Zakladatel a majitel internetového portálu Seznam.cz Ivo Lukačovič míří do společnosti nejbohatších lidí planety. Jeho majetek může brzy dosáhnout miliardy dolarů, čímž by se zařadil po bok nejbohatších Čechů Petra Kellnera, Zdeňka Bakaly a Andreje Babiše.

Vyplývá to z žebříčku nejbohatších lidí světa, který ve středu zveřejnil časopis Forbes. Ivo Lukačoviče zmiňuje ve zvláštní kategorii "rising stars" - tedy "stoupajících hvězd."

V každoročním žebříčku dolarových miliardářů jsou letos opět tři Češi: Petr Kellner, Zdeněk Bakala a Andrej Babiš. První dva si oproti loňsku pohoršili, Babiš zbohatl.

Nejbohatší Češi

Forbes, březen 2012

110. Petr Kellner: 8,2 miliardy USD

683. Zdeněk Bakala: 1,9 miliardy USD

913. Andrej Babiš: 1,4 miliardy USD

Forbes, březen 2011

97. Petr Kellner: 9,2 miliardy USD

595. Zdeněk Bakala: 2,0 miliardy USD

1057. Andrej Babiš: 1,1 miliardy USD

Čtvrtým Čechem, který se letos probojoval do společnosti nejbohatších lidí planety, je Ivo Lukačovič. Majitel Seznamu ještě nemá majetek v hodnotě miliardy dolarů, což je vstupenka na každoroční jarní žebříček časopisu Forbes.

"Pronikl ale do zvláštní kategorie lidí, které se vyplatí do budoucna sledovat, protože se jim daří a na miliardu se mohou brzy dostat. Svým způsobem je to rarita: miliardářů je po světě kolem tisícovky, ale mezi "rising stars" se dostane z celé planety jen desítka lidí," uvádí na Facebooku české vydání časopisu Forbes.
Lukačovič má v Seznamu 70% podíl, jeho celkový majetek časopis Forbes odhaduje na půl miliardy dolarů.

Na začátku byly stránky o Cimrmanovi

Dnes osmatřicetiletý vlastník nejznámějšího českého vyhledavače Seznam Ivo Lukačovič  je často nazýván otcem českého internetu.  A to vlastně díky Járu Cimrmanovi.

Před šestnácti lety mu totiž vytvořil internetové stránky, jenže v té době ještě neexistovaly kloudné vyhledávače, které by je našly. Inspiroval se tedy americkým Yahoo (dnešní lídr Google vzniknul až v roce 1998), a rozhodl se jej vytvořit sám. 

Tím si finančně zajistil svou budoucnost. Podle jeho slov z té doby jen zaplnil díru na trhu. 

Lukačovič ve 4. ročníku opustil ČVUT, vzdal se tak akademického titulu, aby se mohl naplno věnovat svému podnikání s názvem Seznam.cz. Začátky tohoto vyhledávače totiž nebyly vůbec jednoduché.

 V roce 1996 byl internet pro valnou většinu Čechů neznámý, Seznam si proto zpočátku nevydělával ani na splacení investic do hardwaru, všeho potřebného vybavení a zázemí.

Nakonec se ale vše v dobré obrátilo, firmy i jednotlivci projektu uvěřili a platili si na tomto začínajícím webovém portálu reklamy.  Lukačovičovi tak i nezlomilo vaz ani splasknutí internetové bubliny  na přelomu tisíciletí, a časem se tak jeho projekt mohl rozrůst o e-mail, on-line zpravodajství  Novinky, pracovní portál Spráce, službu Mapy.cz atd.

Létající vizionář

V roce 2006 se poprvé návštěvnost Seznamu přehoupla přes 2 miliony uživatelů denně a tržby se přiblížily jedné miliardě korun. O rok později byly už dvojnásobné.  Ještě předtím se ale Lukačovič výkonného vedení Seznamu vzdal a předal jej kamarádovi ze školy Pavlu Zimovi, který v Seznamu působil jako technický ředitel.

Video: Nokia vypálila rybník konkurenci, Lumie budou vyhledávat na Seznam.cz

Nokia vypálila rybník konkurenci, Lumie budou vyhledávat na Seznam.cz
Nokia_a_Seznam_s_Windows_Phone_.m4v.jpg

Posunul se tak sám do pozice vizionáře, za kterého bývá často označován. Vedoucí pozici v Seznamu si drží jako předseda představenstva, a zejména díky 70% podílu, který ve své firmě stále drží.

Lukačovič tak během šestnácti let nabyl velkého bohatství, díky kterému si  nyní může dosyta užívat svých koníčků. K těm hlavním patří létání. V posledních letech investoval stovky milionů korun do letiště Točná na jižním okraji Prahy, které chce v tomto roce znovuotevřít. Patří mu i tamní letecké muzeum. Lukačovič je sám vlastníkem letadla Cessny a helikoptéry Eurocopter.

"Věnuje se naplno letišti Točná. Ale občas se objeví, třeba včera tu chvíli byl, protože bylo špatné počasí a nedalo se létat, tak jsme si chvíli povídali o našem novém e-mailu. Ale jinak nás neovlivňuje," řekl Pavel Zima začátkem března v rozhovoru na serveru Lupa.cz.

Kromě létání zakladatel Seznamu miluje i plavby na moři, do jeho majetku proto patří i plachetnice.

Lukačovič si nákladné koníčky může dovolit. Seznam patří stále k nejoblíbenějšímu vyhledávači v Čechách a každým rokem generuje několikasetmilionový zisk . A i když se o tržní prvenství v poslední době přetahuje s Googlem, který ho dohnal jen díky velkému marketingovému úsilí, má stále velkou výhodu. Vždyť většině Čechů se stále po vyslovení slova internet vybaví portál Seznam.cz.

Důkazem, že Lukačovič ještě neřekl své poslední slovo, může být i důvěra od časopisu Forbes.

Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru