Američtí vědci přišli s pozoruhodným objevem, že to, jak se stravujeme či jak přistupujeme k penězům, může být ovlivňováno naším rodným jazykem.

Mluvčí jazyků jako mandarínština, japonština či němčina, které přímo nevyjadřují budoucí čas, jsou podle autora nové studie, profesora ekonomie Keitha Chena, statisticky zdravější a bohatší.

"Japonci už po desetiletí šetří jako šílení, a to i přes záporné úrokové sazby," říká pro Rádio svobodná Evropa Chen z univerzity v Yale. "Číňané šetří jako blázni. Němci jsou známí jako velcí šetřilové. Všechny skandinávské a severské země jsou pověstné svou šetřivostí."

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.