Stát začal výrazně omezovat pracovní povolení pro cizince ze zemí mimo Evropskou unii a jejich místa se snaží co nejvíc obsadit lidmi, kterým vyplácí podporu v nezaměstnanosti. Úřady práce mají od ministerstva nakázáno, aby nevydávaly cizincům bez maturity nová pracovní povolení. Ta, která dobíhají, prodlužovat jen výjimečně a maximálně na půl roku.

Pokus, jak zmírnit více než devítiprocentní míru nezaměstnanosti, se má naplno rozběhnout letos v červenci, ale v některých krajích probíhá už od února. Zatím ne příliš úspěšně.

Lidé evidovaní na pracovních úřadech se na volná místa – zejména dělnická bez potřebné kvalifikace – nehrnou. Přestože jim hrozí, že přijdou o podporu, pokud nabídnutou práci nevezmou.

Řada firem proto říká, že se bez lidí z Ukrajiny, Moldavska či Vietnamu neobejdou.

„Dělali jsme velké nábory lidí z Česka, ale nastoupilo jich minimum. Jen s velkým úsilím se nám podařilo udržet pracovní povolení pro dělníky z Ukrajiny, se kterými jsme roky spokojeni, ale nemáme je kým nahradit. To by byl pro firmu kolaps,“ říká vedoucí personálního oddělení v Drůbežářském závodu Klatovy Marie Pošarová.

„Myslet si, že naši nezaměstnaní půjdou nadšeně na pozice po cizincích, je iluze,“ říká majitel největší firmy na zámkovou betonovou dlažbu Best Rybnice Tomáš Březina.

Více čtěte ve čtvrtečních HN.

Čtěte více v Hospodářských novinách

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru