Připoutejte se.

Během pouhých deseti let se stane vesmírná turistika byznysem v hodnotě jedné miliardy dolarů. Odhaduje to americký Federální úřad pro letectví (FAA).

"Na základě studie trhu očekáváme, že tyto aktivity vytvoří v příštích deseti letech průmysl za jednu miliardu dolarů," řekl Gerge Nield z FAA americkým kongresmanům z podvýboru pro vesmír a aeronautiku.

Společnosti, které začínají v byznysu budoucnosti podnikat, jde zatím spočítat na prstech. Nejznámější z nich je Virgin Galactic miliardáře a dobrodruha sira Richarda Bransona. Ta se chystá zahájit vesmírné lety již v příštím roce. Pětistou letenku do kosmu si tento týden za 200 000 dolarů koupil populární herec Ashton Kutcher.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Komerční lety do kosmu chystá na rok 2014 také společnost XCOR Aerospace, která má svou základnu v Mohavské poušti v Kalifornii. Již nyní nabízí lístky do svého okřídleného vesmírného plavidla Lynx za "pouhých" 95 000 dolarů.

Mluvčí XCOR Mike Massee řekl listu The Huffington Post, že první testovací let proběhne koncem letošního roku či začátkem 2013. Orbitální turisté se na svůj výlet mohou těšit o rok později.

Raketou či balonem

Smlouvu s NASA o přepravě osob na nízkou oběžnou dráhu a k Mezinárodní vesmírné stanici mají čtyři další firmy - Blue Origin, Boeing, SpaceX a Sierra Nevada Corporation. NASA ukončila svůj program letů raketoplánů, které vozily posádku a zásoby na vesmírnou stanici, v létě 2011.

SpaceX chystá testovací let své rakety Falcon 9 a vesmírné lodi Dragon příští měsíc. Podle mluvčí firmy Kirstin Brost Grantham zatím žádné lístky neprodává.orbital space hotel

Ruská společnost Orbital Technologies se chystá v roce 2016 otevřít vesmírný hotel. Vejde se do něj sedm statečných, kteří si ve výšce 350 kilometrů mohou pochutnávat na telecích líčkách a dalších delikatesách. Pětidenní pobyt má podle Reuters přijít na rovný milion dolarů.

A pak je tu ještě španělská (nebo katalánská) společnost Zero2Infinity. Ta láká klienty do svého Bloonu, obřího héliem plněného balonu, který nepoletí až do kosmu, ale téměř... Do výšky 36 kilometrů se turisté dostanou v kapsli pro šest osob za 110 000 eur.

Na vlastní nebezpečí

Při slyšení v Kongresu se poslanci vyjadřovali hlavně k otázce bezpečnosti vesmírných letů.

"Veřejnost musí dostat informace o rizicích komerčních vesmírných letů a budeme ji muset přesvědčit, že jsme se s těmito riziky vyrovnali," řekl republikánský poslanec Jerry Costello.

bloonPři FAA právě proto nedávno vznikl úřad pro komerční vesmírnou dopravu (AST), který by měl mít právě bezpečnostní otázky na starost. Podle serveru Space.com budou ale podrobné bezpečnostní předpisy upravující lety do vesmíru hotové až v roce 2015.

 Ashton Kutcher tedy zjevně poletí zcela na vlastní nebezpečí.

"Je to jako na počátku éry letectví, hned po bratřích Wrightech," rozplývá se mluvčí XCOR Massee. "Jsme na začátku zlatého věku cestování do vesmíru."

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru