Česko bude trápit poměrně vysoká nezaměstnanost. Její průměrná míra za celý loňský rok dosahovala 8,6 procenta a byla proti roku 2010 o 0,4 procentního bodu nižší. Pro letošek očekávají analytici její další prohloubení.

"Za celý rok 2012 očekáváme průměrnou výši míry registrované nezaměstnanosti 8,9 procenta. Situace se nezlepší ani v roce 2013, kdy očekáváme průměrnou míru registrované nezaměstnanosti 9,1 procenta," uvedl Pavel Mertlík, hlavní ekonom Raiffeisenbank.

Podle Michala Kozuba, analytika Home Credit nejsou velké nábory nových zaměstnanců na pořadu dne. Masové propouštění však podle něj zatím také nehrozí.

To potvrzují i nejnovější výsledky Manpower Indexu trhu práce, který byl zveřejněn v úterý. Podle něj bude v nejbližších měsících (ve 2. čtvrtletí) zřejmě propouštět 9 % firem. Naopak pouze 6 procent zaměstnavatelů v Česku očekává nárůst počtu pracovních sil. Valná většina pak neočekává žádnou změnu.

Podle odborníků bude především záležet na tom, jak se Evropa dokáže vzchopit z probíhající dluhové krize.

"Hlavním problémem českého trhu práce v současnosti není propouštění, ale nedostatečná tvorba nových pracovních míst - ekonomika je v mělké recesi, růstový výhled je chabý, a podnikatelský sektor proto nová pracovní místa negeneruje," dodává Mertlík.

Jaké jsou hlavní neduhy českého trhu práce? Které obory budou tzv. "in"? Jak se na trhu práce podepisují legislativní změny a co má přinést nový zákoník práce?

Na tyto a další otázky odpovídal Ondřej Hlaváček, expert na oblast HR, trh práce a nezaměstnanost z firmy Neumann Partners.

Online rozhovor

  Obnovit
Čtenářský dotaz
Proč se získat práci neusnadní, aby člověk šel na Úřad práce a odcházel se smlouvou v ruce ?
Ondřej Hlaváček
Dobrý den, ÚP eviduje a je zprostředkovatelem pracovní příležitosti mezi zaměstnancem a potenciálním zaměstnavatelem. Z ÚP byste měl odcházet s nabídkou práce, nikoliv se smlouvou. Pokud to myslíte tak, že by Vás ÚP zaměstnal, nemohu si takovou situaci vůbec představit. ÚP není zaopatřovací ústav, aby zaměstnal každého uchazeče. Krom toho je to nevýchovné. Každý by měl být s pomocí (nebo lépe asistencí) státu a/či soukromých subjektů strůjcem svého uplatnění.
Čtenářský dotaz
Proč Úřady práce nedávají práci nebo alespoň se to říká, že pracáky práci nedají, že si ji člověk musí ošéfovat sám ? Přece pro stát je lepší člověka zaměstnat než mu dávat podporu a platit za něj zdravotní pojištění.
Ondřej Hlaváček
Viz. výše a přidávám: nejen pro stát je lepší člověka zaměstnat za předpokladu, že takový zaměstnanec přináší svému zaměstnavateli očekávanou přidanou hodnotu, tj. nějakou míru produktivity práce. Domněnka, že stát jen tak bez konkrétní potřeby někoho najme a vyjde to levněji, je lichá. Každá práce má svou vyčíslitelnou hodnotu. I úklid v parku.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, průzkumy tvrdí, že nejperspektivnější a jeden z nejlépe placených oborů je IT. Ano, pokud se bude jednat o "řadové" dělníky specialisty, jako jsou např. programátoři. Jako IT projektant s desetiletou praxí a s uskutečněnými projekty v řádu stovek milionů mohu říci, že specialisté jsou opravdu velmi nedostatkovou silou, ovšem komunikovat s jejich nadřízenými, "manažery", lze ve většině případu jen laicky a vedou svůj tým široký specialistů k úspěchu jen proto, že velké množství pracovníků zamaskuje jejich vlastní neschopnost a neznalost technologie. Já osobně již 5 měsíců marně hledám práci a poohlížím se i o takových místech, jako je lakýrník. Důvod je jediný, moje praxe tkví ve znalosti širokého spektra problematiky ICT - každý projekt byl jiný, ovšem specializaci nemám. K IT dělnické profesi se již vracet nechci, mám potřeby seberealizace a chci prodat svoji praxi, ale většina těchto perspektivních míst je již obsazena "spolehlivými" manažery v post-produktivním věku se svým širokým týmem specialistů. Poradíte mi, jak z této šlamastiky? Děkuji
Ondřej Hlaváček
Přiznám se, že mi hlava nebere, proč se s takovou zkušeností ucházíte o práci lakýrníka a nevěřím, že na vině je "spolehlivý manažer". Firmy v IT si zkouší znalosti programátorů odborným testem dle svých potřeb. Pokud jste v tomto zručný, tak bude problém asi jinde.... Možná se zkuste na pracovní místo podívat optikou toho, že budete pracovat v kolektivu, který musí vzajemně komunikovat a spolupracovat.
Čtenářský dotaz
Dobrý den. Obchodníci a živnostníci si stěžují, že u nás nastal velký propad spotřeby. Lidé šetří nenakupují zboží a služby. Není odbyt, není potřeba produkovat. To následně vede k propouštění na straně zaměstnavetelů. Proč najednou tak lidé začali šetřit? Hlavně ti s průměrnými a něco naprůměrnými příjmy. Není to náhodou od té doby co ministr Drábek a Kalousek zavedli to, že po 2 měsících nezaměstnanosti by lidé měli jít na veřejně prospěšné práce, jinak nedostanou podporu v nezaměstnanosti. Myslíte si, že např vzdělaný člověk s 20 lety praxe, který náhodou přijde o zaměstnání, má zájem po 2 měsích jít na VPP a nechat na sebe koukat ty co žijí ze sociálních dávek a VPP jim tedy nehrozí? Já také šetřím, protože mám obavy z nezaměstnanosti a hrůzu z VPP. Radši budu doma rok ležet a čekat na vhodnou práci mé úrovně a žít z úspor, než brát podřadnou práci, nebo za prací daleko dojíždět a nebo jít na VPP.
Ondřej Hlaváček
Myslím si, že lidé spíš skončili se zbytečným utrácením. Na VPP nevidím nic špatného, neb takových, kteří se rozhodnou, a je to jejich svobodná volba, že pracovat nebudou, nemohou očekávat, že plátci daní je budou živit - zjednodušeně řečeno. Vaše rozhodnutí žít z úspor, je Vaše volba a nepochybně dobře promyšlená především z hlediska příjmy vs. výdaje, tedy hl. výdaje....
Čtenářský dotaz
Když občan volá do 10 firem na personalistiku, hovor trvá 10 minut občan má 5 kč za minutu. Proplatí Úřad práce nezaměstnanému tu provolanou pětistovku ?
Ondřej Hlaváček
stěží (čekal jste jinou odpověď?)
Čtenářský dotaz
Dobrý den pane Hlaváčku. Jakou vidíte naději, že současná vláda a ministr Drábek začne v oblasti pracovního trhu místo bezduchého škrtání dělat skutečně to, co ministr práce dělat má? Neboli prosadit takové změny v Zákoníku Práce, aby ZP nevyhovoval pouze odborářských bossům a lenochům chránícím si svoje pracovní místa jako dosud, ale všem lidem, co chtějí pracovat? Aby pro zaměstnavatele bylo výhodné zaměstnávat lidi i na alternativní úvazky a využít tak jako zaměstnance i ty lidi, co jim plná 8hodinová doba a práce každý den ve firmě nevyhovuje? Aby bylo upraveno zdanění OSVČ tak, aby bylo srovnatelné se zdaněním práce zaměstnanců a nebyl tak důvod pro šikanu OSVČ pod záminkou zákazu Švarcsystému?
Ondřej Hlaváček
Dobrý den, první část otázky je asi pro politologa. Ta druhá - plně souhlasím. Bohužel je u nás (resp. v celé EU) vnímám ZP jako doktrína chránící zaměstnance. Opak je pravdou - restrikce z něho vyplývající mají v důsledku za následek obavu zaměstnavatelů lidi najímat a návrhy, jak ztrestat OSVČ za to, že externě pracují pro jeden subjekt jsou vrcholem tohoto socialistického nesmyslu.
Čtenářský dotaz
Proč si Úřad práce všechno kopíruje, proč si to nenaskenuje do PC a neprojede OCR, aby se to uložilo do databáze ? Zbytečně plýtvá papírem a tonerem
Ondřej Hlaváček
Souhlasím. Toto téma by vystačilo na samostatnou diskuzi...
Čtenářský dotaz
Proč se na Úřad práce nejde přihlásit elektronicky, ale pouze osobně ?
Ondřej Hlaváček
...protože by pán/paní na ÚP přišla o práci. Nejsem technik, ale tak nějak to bude.
Čtenářský dotaz
Proč bylo pro zaměstnavatele zrušeno posílání volných míst na Úřad práce ? Už takto nabídka Úřadu práce je velmi chudá s porovnáním jiných pracovnáích webů. Když zaměstnavatel posílá inzerát na pracovní web, tak ho snad může i uplodovat na Úřad práce, teda poku MPSV, zveřejnilo nějaké API a rozhraní XML do databáze.
Ondřej Hlaváček
sledujte pracovní weby
Čtenářský dotaz
Proč Úřad práce nedává i "brigády", ale jen pracovní poměry, když dnes zaměstnavatelé čím dál více využívají dohody o pracovní činnosti či práce protoože se můžou člověka jednodušeji "zbavit" ?
Ondřej Hlaváček
jednodušeji zbavit znamená i jednodušeji najmout!
Čtenářský dotaz
Když mě zaměstnavatel vyrazí, jaké mám možnosti "odvolání", kromě žaloby na neplatnost výpovědi, což je zdlouhavé a je nutné si zaplatit právníka a čekat na nejistý výsledek soudu ?
Ondřej Hlaváček
Žádný zaměstnavatel, pokud neporušíte některý z parametrů prac. smlouvy, Vás nemůže jen tak "vyhodit". Tj. další z fabulací tehdy zkratkovité propagace polit. stran/y. Můžete být tzv. odejit z organizačních důvodů, ale vždy z odpovídajícím odstupným, které není malé, a pokud taková situace nastala, je to většinou proto, že zaměstnavatel nemá pro Vás práci, a tedy je to pro něj nemalé nákladové zatížení takového zaměstanance vyplatit.
Čtenářský dotaz
Když mě zaměstnavatel nezaměstná, jaké mám možnosti "odvolání" ? Proč se to nechává na libovůli zaměstnavatele ? Proč nemůže Úřad práce zaměstnavatele "motivovat" zaměstnat i uchazeče "problémového" (absolvent, zdravotně postiženým, studující, matky samoživitelky nebo rodiče s časton nemocným dítětem, důchodci, kteří si nutně potřebují přivydělat k důchodu,....)?
Ondřej Hlaváček
ad1. nechápu ke komu se chcete odvolávat ad2. libovůlí asi myslíte svobodu rozhodování. Až je mít nebudou zaměstnavatelé, tak mi věřte, že ani Vy ad3. jsou motivováni
Čtenářský dotaz
Má úřad práce nějakou databázi uchazečů s životpisy, referencemi,... jako mají pracovní servery od kuď by si mohli zaměstnavatelé vybírat ?
Ondřej Hlaváček
ano
Čtenářský dotaz
Jednají Úřady práce se zaměstnavateli a motivují je vytvářet pracovní místa i pro lidi "problémové" (absolventi, postižení, důchodci, rodiče s dětmi, duchodci) ?
Ondřej Hlaváček
ano
Čtenářský dotaz
Co dělá Úřad práce pro to, aby zaměstnal i problémového uchazeče o práci (absolvent, zdravotně postižený, důchodce, rodič s díětem,...), když ta Úřadenice s ním ani nejde na pohovor, aby mu to "vyjednala", což by bylo nejúčinnější. ?
Ondřej Hlaváček
viz první odpověď
Čtenářský dotaz
Proč se neupraví vyhazování ve zkušební době, aby byl zaměstnanec více krytý a zaměstnavatel si nemohl s lidmi dělat co chce ? Stačilo by upravit zákon, že lze ukonči pracovní poměr v libovolnou dobu, ale musel by se dát papír s PŘESNÝM důvodem ukončení práce a to by mohl Státní úřad inspekce práce přezkoumat zda to bylo tak závažné, že se musel pracovní poměr ukončit, zda to nešlo řešit nějak jinak.
Ondřej Hlaváček
Zkušební doba platí pro obě strany. Nenahlížejte na pracovně-právní vztah jednostranně. Tady vzniká ten největší kolaps komunikace, jak má vypadat moderní ZP, resp. pracovní trh.
Čtenářský dotaz
Co se dělá pro lidi, co mají štěstí jen na krátkodobé pracovní poměry, když se třeba 10x za rok hlásí do evidence Úřadu práce, aby to měli jednodušší, nemuseli pořád vyplňovat papíry, nosit zápočťáky, vysvědčení ? Úřady práce si to kopírují a to stojí peníze (papír, toner), přotom by stačilo, pouze obnovit záznam v databázi a dopsat údaj o další evidenci do další kolonky.
Ondřej Hlaváček
otázku směřujte na ÚP
Čtenářský dotaz
Dobry den, byl jsem na uradu prace, mam VS titul, umim cizi 4 jazyky, praxe pet let,i v zahranici, obchod, marketing,nakup etc... Jak je mozne, ze na uradu prace po zhlednuti meho CV mi reknou: "Vy si asi radeji budete hledat praci sam, ze? " To jsem diskrimovany, ze mam jine CV nez treba delnik, kteremu pomohou? A pak nechapu, kdyz v mistne prislusnem uradu prace neni ani jedna nabidka prace, ktera by aspon castecne odpovidala memu profilu, ze urad prace neni napojen na narodni, nebo EU nebo celosvetovou sit, kde by mi dle meho profilu nasel prislusne nabidky? A jedina odpoved je, ze mi nemohou pomoci. K cemu tedy "pracak" je? Dekuji za odpoved.
Ondřej Hlaváček
ÚP dle metodiky MPSV musí upřednostnit uchazeče v hmotné nouzi a ty, kteří jsou v evidenci déle než rok. Má to logiku? Co myslíte? Sledujte weby privátních společností, resp. oslovte je napřímo zasláním CV.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, chtěl bych si jako student VŠ ekonomického oboru přivydělat nějakou brigádou nebo zkráceným úvazkem. Vyplatí se sledovat pouze servery s nabídkou prací nebo má i nějaký smysl zasílat životopisy personalistkám do různých firem? Problém je, že mi připadá, že na serverech s těmito pracemi je strašně málo nabídek a také nevím přesně, do kterých firem bych měl zaslat svůj životopis. Existují vůbec jiné kvalitní servery na zkrácené úvazky nebo brigády než jobs.cz? Děkuji za odpověď a přeji hezký den.
Ondřej Hlaváček
Serverů je spousta, ovšem zasláním CV na personální odd. nic nezkazíte. Jen se musíte přesně vyjádřit, co chcete.
Čtenářský dotaz
Dobrý den. Zajímalo by mě jak vyřešit situaci, kde, dle českých manažerů, chybí odborníci. Stále slyším, že v ČR nemáme odborníky. Jsem vysokoškolsky vzdělaný s více jak 15 letou praxí a když jsem hledal práci, tak jsem se musel smát. Dle praxe a odbornosti bylo vše naprosto super a po diskuzi o platu začala slečna a 30-letý pan manažer koktat něco o tom, že má odbornost je úzce zaměřená a hledají někoho se širším záběrem. Není to tím, že čeští páni manažeři hledají špičkové odborníky za 22 tis. hrubého?
Ondřej Hlaváček
Že jsou žádáni odborníci, např. technici, je evidentní. Že Vám nabídnou 22k hrubého je, prosím, jejich volba a předpokládám, že věděli proč tak činí. Vy máte možnost nabídku akceptovat a dokázat, že jste podhodnocen, nebo odmítnout. Pejorativní nádech v "slečna a 30-ti letý manažer" chápu a je někdy na místě. Mohu Vás uklidnit, že ze strany mých klientů se zvyšuje poptávka po zkušených odbornících či manažerech s už nějakou životní filozofií. A třeba uchazeč/uchazečka, kteří mají za sebou výchovu dětí, jsou právě proto zajímaví. Možná paradox mediálně neatraktivní, ale takový člověk již prošel důl. životní/zatěžkávací zkouškou.
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru