Průměrný důchod v České republice činil koncem loňského roku 10 552 korun. Výše penze, kterou lidé považují za dostačující, se ale podle odhadu šéfa Penzijního fondu Komerční banky Pavla Jiráka pohybuje kolem patnácti tisíc korun. I když se u jednotlivých důchodců tato částka samozřejmě liší, obvykle jim k dosažení „dostatečné“ penze chybí několik tisíc korun měsíčně.

Naspořit takovou částku v penzijních fondech je zatím v Česku obtížné. Fondy investují – i kvůli stávající legislativě (případnou ztrátu v některém roce hradí akcionář) konzervativně a stěží překonávají inflaci. Potvrzuje to i skladba jejich majetku koncem roku 2011. Na aktivech těchto fondů ve výši 246,7 miliardy korun se 86,7 procenta podílely dluhopisy, akcie jen 0,4 procenta a podílové listy fondů 2,4 procenta.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru