"Před časem mě zelení oslovili a já na jejich nabídku kývla, nyní musí návrh na mou kandidaturu projít určitým procesem," řekla Eliška Wagnerová.

Kandidovat na podzim do Senátu by měla proti současnému senátorovi Richardu Svobodovi (ODS).

"Tato strana mě oslovuje především tím, že před dvěma lety prošla jako jediná testem korupce. Navíc je to malá a liberální strana, a pro to mám slabost," dodala bývalá soudkyně.

Předseda Strany zelených Ondřej Liška řekl, že si Elišku Wagnerovou jako kandidátku do Senátu vybrali z důvodu, že pro ně ztělesňuje úctu ke spravedlnosti a návratu práva.

"Svou prací dokázala hájit veřejný zájem. Je to přesně ten typ člověka, který by podle nás měl vstoupit do politiky," řekl Liška.

Nominaci Elišky Wagnerové by měl řešit jihomoravský krajský sjezd v pátek, celá procedura by měla skončit na zasedání republikové rady strany v polovině května.

Šílené a asociální reformy

Wagnerová před dvěma týdny čelila kritice premiéra Petra Nečase. V rozhovoru pro deník Právo totiž označila současné vládní reformy za "šílené a asociální". Premiér pak reagoval, že den odchodu Wagnerové z Ústavního soudu bude "v kontextu tohoto výroku velkým svátkem české demokracie".

Kritiku práce Ústavního soudu brala bývalá soudkyně jako svérázný kompliment. "Pokud není žádná kritika ze strany politiků, tak se něco děje špatně. Pokud se ta kritika dostaví, tak si myslím, že Ústavní soud pracuje dobře," řekla.

Řešila spor Viewegha s bulvárem

Mezi nejznámější případy Wagnerové patřila například kauza Michala Viewegha. Ten se mnoho let soudil s bulvárem.

Kauzu bude znovu řešit Městský soud v Praze a pravděpodobně Vieweghovi přizná vyšší náhradu za zprávu o údajném poměru s milenkou v době, kdy byla jeho žena těhotná.

Wagnerová také stanovila, že i dění uvnitř politických stran lze podrobit soudnímu přezkumu, iniciovala zpřísnění podmínek pro povolování prohlídek nebytových prostor a prosadila zrušení preventivního uchovávání údajů o internetové a telefonické komunikaci.