznějších světových spiknutí či metodu zjišťování informací o lidském zdraví pomocí analýzy tepelného záření těla.

Bludné balvany za české skeptiky předával astrofyzik Jiří Grygar.

"Lidé jsou čím dál tím důmyslnější při vymýšlení nejrůznějších nesmyslů, proto máme čím dál tím více nominací," prozradil Grygar. Letos jich bylo 112, což je vůbec nejvíce v celé historii Bludných balvanů. "Je to jako se Sisyfem – když ten balvan vykutálíme někam nahoru, zase se nám skulí zpátky a blátivé myšlení se rozšiřuje," posteskl si.

"Žádná cesta právního postihu těchto lidí neexistuje. Bludné balvany jsou tak jedinou možností, jak veřejnost upozornit alespoň na nejkřiklavější případy," dodal Grygar.

Grafologie jako pomůcka pro pedagogy

Zlatý Bludný balvan v kategorii jednotlivců získal Ivan Bertl, který se už deset let věnuje grafologii a nyní se ji snaží prosazovat v pedagogické praxi.

"Z písma lze vyčíst, zda je autor introvert, či extrovert, pod stresem, anebo vyrovnaný, jak je temperamentní… i to, jestli třeba nemá nějaký problém – šikana, týrání a podobně, což se velmi dobře uplatní v pedagogické praxi. Proto na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně vedu kurzy grafologie pro učitele. Ti potom z písma odhadnou charakter svých žáků a mohou jim snadněji vycházet vstříc," řekl Bertl v rozhovoru pro Fénix Rádio.

"Pokud by mezi znaky rukopisu a chováním existovalo v populaci určité reálné spojení, musilo by být zakotveno geneticky ve struktuře nervové soustavy, a tudíž vzniknout vývojem dávno předtím, než začal člověk užívat písma," argumentují čeští skeptikové.

Odběr krve bez jehly

V kategorii družstev se na první příčce umístila společnost Quantum Medical Institute. "Úspěch" jí vyneslo provozování "neinvazivního analyzátoru krve AMP". Tento přístroj prý dokáže během pouhých šesti minut zhodnotit 117 parametrů složení krve i všech ostatních tekutin a tkání lidského těla, porovnat je s hodnotami normálními, a diagnostikovat tak lidské zdraví.

Přistroj prý vznikl jako vedlejší produkt ruského kosmického výzkumu. Měl sledoval zdravotní stav kosmonautů ve vesmíru, kde není možné provádět složité testy.

Informace o těle, jeho složení, stavbě a funkcích získává analyzátor pomocí senzorů infračerveného záření. Princip, na kterém přístroj pracuje, je údajně založen na metodách termodynamiky lidského těla a na vzájemném vztahu mezi prací vykonávanou krevním oběhem vnitřních orgánů a teplem, které vzniká v důsledku chemických reakcí.

Členové klubu Sisyfos si však vztah mezi prací krevního oběhu a teplem z chemických reakcí nebo vzájemné působení jednotlivých koeficientů představit nedokážou.

Přivtělené duše

Za využívání exorcismu, magie a duchařství v psychoterapii byl stříbrným Bludným balvanem oceněn Andrej Dragomirecký. Někdejší konstruktér radiolokátorů se dnes jako terapeut zabývá problémy s přivtělenými dušemi. Jedná se podle něj o duše zbloudilé, zmatené, či dokonce umělé, které se pohybují mezi lidmi a mohou vnikat do jejich těl a ovlivňovat jejich myšlení i funkce organismu.

Přivtělené duše jsou podle Dragomireckého mimo jiné původcem schizofrenie. "Tato nemoc je způsobena velkým počtem přivtělených duší," tvrdí a dodává, že pokud terapeut dokáže duše odvést, pacient se okamžitě uzdraví.

Klub Sisyfos se skepticky staví také k ekologickému zemědělství. Nesouhlasí s tím, že jsou biopotraviny zdravější, lobbuje za rozumné užívání hnojiv, pesticidů a geneticky modifikovaných odrůd, a svým Bludným Balvanem proto "trestá" i Bioinstitut – Institut pro ekologické zemědělství a udržitelný rozvoj krajiny.

Ilumináti se neschovají

O tom, že systémem HAARP, výzkumným projektem chování ionosféry a procesů, které v ní probíhají, americká vláda pouze kryje vývoj všemocné zbraně, je přesvědčen Adam B. Bartoš a tým serveru Freeglobe.cz. Ten odhaluje pravdu o nejrůznějších spiknutích.

Za demaskování systému HAARP i za zjištění, že Lucie Vondráčková používá ve videoklipech tajná iluminátská gesta, patří webu bronzový Bludný balvan. Adam B. Bartoš si ho jako jediný z oceněných převzal osobně.

Nejmladší laureátkou Bludných balvanů je devatenáctiletá Karolína Loskotová alias Aluška, která na svých webových stránkách propaguje přímé hledění do slunce. "Díváte-li se dlouho přímo do slunce, k poškození oka dojít nemůže. Síla fotonů, které okem projdou, zato otevře zablokovaný mozek," tvrdí.

Pro Bludný balvan si Loskotová nepřišla. Vzkázala jen, že děkuje za reklamu, od které si slibuje zvýšení prodeje své nové knihy.

Známými nositeli výroční ceny Českého klubu skeptiků jsou také americký psychiatr českého původu Stanislav Grof, zpěvák Karel Gott, astrologové Antonín Baudyš junior a Antonín Baudyš senior, který byl ministrem obrany, švýcarský spisovatel a záhadolog Erich Däniken nebo biotronik Tomáš Pfeiffer.

Související