Pražské letiště oznámilo za loňský rok jeden z nejhorších výsledků v regionu. Německá Lufthansa přitom na Ruzyni vykazuje velký růst. A není sama. I další dopravci si ukrajují větší podíl na úkor zeštíhlujících se Českých aerolinií.

Lufthansa loni na linkách z Prahy přepravila 700 tisíc cestujících, o 30 procent více než v roce 2010. Dalších 410 tisíc pasažérů pak přepravily sesterské aerolinie Austrian a Swiss.

Více než sto tisíc cestujících skupiny Lufthansa přitom v Praze pouze přesedalo na navazující let. Nárůst počtu pasažérů očekává německý dopravce i letos.

Ukazuje se tak, že s tím, jak České aerolinie omezily lety do Německa, se na jejich místo rychle dere právě Lufthansa. Na konci března mají ČSA přestat létat do Berlína. I to je další příležitost pro Lufthansu.

Frankfurt je v současnosti po Paříži a Moskvě nejpopulárnější destinací pro lety z Prahy. V zimní sezoně se pak mezi desítku nejvytíženějších linek dostává i spojení do Mnichova (v létě ho překonávají dovolenkové destinace).

Stále více Čechů využívá služeb Lufthansy na dálkové lety. Z Prahy se s přestupy v Německu, Švýcarsku či Rakousku nejčastěji létá do New Yorku, Miami a San Franciska. Rychlý nárůst ale zaznamenávají i lety do velkoměst v Asii.

Zrušené lety do Londýna zase ovládly British Airways.

České aerolinie se zatím dál soustřeďují na snižování nákladů. I letos probíhá další rušení linek a snižování frekvencí letů. Bojuje se ale také o personální náklady.

Piloti ČSA přistoupili na výkonové odměňování, které je běžné například u nízkonákladových aerolinek. Mzdy pilotů tak budou více závislé na odlétaných hodinách.

ctete patek
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru