Ministr školství Josef Dobeš (VV) prodloužil Právnické fakultě Západočeské univerzity (ZČU) akreditaci do roku 2016. Řekl to v pátek na tiskové konferenci s tím, že toto rozhodnutí má oporu v právních analýzách.

Dobeš tak jde proti stanovisku Akreditační komise, která škole neprodloužila akreditaci. Plzeňská práva měla původně skončit letos v červenci. Podle ministra ale nebyla jiná cesta, jak umožnit dokončení studia 1800 plzeňských studentů.

"Je to vážná situace a Plzeň má co napravovat," uvedl Dobeš. Navzdory skandálům, s nimiž se škola v minulosti potýkala, se současné vedení fakulty snaží napravit reputaci školy, řekl.

"Není absorbční kapacita, jak poskytnout alternativu studentům plzeňské právnické fakulty," dodal. Studenti by v případě zániku školy museli dostudovat na právnických fakultách v Praze, Brně nebo Olomouci.

Dobešovo rozhodnutí vyvolalo potlesk plzeňských studentů, kteří se přišli na tiskovou konferenci podívat. Dav studentů také čekal na ministrův verdikt před úřadem. Podle policie se jich sešlo asi 150. Po zprávě o prodloužení akreditace, kterou poslouchali mnozí naživo přes mobilní telefony, se ozval jásot a aplaus. Studenti se objímali, někteří plakali radostí. Nechybělo ani šampaňské.

"Jsem velice rád, jsem uspokojen, že to dopadlo dobře a správně," řekl děkan plzeňské právnické fakulty Jan Pauly. Dobeš po skončení tiskové konference vyšel před budovu a zástupu své rozhodnutí zopakoval. Znovu se ozvalo nadšené volání a potlesk.

Ministr Dobeš o nás snad rozhodne spravedlivě, doufají studenti plzeňských práv - čtěte ZDE

Jaké změny v zákonech o vysokých školách jsou nezbytné? - čtěte ZDE

Rozhodnutí o prodloužení akreditace Dobeš v pátek odeslal vedení Západočeské univerzity, nikoli zástupcům Akreditační komise. "Toto rozhodnutí nijak nezasahuje do kompetencí Akreditační komise," sdělil náměstek ministra pro vysoké školy Ivan Wilhelm.

Původně podle Akreditační komise plzeňská práva nedokázala vytvořit stabilní a kvalifikovaný sbor vlastních akademických pracovníků.

Ministr Dobeš odpovídal v on-line rozhovoru ZDE

Neutěšený personální stav pak podle komise "nevytváří podmínky pro kvalitní vzdělávací činnost v magisterském studijním programu Právo a právní věda a předpoklad pro rozvoj fakulty". Stanovisko komise zdůvodnila nedostatečným personálním zabezpečením fakulty, minimální vědeckou publikační činností a chybějícími granty.

Dvořáková chystá žalobu

Podle Vladimíry Dvořákové ministerstvo svým postupem "podráží nohy" akreditační komisi. "Místo odborníků rozhodne ministr, to je neuvěřitelné jednání v právním státě, to je rozklad akreditačního systému," reagovala předsedkyně komise Dvořáková v ČT24. Připomněla, že Dobeš šel proti rozhodnutí komise už v případě dvou soukromých vysokých škol.

Podle ní se dá očekávat, že se nyní ozvou školy, které v minulosti akreditaci nedostaly. Budou také žádat ministerstvo, aby rozhodlo stejně jako v případě Plzně, dodala Dvořáková. Pro komisi to podle ní znamená, že podá žalobu ve veřejném zájmu.

Podle Akreditační komise ale ministr nyní nemůže její rozhodnutí zvrátit. Komise původně škole prodloužila akreditaci do října, aby měli studenti čas uzavřít studium. Dvořáková už v reakci oznámila, že už chystá proti rozhodnutí žalobu.

Podle ministerstva ale bylo původní rozhodnutí komise formálně špatné.

"Akreditační komise ČR neměla vůbec vydávat své stanovisko ze dne 6. 3. 2012, protože dle zákona není možné změnit souhlasné stanovisko na nesouhlasné," stojí v rozhodnutí ministerstva. Dobeš dnes zároveň proti komisi ostře vystoupil. Kritiku jejích zástupců vůči ministerstvu přirovnal ke komunistickému procesu s Miladou Horákovou.

"To, co se tady událo, vyžaduje nutnost reforem," myslí si Dobeš. Chystaná reforma, proti níž minulý týden protestovalo 20.000 vysokoškoláků, totiž počítá s udělováním akreditací nikoli pro jednotlivé obory, ale pro celou univerzitu.

Zpochybnitelné tituly

Podle Akreditační komise bude mít Dobešovo rozhodnutí negativní důsledky pro studenty i ministerstvo. Tituly získané po červenci 2012 budou kdykoliv zpochybnitelné, uvedla. Dá se také očekávat, že na ministerstvo budou podávat žaloby školy, kterým byla dříve akreditace nějakým způsobem omezena.

Dvořáková navíc v ČT24 upozornila, že pokud by se akreditace prodloužila, ale platil by zákaz přijímat nové studenty, mohla by mít plzeňská práva problémy s financováním. "Kdyby se nepřijímaly první ročníky, tak se fakulta neuživí," podotkla šéfka komise.

Komise připomněla, že Dobešův úřad nevyslyšel ani její doporučení na omezení akreditace Univerzitě Jana Amose Komenského a nereagoval ani v případě Bankovního institutu, když komise upozorňovala na netransparentnost jeho vzdělávání na Ukrajině a v Maďarsku. Podle Dvořákové ministerstvo obě školy chránilo.

Eroze vysokoškolského systému

"Je to omilostnění a precedens, který v ČR nemá v posledním dvacetiletí obdobu," řekla k Dobešovu rozhodnutí předsedkyně sněmovního školského výboru Anna Putnová z koaliční TOP 09. Podle ní ministrův krok znamená naprostou erozi vysokoškolského systému, protože Akreditační komise je jediný orgán, který má hlídat kvalitu vysokého školství. Putnová v této souvislosti upozornila, že složení komise včetně její předsedkyně Dvořákové schválila nynější vláda.

S kolegy ve výboru i v poslaneckém klubu se Putnová ještě poradí, zda bude svolán školský výbor, aby si ministra pozval a vyzval jej ke změně jeho kroku.

Trestní oznámení na Dobeše v pátek podal Ondřej Liška,  bývalý ministr školství a předseda Strany zelených. Podle Lišky lze pokládat Dobešovo rozhodnutí za možné zneužití pravomocí veřejného činitele.

"Ministr nemůže rozhodnout v rozporu s Akreditační komisí. Prostě nemůže, to je nezákonná věc," poznamenal Liška, který ministerstvo řídil v letech 2007 až 2009. Zajímalo by jej prý, který právník podobný postup Dobešovi poradil.