Situace na trhu práce v České republice se nelepší. V druhém čtvrtletí bude zřejmě propouštět 9 % firem. Vyplývá to z tzv. Indexu trhu práce pro druhý kvartál letošního roku od agentury Manpower. Z něj vyplývá, že jen 6 % zaměstnavatelů v Česku očekává nárůst počtu pracovních sil. Valná většina pak neočekává žádnou změnu.

„Jarní období obvykle znamená oživení ve stavebnictví, zemědělství, ubytování a stravování. V letošním druhém čtvrtletí jsou tyto tři sektory zdrženlivější v nabírání nových zaměstnanců než v předchozích letech," řekla generální ředitelka Manpoweru Jaroslava Rezlerová.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Zemědělství na chvostu

Co se týče rozdělení podle odvětví, nejslabší náborové plány hlásí zemědělství, rybolov a lesnictví. V porovnání s prvním čtvrtletím tohoto roku se index propadl o 35 procentních bodů, v meziročním srovnání je pak o 5 procentních bodů slabší.

Index trhu práce

Průzkum Manpower Index trhu práce se provádí každé čtvrtletí za účelem sledování záměrů zaměstnavatelů snížit nebo zvýšit počet zaměstnanců během následujícího čtvrtletí. Česká republika je jednou ze 41 zemí a oblastí, ve které průzkum probíhá.

V rámci projektu Manpower Index trhu práce pro 2. kvartál roku 2012 byli osloveni zaměstnavatelé reprezentativního vzorku 750 zaměstnanců v České republice a byla jim položena stejná otázka:

„Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti ve druhém čtvrtletí 2012 v porovnání s aktuálním čtvrtletím?“

Manpower Index trhu práce - zemědělství

Slabé náborové aktivity pak hlásí i zaměstnavatelé ve zpracovatelském průmyslu (-9 %), finance, pojištění nemovitosti a další služby podnikům ( -6 %).

„I přes celkový negativní výhled evidujeme stále celou řadu velkých zaměstnavatelů, kteří budou nadále nabírat nové zaměstnance, jako například technologická centra, call centra a někteří výrobci z automobilového průmyslu," říká Rezlerová.

Zajímavostí také je, že v době úspor ve státním rozpočtu počítá s přibíráním nových pracovníků státní správa, zdravotnictví, vzdělávání a kultura.

Největší hrozba propouštění je v Čechách

Zaměstnavatelé ve dvou regionech očekávají pro druhé čtvrtletí 2012 negativní náborové prostředí. Nejnižší Čistý index trhu práce -10 % hlásí Čechy, následuje Morava s Indexem -1 %.

Zaměstnavatelé v Praze předpovídají opatrné náborové aktivity s Indexem +1 %. V porovnání s minulým čtvrtletím došlo ke zhoršení v Čechách a meziročně je index nižší ve všech regionech.

Souhrn - Manpower Index trhu práce pro 2Q 2012

Manpower Index trhu práce
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru