Ekonom v iPadu

Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

Nejméně rok už jsou známa silná podezření, že při hospodaření Správy státních hmotných rezerv státu unikají stamiliony korun ročně. Týdeník Ekonom opakovaně upozorňoval i na kauzy, které výrazně nasvědčují porušování pravidel správného hospodaření při obměně strategických zásob pohonných hmot i dalších komodit (viz Ekonom č. 11, 18, 24, 46/2011). Jenže prakticky nic se nezměnilo, kabinet premiéra Petra Nečase se s hrozícím průšvihem stále nevypořádal.

Nadějným signálem, že se ledy hýbou, byl vynucený odchod dlouholetého předsedy správy Ladislava Zaba na sklonku loňského roku. Ale tím veškerá snaha o očistu skončila. Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba však ohlásil, že do instituce, spravující podle odhadů zásoby až v hodnotě kolem 40 miliard korun, pošle hloubkovou kontrolu. Dohodl se na tom i s ministrem financí Miroslavem Kalouskem, a podle informací týdeníku Ekonom tento postup schválil i premiér Petr Nečas.

Alibismus úředníků

Jenže na opravdovou změnu systému a prověření všech sporných kauz už měla vláda spoustu času, který promrhala. Minulý měsíc týdeník Ekonom oslovil Úřad vlády, ministerstvo financí i ministerstvo průmyslu s dotazy, proč nereagují na konkrétní případy, známé už z tisku: například nepochopitelné prominutí sankcí za nedodržení smlouvy správy s firmou Viktoria Gruppe, uzavírání pro stát nevýhodných smluv s touto firmou, podezřelý obchod s bavlnou a další.

Reakce státních úředníků byla absolutně alibistická. "Ministerstva průmyslu ani financí nepředložila vládě k projednání žádný materiál, který by se naznačených problémů dotýkal," umyl si ruce nedávno odstupivší mluvčí vlády Jan Osúch.

Zcela obecně se ke konkrétním podezřením, pro něž má týdeník Ekonom řadu velmi silných podkladů, vyjádřilo ministerstvo financí. A ministerstvo průmyslu a obchodu na dotazy nereagovalo nejprve vůbec. Posléze alespoň nějakou formální aktivitu projevil ministr Kuba: "Vnímám tu problém, ale je to pro mě po nedávném nástupu do ministerské funkce nová věc. Odpovědí na vaše dotazy je vyslání kontroly do správy."

Boj o nového šéfa

Pod povrchem přitom v politických kruzích dění kolem správy vře. Už několik týdnů se znesvářené tábory dohadují na novém předsedovi této instituce. Původně měl být nástupce Ladislava Zaba jmenován už do konce loňského roku. Pak však byl termín třikrát posunut. Ani v době úterní uzávěrky týdeníku Ekonom ještě kabinet nového předsedu nejmenoval.

Hlavní souboj o nového šéfa přitom podle kuloárních informací sváděli ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek na straně jedné proti jakémusi triumvirátu ODS Nečas-Kuba-Vondra. Ministr obrany Alexandr Vondra údajně silně odmítal především Tomáše Perutku, jenž byl řízením správy pověřen dočasně po loňském Zabově odchodu.

Perutka totiž musel před časem odejít z postu náměstka ministra obrany, protože si nechal stavět dům u firmy H+V, spojované s podezřením z korupce při armádních zakázkách. V kauze správy rezerv je považován za "Kalouskova koně", stejně jako jeho předchůdce Zabo.

Proč je o vliv na správu takový zájem, a proč se také politici obávají správu veřejně provětrat a odhalit, případně potrestat viníky jejích prodělečných zakázek?

Stát prostřednictvím správy skladuje strategické zásoby v hodnotě odhadované až na 40 miliard korun (sama správa skutečnou hodnotu zásob nesdělila). Jde především o pohonné hmoty, ale také o potraviny, různé kovy a další komodity. Ročně stát na obměnu těchto zásob správu dotuje částkou kolem dvou miliard korun (loni konkrétně 1,8 miliardy). Další peníze má správa na svých takzvaných zvláštních účtech, na nichž podle informací týdeníku Ekonom bylo v roce 2006 ještě přes šest miliard korun, loni už jen něco přes dvě miliardy.

Všechny komodity přitom správa musí obměňovat, tedy kupovat nové a prodávat staré zásoby. Pro spoustu firem jsou to velmi výhodné zakázky. Mezi partnery správy se tak objevují jak velcí oficiální hráči, například Agrofert Andreje Babiše, tak i "tajemné firmy" - kupříkladu Viktoria Gruppe. Obchody se správou zprostředkovávala také třeba společnost Prakov podnikatele L'udovíta Paulinyho, spojovaného s bývalým šéfem slovenské tajné služby Ivanem Lexou.

Podle kuloárních informací Nečas nyní sice opravdu chce se správou něco udělat - ale zároveň se obává, že by radikální očistou a zveřejněním vyvolal skandál. "To nechce riskovat. A zároveň jsou na správu napojeni významní hráči, kteří veřejnému proprání celé té špíny také brání," tvrdí zdroj týdeníku Ekonom.

Martin Mařík
reportér týdeníku Ekonom

V čele státní správy rezerv:

Foto: Archiv

Související