Americká mediální společnost Time Warner bude napřesrok podle názoru vlivného deníku The Wall Street Journal (WSJ) mít ideální příležitost k převzetí firmy Central European Media Enterprises (CME), která je mimo jiné majitelem nejsledovanější české televize Nova. Nahrává tomu mimo jiné vysoký dluh skupiny CME. Time Warner již v ní vlastní 39 procent.

The Wall Street Journal připomíná, že původní investice 242 milionů dolarů (nyní asi 4,5 miliardy korun) za jednatřicetiprocentní podíl v CME na začátku roku 2009 se americkému mediálnímu konglomerátu zatím kvůli poklesu výdajů na reklamu v Evropě způsobenému ekonomickou stagnací nevyplatila.

Akcie CME se nyní obchodují zhruba za 7,30 dolaru, což je polovina ceny, za niž je v průměru kupovala společnost Time Warner, která postupně svůj podíl navýšila na 39 procent.

Koupit, nebo prodat

Time Warner se tak podle WSJ již brzy ocitne na rozcestí. CME, jíž rostou náklady na obsluhu dluhu, bude muset věřitelům v březnu 2013 zaplatit 130 milionů dolarů.

The Wall Street Journal má za to, že firma na to pravděpodobně nebude mít. Společnost již nicméně loni na podzim uvedla, že by měla mít dostatek peněz. CME již provedla výměnu dluhopisů za dluhopisy s pozdější splatností a zřejmě bude muset vydat nové akcie, aby vylepšila svou bilanci.

Time Warner bude mít příští rok příležitost CME zcela koupit. Někteří analytici podle WSJ očekávají, že firma bude postupovat pomalu a vloží do CME o něco více peněz, aby jí pomohla překonat krizi. Chytřejší by ale bylo, aby ji Time Warner převzala úplně, míní The Wall Street Journal.

Takový krok by výrazně snížil náklady CME na obsluhu dluhu, který dosahuje výše 1,3 miliardy dolarů. Jen loni společnost zaplatila na úrocích 161 milionů dolarů. Současné úrokové výnosy naznačují, že u nové emise dluhopisů by CME mohla platit více než desetiprocentní úrok. Analytici ale očekávají, že CME letos vytvoří zisk před započtením úroků, daní, odpisů a amortizace ve výši 184 milionů dolarů.cme akcie bloomberg

Pokud by ji zcela převzala společnost Time Warner, zaplatila by CME na úrocích díky výhodnějším úvěrovým podmínkám amerického konglomerátu téměř o 100 milionů dolarů méně, uvedl The Wall Street Journal.

Více pořadů od Time Warner

Time Warner by se také jako vlastník CME mohla podle WSJ pravděpodobně spolehnout na stabilní poptávku po svých programech. Pokud by naopak CME zůstala samostatná, mohly by ji ekonomické podmínky donutit pořizovat od svého menšinového akcionáře méně pořadů. V roce 2011 nakoupila CME od Time Warner pořady za 57 milionů dolarů. Šlo o 13 procent jejích celkových výdajů na program.

Time Warner by také podle WSJ měla v CME prostor k úsporám. Majitelka Novy loni vynaložila 42,4 milionu dolarů na "ústřední" výdaje včetně platů a odměn výkonných manažerů.

Vzhledem k jejímu zisku před započtením úroků, daní, odpisů a amortizace ve výši 166 milionů dolarů nejde o nezanedbatelnou částku. CME by si i po začlenění do Time Warner musela ponechat lokální ústředí, některé funkce by ale bylo možné odstranit či převést na někoho jiného, uvedl The Wall Street Journal.

Peníze by byly

Zájem Time Warneru o zahraniční akvizice je přitom podle deníku zřejmý. Loni společnost vydala 1,4 miliardy dolarů za nizozemskou produkční společnost Endemol. Nákup CME by ji přitom nezatížil. Podle odhadů by celkové náklady na převzetí mohly činit méně než dvě miliardy dolarů. Odhaduje se přitom, že Time Warner by v roce 2013 měl mít k dispozici 3,7 miliardy dolarů ve volné hotovosti.

Firma navíc podle WSJ musí hledat příležitosti jinde, protože americký trh je nasycený a není zde již prostor pro tvorbu vyšších zisků. „Aby uskutečnila své televizní sny, možná je čas, aby se společnost Time Warner vydala na východ,“ uvedl americký deník.

CME provozuje televizní stanice v šesti zemích střední a východní Evropy. V loňském roce meziročně zvýšila tržby o 17,3 procenta na 864,8 milionu dolarů. Firma zároveň loni prohloubila čistou ztrátu z běžné činnosti meziročně o 53,6 procenta ze 116,9 milionu na 179,6 milionu dolarů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru