Velké průmyslové firmy budou muset s největší pravděpodobností i v budoucnu platit za vypouštění oxidů síry a dusíku do vzduchu. Senátoři se totiž rozhodli, že se postaví průmyslové lobby a také sněmovně, která před nedávnem poplatky za znečišťování ovzduší od roku 2015 zrušila.

Z velké ankety IHNED.cz jasně vyplývá, že se při hlasování o novele zákona o ovzduší postaví na stranu čistšího vzduchu 44 senátorů. Tedy potřebná většina.

Senátoři nadále stupňují odpor k přijetí zákonu o ovzduší, který jim poslala Poslanecká sněmovna. Nově se na tom dohodl výbor pro životní prostředí. Kompromisní návrh má již podporu výboru a podvýboru pro hospodářství.

Jak bude hlasovat Senát

Pro vládní návrh, který poplatky zvyšuje:


ČSSD - 5

TOP 09 - 1

KDU-ČSL - 2

BEZ PP - 2

Severočeši - 1


CELKEM: 11


Kompromisní varianta, která poplatky zachovává a postupně utlumuje:

ODS - 7

ČSSD - 19

TOP 09 - 1

KDU-ČSL - 2

BEZ PP - 3

KSČM - 1


CELKEM: 33

Vláda přitom původně navrhovala tyto poplatky v příštích letech radikálně zvýšit. Sněmovna nakonec odhlasovala úplný opak. Většina poslanců napříč stranami totiž hlasovala pro pozměňovací návrh poslance ODS Jana Bureše.

Senátoři to nyní chtějí zvrátit. Podle slov předsedy Hospodářského výboru Senátu Jana Hajdy z ČSSD se na kompromisním návrhu shodli všichni členové napříč politickým spektrem.

Senátní návrh vrací do hry poplatky za znečišťování, ale ne v takové míře jak to navrhoval vládní návrh. To se samozřejmě nelíbí průmyslovým podnikům.

"Jestli je pravda ta, co se tady říká, že jeden z lobbistů dal jednomu poslanci do ruky to, co měl načíst, ten to načetl, aniž by znal souvislosti. Všichni ostatní mu to prostě odpackovali," zlobí se Eva Richtrová senátorka ČSSD z Frýdku-Místku.

Jediný z oslovených senátorů se průmyslových podniků zastal. Vladimír Dryml (ČSSD) bude hlasovat pro poslanecký návrh. "Jsem proto, aby se nezvyšovaly poplatky. Musíme si uvědomit, že Evropa je v ekonomické recesi a ještě tady budeme trestat některé podniky. Nebudu zvedat ruku pro návrh, který poškodí občany České republiky,“ řekl senátor.

O průmyslovém lobby se v Senátu mluví velmi hlasitě. „Jak říkám je to kšeft pro někoho. To všechno je nehorázná blbost ekologických teroristů a firem, které umějí si udělat kšeft. Takže já prostě hlasovat nebudu,“ rozčílil se Jaroslav Kubera, senátor ODS a teplický primátor, který se podle svých slov zdrží hlasování.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru