Člověk s měsíčním hrubým příjmem 24 319 korun, tedy s průměrným platem v České republice, se asi bude divit. Na daních každý den zaplatí 388 korun, měsíčně 11 808 korun a ročně 141 701 Kč.

To, co odvede státu, totiž zdaleka nezahrnuje pouhou daň z příjmu či sociální a zdravotní pojištění, ale i další široké spektrum odvodů od DPH po spotřební daně, které platí státu z každého snědeného rohlíku, vypitého piva či projetého litru benzinu.

Co může znít jako banální sdělení, je zásadní informace. O to užitečnější proto je, že díky nové internetové aplikaci "Kam jdou moje daně", kterou nedávno zprovoznilo občanské sdružení Naši politici, se nyní každý může podívat na to, kde jeho peníze, jež v nejrůznější podobě odvádí státu, končí.

Ekonom v iPadu

Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

"Má to výchovný účinek"

Zaměstnanec s průměrnou mzdou kupříkladu snadno a rychle zjistí, že na náklady ministerstva práce a sociálních věcí ročně přispěje 44 tisíci korunami, na splátky státního dluhu pošle 4500 korun a na chod poslanecké sněmovny dá ze svého rovnou stovku.

"Má to výchovný účinek, neboť si lidé lépe uvědomí, že si politiky a úřady platí ze svého a že by za to měli požadovat také kvalitní službu. A že to nejsou nějaké virtuální peníze, ale jejich peníze," říká Jiří Fiala, spoluzakladatel a analytik občanského sdružení Naši politici, které na serveru budovanistatu.cz aplikaci provozuje.

Kam putují naše peníze a v jaké konkrétní výši?
(pro zvětšení klikněte na infografiku)

Kam putují naše peníze a v jaké konkrétní výši, aplikace rozepisuje u více než čtyřiceti institucí. Částky se pohybují od desetitisícových sum až po korunové položky. Vznik projektu finančně podpořila mezinárodní Nadace Open Society Fund, Nadační fond proti korupci či americké velvyslanectví v Praze. Týdeník Ekonom je prvním tištěným periodikem, které podrobný rozpis toho, kam jdou naše daně, zveřejňuje.

Kolik Češi zaplatí ročně na daních

"Aplikace je sice jednoduchá, napíšete plat a vypadnou vám čísla, ale naprogramovat ji je velmi těžké. Projekt se teoreticky i prakticky inspiroval projektem Open Spending, který funguje třeba v Británii, Itálii nebo Německu, a u dalších podobných mezinárodních projektů," přibližuje Fiala.

Státní rozpočet

Jak se počítá, kam jdou naše daně

Aplikace poskytuje hrubou představu, kolik se odvede na daních a kam peníze směřují. Pro ilustraci uveden výpočet odvodů pro mzdy ve výši 25, 50 a 100 tisíc korun.

Zahrnuty jsou všechny platby do veřejných rozpočtů. Vedle daní z příjmu je tedy započítána i DPH, spotřební daně, sociální i zdravotní pojištění a další.

V zájmu zachování jednoduchosti nebylo možno zahrnout detaily daňových zákonů, neboť jich je ohromné množství. (Jde například rozdíly mezi zaměstnanci a živnostníky, výše daně z příjmu dle počtu dětí, spotřební daně dle používání auta, DPH dle struktury nákupů atd.).

388 korun
Tolik na daních zaplatí každý den Čech s průměrným platem.

V budoucnu by se měla aplikace, která zatím pracuje se "statisticky průměrným občanem Česka" zpřesňovat tak, aby nabídla zvlášť výpočet pro daně, které zaplatí průměrný zaměstnanec, osoba samostatně výdělečně činná či firma.

Větší transparentnost státní správy navrhuje i Národní ekonomická rada vlády. "Navrhuji, aby stát jako celek i každé ministerstvo zvlášť, kraje i všechny obce měly na svém webu přehledně a ve stejné metodice vyvěšené rozklikávací výdaje svého rozpočtu a třeba i příjmy," prosazuje dlouhodobě člen NERV a analytik Raiffeisenbank Aleš Michl. Sám na stránkách rozklikavacirozpocet.cz předkládá návrh, jak by takový transparentní pohled do státních výdajů mohl vypadat.

Sdružení Naši politici je už o krok dál - na stránkách budovanistatu.cz je vedle daňového projektu právě i přehledný rozklikávací státní rozpočet. Neziskové organizace tak do jisté míry suplují roli státu, který takto otevřený přehled toho, jak nakládá s daněmi občanů, nenabízí. "Státní správu nebereme jako nepřítele, ale jako partnera, s nímž chceme spolupracovat," zdůrazňuje ale Fiala.

Zaplatíme ještě více

Aktuální data se vztahují k roku 2010. Kompletní a podrobné informace, kam šly loni peníze ze státního rozpočtu a jak s nimi jednotlivá ministerstva a úřady nakládaly, dosud v systému ministerstva financí ARIS, z něhož projekt čerpá, k dispozici nejsou. Ve srovnání s rokem 2010 se však výpočet za rok 2011 příliš lišit nebude. Za letošní rok už ale půjde o něco vyšší sumy, zejména kvůli růstu daně z přidané hodnoty ve snížené sazbě na 14 procent.

Částka odvedená na nejrůznějších daních poroste i v příštích letech. Daň z příjmu fyzických osob, která nyní činí 15 procent superhrubé mzdy, se má v rámci daňové reformy od roku 2013 zvýšit na 19 procent z hrubé mzdy. "Není to definitivně jasné, ale je to nejpravděpodobnější varianta, pokud se chceme dohodnout," podotýká ministr financí Miroslav Kalousek. A tím nic nekončí. Vláda chystá mimo jiné zvýšení DPH na 15 a 21 procent, lidé vydělávající více než 100 tisíc korun měsíčně by měli nově platit daň z příjmu přesahující 30 procent, pravděpodobná je i změna paušálů u OSVČ.

Související