Jaký je pohled na další vývoj české ekonomiky? Na tuto otázku se budou na Žofínském fóru snažit odpovědět premiér Petr Nečas a guvernér ČNB Miroslav Singer. Kromě nich také vystoupí další hosté.

Fórum se bude také zabývat pohledem na státní rozpočet pro rok 2012, dopady reformních kroků vlády, návrhem finanční ústavy s odkazem na pokračující evropskou dluhovou krizi a jejím vlivem na českou ekonomiku apod.

Od 13:00 můžete s námi sledovat v on-line reportáži průběh fóra, z něhož vám přineseme ty nejzajímavější příspěvky a výstupy.

Sledovali jsme online

 
12.3.2012 12:40 | On-line začíná

Dobré odpoledne, vítáme vás u on-line reportáže ze 129. Žofínského fóra s podtitulem "Vývoj české ekonomiky 2012 – 2014 a stabilizace veřejných financí".

Přímo z fóra bude psát příspěvky redaktor HN Miroslav Kynčl, kterého bude doplňovat Libor Akrman ze ekonomické rubriky HN Byznys.

12.3.2012 12:42 | Čeká se na zahájení fóra

Velký sál paláce Žofín pomalu zaplňují hosté. Scházejí se zde zástupci předních českých firem, podnikatelských sdružení i vysokých škol. Na 129. Žofínském fóru bude řeč o vývoji české ekonomiky v příštích dvou letech a o stabilizaci veřejných financí. Čeká se zejména na úvodní vystoupení premiéra Petra Nečase, které by mělo přijít hned na úvod pár minut po jedné hodině odpoledne. Následovat bude diskuse a vystoupení guvernéra České národní banky Miroslava Singera.

12.3.2012 13:01 | Sál je zaplněn

Velký sál je již zcela zaplněn více než dvěma stovkami hostů. Ti jsou zvědaví na vystoupení Petra Nečase a Miroslava Singera. Po každém výstupu je totiž v plánu půlhodinová diskuse, kde mohou premiérovi a guvernérovi ČNB položit své otázky.

12.3.2012 13:04 | Fórum právě začalo

129. Žofínské fórum právě zahájil Jiří Vaníček z pořádající agentury NKL Žofín. Po krátkém přivítání hostů a poděkování partnerům předá slovo předsedovi vlády Petru Nečasovi.

12.3.2012 13:06 | Příští fóra? Klaus i Duka

Vaníček doplňuje, že dnešní fórum je jen jedním ze série diskusních debat. Přislíbil, že dalšími hosty v budoucnu budou prezident Václava Klaus, ministr financí Miroslav Kalousek nebo také kardinál Dominik Duka.

12.3.2012 13:12 | Nečas: Ekonomické problémy nelze bagatelizovat řeckou lží

Premiér Petr Nečas zahájil své vystoupení. „Žijeme v době, kdy celá Evropa je nucena přehodnocovat svou fiskální politiku. Ekonomické problémy nelze bagatelizovat řeckou lží, která tvrdí, že situace není zase natolik vážná. Otřásá se celá eurozóna...," říká šéf kabinetu

12.3.2012 13:14 | Nečas: Výroky Wagnerové jsou skvrnou na Ústavním soudu

Nečas reagoval na nedávné výroky končící ústavní soudkyně Elišky Wagnerové. Ta v minulých dnech označila vládní reformy za asociální a šilené. "Ústavní soud nemá být další komorou parlamentu. Výroky Wagnerové jsou skvrnou na Ústavním soudu," řekl Nečas.

12.3.2012 13:16 | Nečas: MMF podporuje naše reformy

Premiér uvedl, že v příštích dvou letech musí Česká republika snížit schodek o 150 miliard korun.

"Chceme ušetřit budoucí generace od ekonomických problémů," prohlásil. Snahu vlády podle něj podporují ratingové agentury i Mezinárodní měnový fond.

Podle Nečase je třeba se "v současné situaci vrátit ke konzervativním hodnotám, tedy neutrácet více, než si můžeme dovolit...," konstatoval.

12.3.2012 13:18 | Podle Nečase není česká situace tak špatná jako v jiných zemích.

„Náš bankovní sektor patří k nejkvalitnější v Evropě a český export je rekordní,“ řekl Nečas při svém vystoupení.Česko má podle něj sedmý nejnižší deficit v EU.

Podle něj také stát nemusí na rozdíl od jiných zemí nemusí snižovat starobní důchody a zřejmě se podle něj vyhne i jejich zmrazení v příštích třech letech.

Tyto relativně dobré podmínky podle Nečase dobře hodnotí i trh, což premiér dokládá tím, že Česko má "o třetinu nižší úrokovou sazbu" u státních dluhopisů. Zmínil také nedávnou zprávu ratingové agentury Moody's, která nová rozpočtová opatření Nečasovy vlády ohodnotila pro rating jako "pozitivní".

12.3.2012 13:21 | Nečas: Nepřijmout finanční ústavu by byl špatný signál do zahraničí

 "Doufám, že finanční ústavě se dostane masivní podpory v obou komorách parlamentu. Nepřijetím bychom vyslali velmi špatný signál do zahraničí. Chceme ji přijmout do konce roku," zdůraznil Nečas.

12.3.2012 13:25 | Součástí finanční ústavy bude i vznik Nezávislé rozpočtové rady

S finanční ústavou chce Nečas zřídit i Nezávislou rozpočtovou radu. "Ta by monitorovala transparentnost veřejných rozpočtů a dodržování jejich pravidel," upřesnil Nečas a navazuje na to s čím, jako šéf Občanské demokratické strany vystoupil již v pátek.

Zde stejně jako dnes zmínil snahu o vznik tzv. dluhová brzda, pravidla pro rozpočtové výdaje a vyrovnané hospodaření krajů a měst nebo vznik Národní rozpočtové rady.

"Nezadlužená budoucnost musí platit pro všechny složky a pro všechny rozpočty i na úrovni obcí," prohlásil Nečas.

Více o krocení rozpočtů:

12.3.2012 13:28 | Nečas: Pomůžeme firmám s nápady

Nečas chce zřídit fond na pomoc firmám z inovativními nápady. „Ani zdravé veřejné finance nám nezajistí konkurenceschopnost. Jsme ve vyšší lize, kde jde o souboj myšlenek,“ vysvětlil.

"Česko už nemůže konkurovat na trhu cenou práce, postoupili jsme do vyšší ligy, " říká Nečas.

12.3.2012 13:31 | Dojem: Nečas to natahuje

L. Akrman: V projevu se místy zdá, že je Nečas lehce nervózní a občas se jakoby zadrhne. Navíc jeho projev je poměrně dlouhý, takže se lidé, kteří sedí přímo v sálu, už asi musí v obsahu premiérových slov ztrácet. Že by délka souvisela i s avízem premiérova odchodu, které bylo předem stanoveno na 14:00, takže se premiér má šanci vyhnout nepříjemným otázkám (nebo alespoň jejich většímu přívalu)...

12.3.2012 13:32 | Nečas vysvětluje proč nepodepsal Evropskou smlouvu o rozpočtové odpovědnosti

Premiér ukončil projev a nyní je prostor pro dotazy z publika. Jako první přichází na řadu dotaz k nepodepsání zpřisněných rozpočtových pravidel - tedy smlouvy o rozpočtové kázni.

Hlavním zklamáním pro premiéra bylo, že smlouva zavádí sankce jen tam, kde je deficit veřejných financí a nezohledňuje celkové zadlužení státu. 

"Navíc by vznikl kartel, kde stačí dohoda Evropské komise, Francie a Německa, a ostatní státy neprohlasují vůbec nic," dodal Nečas. Také prý nepodepíše nic, u čeho nemá jistotu, jak to v Česku prosadit...."

12.3.2012 13:47 | Nečas: Výroky Wagnerové jsou skvrnou na Ústavním soudu

Premiér Nečas také reaguje na nedávné výroky končící ústavní soudkyně Elišky Wagnerové. Ta označila vládní reformy za asociální a šílené.

"Ústavní soud nemá být další komorou parlamentu. Její výroky mne zaskočily. Je to skrvrna na Ústavním soudu," řekl Nečas.

12.3.2012 13:58 | Nečas: Šest programů na čerpání evropských peněz stačí

Zavedení čtyřiadvaceti operačních programů na čerpaní peněz z evropských fondů byla podle premiéra chyba.

"Musíme to srazit na čtyři až šest a ještě letos odstranit všechny nedostatky,“ řekl Nečas.

Evropská unie podle něj naléhá, aby Češi problémy s čerpání, financí z evropských strukutálních fondů nepolitizovali.

12.3.2012 14:00 | Delší než řádné studium zpoplatnit

Podle Nečase skončí praxe, kdy studenti bakalářského studia studují bez poplatků osm místo standartních šesti semestrů.

"Finančně je to neudržitelné," dodává k tomu. Každé překročení řádné doby, by mělo být zpoplatněno.

12.3.2012 14:03 | Bártův soud není politický proces

Premiér se nevyhnul ani současné kauze soudního přelíčení s Vítem Bártou, předsedou Věcí veřejných.

Podle Nečase je třeba si dát pozor, aby o výsledku soudu s Bártou nerozhodovalo veřejné mínění.

Zdůraznil, že Česko je právní stát a jeho mladá demokracie by mohla utrpět.

12.3.2012 14:07 | Nečase střídá u mikrofonu Miroslav Singer

Premiér Nečas podle časového plánu ukončil svou diskusi s hosty a z pracovních důvodů opouští Žofín.

Mikrofonu se chopil guvernér České národní banky Miroslav Singer.

12.3.2012 14:11 | Krize stále neskončila

Šéf centrální banky svůj projev nevede tak uceleně jako premiér, ale opírá se o grafický doprovod a spíše se jen vyjadřuje k jednotlivým bodům, které dokládá grafy.

Podle Miroslava Singera je v tuto chvíli situace v řadě evropských zemí horší než v polovině krize.

12.3.2012 14:17 | Singer: Jsme v mělké recesi

V posledních dvou kvartálech je podle Miroslava Singera Česká republika ve velmi mělké recesi.

Situaci drží především export. "Celou ekonomiku táhne průmyslová prodkukce a export," říká Singer a dodává, že hlavním rizikem budoucího vývoje je "stagnace růstu."

12.3.2012 14:20 | Singer: Situace je velmi křehká

"Očekáváme, že se po malých poklesech dostane růst do pozitivních hodnot," řekl Singer k současné situaci ekonomiky.

Ve svém projevu se dotknul i vysoké inflace (ta podle ČSÚ stoupla v únoru 2012 až na 3,7 procenta). Příčinu růstu cen však Singer spatřuje pouze v růstu daně z přidané hodnoty. Celková inflace podle něj poklesne, až dozní vliv zvýšené DPH.

"Žádná centrální banka nesníží inflaci z měsíce na měsíc," říká Singer a varuje před rychlejším růstem cen potravin, který je spojen i s regulačními opatřeními.

Podle něj je také specifické a ojedinělé, že již dva roky má Česko stejnou základní úrokovou sazbu. "Je to mimořádná situace. A věřím, že nikdo si v roce 2010 nepředstavoval, že by sazba na této nízké úrovni, vydržela dva roky," říká.

12.3.2012 14:26 | Banky by potřebovaly 33 miliard dotací.

K stabilizaci českého bankovního sektoru by bylo třeba bankám poskytnout třiatřicet miliard korun kapitálových injekcí. Řekl to při svém vystoupení guvernér ČNB Miroslav Singer.

Podle něj byly nedávno zveřejněné výsledky zátěžových testů zajímavé v tom, jak byly drsné a "strašně extrémní."

12.3.2012 14:29 | Česká konkurenceschopnost roste

"Česká schopnost konkurovat na evropských trzích spíše stoupá," řekl guvernér ČNB Miroslav Singer. Česká ekonomika je ale podle něj velmi závislá na vnějším prostředí, kde stále vládne značná nejistota ohledně budoucího vývoje.

12.3.2012 14:33 | Singer: koruna bude proti euru posilovat

Jak už dřív naznačila centrální banka ve své pravidelané zprávě o inflaci, tak i dnes Singer opakuje, že koruna by mohla v budoucnu oproti euru posilovat.

Tlačit na ni bude podle Singera stabilnější stav veřejného sektoru oproti jiným evropským státům a také dobrý zahraniční obchod České republiky.

12.3.2012 14:33 | Konec projevu, čas pro dotazy

Guvernér ČNB domluvil u řečnického pultíku a zamířil usednout do křesla, odkud bude odpovídat na dotazy z publika...

12.3.2012 14:51 | Diskuse se Singerem se chýlí ke konci

Diskuse s šéfem centrální banky Miroslavem Singerem zatím příliš nových informací nepřinesla.

Dotazy hostů jsou velmi obecné, ale Singer jim nezůstává nic dlužen - jeho odpovědi jsou obdobně obecné.

Jedinou konkrétní odpovědí bylo, že ČNB rozhodně nebude zvyšovat inflační cíl.

12.3.2012 14:55 | Konec Žofínského fóra

Tak 129. Žofínské fórum končí. Jiří Vaníček ještě zve hosty na to příští, které bude věnované narovnání s církvemi.

A tím i končí on-line reportáž  z fóra, děkujeme za pozornost.

12.3.2012 15:04 | Glosa na závěr: Cui bono?

L. Akrman: Neodpustím si krátké shrnutí dnešního fóra a jeho informačního přínosu. Z mého pohledu nebyl příliš velký. Zaprvé Petr Nečas zopakoval svoj postoje a názory z minulých dní, že se bude snažit uspořit a také podpořit konkurenceschopnost. Dále se nezapomněl pochválit prostřednictvím zprávy Moody's z minulého týdne a výsledky bankovních zátěžových testů (na což pak navázal Singer). A za třetí zmínil i nutnost dluhové brzdy, což ale představil již v pátek, takže také nic nového pod sluncem. Navíc se celý projev odehrával v rovině co vláda chce a nechce. Alepsoň v otázkové části ho učastníci fóra přinutili k trochu zajímavým odpovědím na aktuální dění.

Druhý host Miroslav Singer měl svoje vlastní vystoupení postaveno v poněkud jiné podobě než premiér, nicméně ani on se nevyhnul obecnějším vyjádřením, z nichž řada odpovídala poslední zprávě ČNB o inflaci a také výsledkům zátěžových testů z minulého týdne. Určité body získal Singer díky prezentaci ve formě různých grafů nebo probíraných témat, což ale podle ohlasů nezvládla ČT24 přenášející oba projevy (není to poprvé a asi ani naposledy). Ta víceméně stále zabírala pouze šéfa ČNB, takže její divák si dost těžko mohl představovat, o čem vlastně Singer mluví, to se týkalo pouze těch zasvěcených na Žofíně.
A bohužel guvernér ani nemohl ve svém vystoupení zacházet do větších podrobností a odborností, neboť a) neměl dost času a prostoru, b) dost možná i při vědomí přímého přenosu kvůli lidovějším divákům ČT24...

Jenže to, čím alespoň trochu zabodoval Nečas v části pro otázky, tak Singerovi ubralo. Dotazy a odpovědi se nesly jen v duchu obecných věcí, které už nic nového nepřinesly.

Nezbývá tedy než si položit otázku Cui bono? - Komu ku prospěchu? bylo Žofínské fórum...

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru