V České republice 22 procent lidí ve věku 16 až 74 let nikdy nepoužilo počítač. Ukázala to pondělní data Eurostatu, podle nichž Česko v tomto směru patří přesně do unijního průměru.

Naši slovenští sousedi jsou na tom o něco lépe, počítačem nedotčených je v tomto věku podle průzkumu 17 procent lidí. Němců je v dané skupině pouhých 11 procent.

Českým číslům se z celé Evropské unie nejvíce blíží Slovinci, kteří jsou na tom o něco málo hůře - počítač nepoužilo 24 procent lidí.

Nejmasověji používají z celé EU počítače Švédové, plných 96 procent. Za nimi následuje Dánsko, Lucembursko a Nizozemsko.

Nejhůře je na tom v unii Rumunsko, kde počítač nepoužila polovina lidí. Jen o málo lepší je situace v Bulharsku a Řecku.

Podíl vysokoškoláků s diplomem z IT klesá

U mladých je však situace v Česku i ve zbytku unie o poznání jiná. Lidí ve věku 16 až 24 let, kteří nepoužili počítač, jsou v České republice pouhá tři procenta a v EU v průměru čtyři procenta. Pětina z této mladší generace uvádí, že napsala počítačový program.

Studie také zkoumala podíl vysokoškolsky vzdělaných, kteří získali diplom v oboru informačních technologií. Je zajímavé, že tento podíl klesá - v roce 2005 to byly v evropské sedmadvacítce 4 procenta vysokoškoláků, v roce 2009 to byly už jen 3,4 procenta. Nejvíce vysokoškoláků z oboru IT (přes 5 procent) má Malta, Rakousko a Španělsko.

Zveřejnění studie EU načasovala před letošní E-skills week, který se koná od 26 do 30. března. Jeho cílem je představit příležitosti v IT pro studenty i profesionály s cílem pomoci inovacím a konkurenceschopnosti Evropy.

Studii Eurostatu najdete zde.