Mezi pokutovanými je také americký logistický obr UPS, trestu se naopak vyhne společnost DHL Global Forwarding ze skupiny Deutsche Post. Kartelu se sice také účastnila, rozhodla se na něj ale regulační úřady sama upozornit.

Dále dostaly pokutu například firmy Panalpina a Expeditors. Podle komise, která plní v Evropské unii mimo jiné úlohu antimonopolního úřadu, se pokutované společnosti domlouvaly na cenách nákladní letecké přepravy. Uzavřely k tomu čtyři kartelové dohody a těmi se pak řídily v letech 2002 až 2007.

„V dobách krize je o to důležitější vymýtit skryté daně, jimiž kartely naši ekonomiku zatěžují," uvedl komisař EU pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia. „Tyto kartely ovlivnily jednotlivce i firmy, neboť zajišťují přepravu zboží na klíčových obchodních trasách. Škody tak v Evropě může mít řada exportérů i spotřebitelů dováženého zboží," dodal.

Společnost Kühne & Nagel má zaplatit pokutu 53,7 mil. eur (asi 1,3 miliardy Kč). Šéf podniku Karl Gernandt v reakci na oznámení komise řekl, že vyšetřování nebylo korektní a že komise učinila nesprávné závěry jak z faktického, tak z právního hlediska. „Navíc není zcela doceněna vstřícná spolupráce, kterou společnost Kühne & Nagel během vyšetřování poskytla. I z těchto důvodů uvažujeme, že se proti rozhodnutí odvoláme k evropským soudům," dodal.

Firmu ze stejného důvodu vyšetřovaly i regulační orgány ve Spojených státech, kde porušování antimonopolních zákonů spadá do kompetence tamního ministerstva spravedlnosti. Firma se tam dohodla, že za kartel zaplatí 9,8 mil. dolarů (asi 181 mil. Kč).

Související