Dopravní a logistické firmy letos předpovídají růst českého trhu v řádu jednotek procent, a to v závislosti na vývoji hospodářství. Přestože se loni podle informací Českého statistického úřadu tržby ve službách meziročně snížily o 1,5 %, v oblasti dopravy a skladování došlo k nárůstu o 1,2 %, což ovlivnila především objemově nejvýznamnější pozemní a potrubní doprava (+2,4 %). Zvýšení tržeb bylo zaznamenáno také u letecké dopravy (o 1,6 %) a u poštovních a kurýrních činností (o 1,7 %). Tržby ve skladování a vedlejších činnostech v dopravě poklesly o 0,6 %, přestože ve dvou čtvrtletích vykazovaly růst. U vodní dopravy ve všech čtvrtletích pokračoval dvouciferný pokles tržeb.

Podle předsedy představenstva spediční firmy Čechofracht Martina Cetla trh dopravy a logistiky do značné míry kopíruje ekonomickou situaci v zemi. „Zatímco první pololetí loňského roku bylo ve znamení velmi slušného růstu, ve druhém pololetí již bylo patrné citelné oslabení. První měsíce letošního roku přinesly zejména od velkých průmyslových firem překvapivě velké objemy přeprav. Převládající názor na trhu je, že se blížíme vrcholu a následovat bude mírná korekce," dodal.

Odlišně od ekonomického cyklu se vyvíjí dříve opomíjená kombinovaná doprava, která loni zaznamenala enormní růst a letos se čeká pokračování tohoto trendu. Na železniční dopravu na začátku roku nepříjemně dopadlo prudké a nečekané zvýšení poplatků za železniční cestu. Ty jsou nyní největší ve střední Evropě, což snižuje konkurenceschopnost tuzemské železnice. „Tranzitní vlaky se tak ČR vyhýbají a volí trasy přes Polsko, Rakousko nebo Slovensko," podotkl ředitel komunikace AWT Petr Jonák.

Tržby doručovatelských a kurýrních firem loni vzrostly o 1,7 %. Letos by měl podle ředitele tuzemské pobočky DPD Daniela Mareše růst o více než 10 % trh s balíky pro koncové zákazníky, naopak stagnovat nebo klesat do 5 % by měla přeprava mezi podniky. „Celkově by tak celý trh mohl stagnovat nebo mírně růst. To vše je ale podmíněno ekonomickými podmínkami, které působí na domácí poptávku a spotřebu obyvatel a které se nesmí výrazně dále zhoršit," dodal.
I když tržby ve skladování loni mírně klesly, rozloha skladovacích prostor se zvýšila o 223 tis. m2, což bylo o 45 tis. m2 více než v roce 2010. Celková neobsazenost skladů klesla z 10 na 7 %. Letos společnost Jones Lang LaSalle předpokládá, že bude na trh uvedeno kolem 200 tis. m2 nových industriálních prostor.

Související