Somálští piráti poprvé udeřili až na Maledivách, v jejichž vodách zajali íránskou nákladní loď s 23 členy posádky. Podle agentury AFP to v pondělí večer oznámily tamější úřady, které na místo vyslaly několik plavidel. Svou akci koordinují s indickým vojenským námořnictvem.

Mluvčí maledivské armády Abdul Rahím Lasíf sdělil, že útok se odehrál severozápadně od ostrova Hoarafuš, asi 11 kilometrů uvnitř maledivské výhradní ekonomické zóny. Podle něj se plavidlo zřejmě ocitlo bez kontroly a je unášeno proudem.

Maledivské úřady zjistily, že na moři došlo k útoku na základě mezinárodního námořního tísňového signálu, které předtím zaznamenaly.

Maledivy zadržely v posledních letech již 37 somálských pirátů, kteří se přiblížili až k jejich ostrovům. Je to ale poprvé, co tito námořní lupiči pronikli až do jejich výsostných hospodářských vod.

Piráti jinak působí zejména podél somálského pobřeží, v Adenském zálivu, ale i v Indickém oceánu. Podle organizace Oceans Beyond Piracy námořní pirátství jen loni světovou ekonomiku stálo sedm miliard dolarů.

Pirátství u somálských břehů podle Mezinárodního úřadu pro námořní dopravu dosáhlo zatím vrcholu v roce 2010. Od ledna do listopadu toho roku piráti vzali 625 rukojmích, zabili osm lidí a zranili 41 dalších. Jejich činnost pokračuje i přes přítomnost mezinárodních flotil v oblasti, kde útočí. Koncem loňského roku bylo v Somálsku zadržováno 40 lodí se zhruba 400 rukojmích.

Související