Zlato, stříbro a platina nadále těží z negativních úrokových sazeb a obav z inflace. "Peníze, které pumpují centrální banky na trh, hledají své uplatnění ve fyzických komoditách. Ještě nějakou dobu bude trvat, než se ceny dostanou na vyšší úroveň, kam je primárně budou hnát fyzické nákupy," očekává například Ole S. Hansen, komoditní stratég Saxo Bank.

"Zlato se blíží silné resistenci $1800. Na druhé straně nejsou nyní vidět žádné významné okolnosti indikující že by cena měla výrazněji spadnout. Výjimkou je případný výprodej na akciích - to vidím momentálně jako největší riziko pro cenu zlata," komentuje pak svůj výhled na příští měsíce analytik společnosti Silverum Pavel Hála.

Vyplatí se tedy teď investovat do zlata?

Razantní růst ceny z posledních dvou let samozřejmě způsobil, že z dlouhodobého pohledu je investice do tohoto drahého kovu o něco méně výhodná.

Vyřazovat zlato z portfolia ale analytici nedoporučují. Podle některých odborníků je zlato aktuálně zajímavé dokonce i pro krátkodobé spekulanty.


Ľuboš Mokráš, analytik ČS

Zlato by se mělo do měsíce pohybovat mezi 1750 až 1800 USD/oz, ropa mezi 110 a 120 USD/brl.

Zlato za půl roku vidím mezi 1800 až 1900 USD/oz a ropu na 105 až 125 USD/brl.


Názor odborníka

Ole S. Hansen, komoditní stratég Saxo Bank

Na jakých úrovních čekáte cenu ropy a zlata na konci březnu?

zlato: 1850 USD
Brent: 120 USD

Na jakých úrovních čekáte cenu ropy a zlata za půl roku?

zlato: 2000 USD
Brent: 110 USD

"Nevidíme zatím žádné náznaky toho, že by centrální bankéři hodlali v nejbližší době zpřísnit monetární politiku. Spíše naopak. Programy kvantitativního uvolňování dále bobtnají. Zlato je aktuálně zajímavé i pro krátkodobé spekulanty," radí Petr Čermák ze společnosti Colosseum.

U ropy pak bude záležet především na tom jak to dopadne situace v Íránu. "Pokud by došlo k jakémukoliv konfliktu, byť jenom ze strany Izraele, tak by cena ropy vyletěla hodně vysoko. To by vyvolalo silný negativní šok pro globální ekonomiku. Proto tipuji že k žádnému útoku nakonec nedojde, situace se uklidní a ropa zůstane v pásmu okolo $120," odhaduje Čermák.

Exkluzivní infografika HNByznys index 

HNByznys index - 6M (březen 2012)

 

Ztráty eura a slábnoucí koruna

Nevyřešená dluhová krize a očekávané ekonomické zpomalení v eurozóně by měly během první poloviny letošního roku podle tlačit euro ke slabším úrovním. Naopak ve Spojených státech by pak měl být hospodářský růst podpořen prodlouženými dávkami v nezaměstnanosti a daňovými úlevami.

"V této souvislosti by kurz EUR/USD měl začít opět klesat. V horizontu 6 měsíců by se mohl pohybovat pod hranicí 1,25 EUR/USD," poodhaluje svůj výhled Miroslav Frayer z Komerční banky. "Posilovat by měla měna ekonomicky silnější země, a tou je nyní Amerika," doplňuje ho Martin Prokop z Next Finance.

Ekonomické zpomalení v eurozóně se ale v následujícím půlroce zprostředkovaně dotkne i vývoje v České republice. Výše uvedené by mělo obecně tlačit korunu ke slabším úrovním. "Současné úrovně se nám zdají nepatrně nadhodnocené, což je do jisté míry ovlivněné převládajícím pozitivním sentimentem na trhu. V horizontu 6 měsíců očekáváme kurz lehce nad úrovní 25,00 CZK/EUR, říká pro IHNED.cz analytik Komerční banky Miroslav Frayer.

ČNB své historicky nejnižší sazby v nejbližších měsících pravděpodobně měnit nebude. Názory hovořící pro jejich další pokles nejsou podle analytiků reálné. "V dalších týdnech počítáme s návratem koruny ke slabším úrovním, v druhé polovině roku by ale měla koruna částečně najít půdu pod nohama a ve druhé polovině roku zamířit pod hranici 25 korun za euro," myslí si například analytik společnosti Citfin Tomáš Volf.

Spekulativní nákupy koruny by ale měli zodpovědní investoři ještě odložit, míní analytici. "Ještě to bude pravděpodobně nějakou dobu trvat, než z trhů vyšumí optimismus, který na nich nyní panuje. Posilování dolaru vůči euru, respektive oslabování koruny vůči dolaru/euru, by mělo přijít ke konci března. To bude vhodný čas ke spekulacím," dodává Prokop

HNByznys index - 6M (březen 2012)