Premiér Petr Nečas (ODS) ve snaze uklidnit zpolitizovanou situaci kolem Budějovického Budvaru požaduje po ministrovi zemědělství Petru Bendlovi (ODS), aby politicky exponovaní členové dozorčí rady podniku byli nahrazeni odborníky. Informaci, kterou ve středu přinesl server Česká pozice, Nečas následně potvrdil.

"Ano, dojde k restrukturalizaci dozorčí rady Budvaru. Bude zmenšena, dojde k personální obměně, kdy tam přijdou například odborníci blízcí Národní ekonomické radě vlády," uvedl premiér. Konkrétní jména však neuvedl.

Bendl má podle serveru odvolat z dozorčí rady svého poradce, právníka Tomáše Jindru. Proces proměny dozorčí rady Budvaru prý bude trvat několik měsíců.

Nečas s Bendlem o změnách v dozorčí radě Budvaru jednal v pátek. Situace kolem státem vlastněného podniku se vyhrotila poté, co nový ministr zemědělství Bendl letos v lednu poslal Jindru jako člena dozorčí rady do Budvaru pro dokumenty týkající se hospodaření podniku a generální ředitel Jiří Boček některé z nich odmítl vydat.

Média přitom začala Jindru spojovat s podnikatelem Ivem Rittigem, který má v ODS značný vliv.

Sám Rittig ovšem záměry na uchvácení pivovaru odmítá. "V Budvaru jsem nikdy nebyl, pana Bočka jsem nikdy osobně nepotkal a pivo Budvar nepiju. Nechápu, jak bych mohl Budvar opanovat," hájil se Rittig na konci února.

Jindra měl dokumenty převzít pro audit, který Bendl v Budvaru nařídil s poukazem na to, že firma zadává mnohamilionové zakázky, aniž by se na ni vztahovaly zákony o veřejných zakázkách a státní kontrole.

Boček nejprve ministerskou kontrolu označil za krycí manévr pro útok na firmu a snahu o její privatizaci, později se Budvar s ministerstvem na postupu kontroly dohodl.

Předmětem neshod byla i ministerstvem vyslaná auditorská firma HZ Consult, kterou v minulosti média spojovala mimo jiné s ODS a ČSSD. Výsledky kontroly by měly být známy v březnu.

Budvar, který je čtyřkou tuzemského pivovarství, loni prodal 1,32 milionu hektolitrů piva, což bylo meziročně o 5,5 procenta více. Pivovar tak zaznamenal druhý nejlepší výsledek ve své stošestnáctileté historii.

Budvar je národním podnikem, jako jediný velký pivovar zůstává ve vlastnictví státu. Ministerstvo zemědělství již několik let plánuje transformovat Budvar na akciovou společnost. Stát by pak mohl čerpat z podniku peníze ve formě dividend, což současná právní forma pivovaru neumožňuje.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru