Britská ministryně vnitra Theresa Mayová schválila vydání třiadvacetiletého Richarda O'Dwyera do Spojených států, kde je obviněn z internetového pirátství. Potvrdila tak lednové rozhodnutí londýnského soudu. O'Dwyerovi v USA hrozí až pět let vězení, podle britských zákonů by však za mřížemi strávil maximálně dva roky.

"Neudělal jsem nic proti britskému právu," reagoval podle BBC News O'Dwyer na rozhodnutí ministryně. "Zákony chránící duševní vlastnictví se v jednotlivých zemích liší," zdůraznil.

O'Dwyer zřídil internetovou stránku TVShack, když mu bylo 19 let. Stránka byla v provozu až do září 2010, kdy ji americké úřady nechaly zrušit.

Na portálu TVShack O'Dwyer zveřejňoval odkazy na místa, odkud bylo možné stáhnout pirátské kopie filmů. Podle amerických vyšetřovatelů si za tu dobu O'Dwyer vydělal více než 150 000 liber (v přepočtu 4,4 milionu korun) na reklamách umístěných na stránce.

O'Dwyer: Byly to jen odkazy

O'Dwyer se obvinění brání s tím, že na svou stránku žádný nelegální obsah nenahrál a pouze ukázal návštěvníkům, kde jej mohou najít. Tvrdí, že internetové vyhledávače Google či Yahoo umožňují přesně to samé, co jeho stránka. Reklamní panely na svou stránku umístil proto, aby zaplatil náklady spojené s jejím provozem.

Westminsterský okresní soudce rozhodl, že obvinění vznesená americkými úřady jsou v souladu s britskými zákony a O'Dwyera tak lze soudit v USA. Student se ještě může proti rozhodnutí odvolat k vrchnímu soudu. Za O'Dwyeryho se už postavilo 20 tisíc lidí, kteří podepsali petici proti jeho vydání do USA.

Související