Získat státní podporu u stavebního spoření bude od ledna 2014 složitější. Klient bude muset stavební spořitelně doložit, že ji použil na nákup nebo rekonstrukci nemovitosti.

Stavební spoření bude možné použít také k úsporám na staří. Vyplývá to z návrhu novely zákona o stavebním spoření, který je v Legislativní radě vlády. Pak ho mají projednat vláda a parlament. HN to řekl náměstek ministra financí Radek Urban.

Pokud by bylo zavedeno školné, bude možné využít státní podporu stavebního spoření také na úhradu vzdělání. Uvažuje se i o tom, že by z ní šlo platit rovněž nadstandardní zdravotní péči nebo by ji bylo možné využít v případě nezaměstnanosti.

O povinnosti doložit, že klient stavební spořitelny využívá státní podporu na bytové účely, se hovoří delší dobu.

Možnost použít stavební spoření k zajištění na stáří je poměrně nová. Ministerstvo financí ovšem navrhuje, aby na důchod směřovala nejen státní podpora, ale celá naspořená částka. Tedy i peníze, které občan vložil do stavebního spoření.

„Obecně jsme s chystanými změnami spokojeni. Podle mého názoru ale nejsou jednoduché, a část klientů tak nemusí pochopit, oč přesně jde,“ míní tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý.

Představitelé dvou největších stavebních spořitelen, působících na českém trhu, jsou opatrně optimističtí.

Podpora stavebního spoření se sníží, maximální příspěvek bude 2000 korun - čtěte ZDE

V Česku se málo bourá. Na dobrých adresách stále stojí padesátileté paneláky - čtěte ZDE

„Rozšíření možností, jak využít stavební spoření do oblasti zajištění na stáří, je skutečně zajímavé, musí být ale připraveno uváženě. Je třeba mít na paměti hlavní smysl tohoto spoření, jímž je financovat bydlení,“ uvedl ředitel komunikace Českomoravské stavební spořitelny Rostislav Trávníček.

Podle místopředsedy představenstva Stavební spořitelny České spořitelny Jana Diviše není možné předjímat reakce klientů na možnost spořit si na důchod, pokud převedou ze stavební spořitelny veškerou naspořenou částku, včetně svých peněz.

„Je si ale třeba uvědomit, že v době omezených zdrojů pro důchody může vyvolat tato možnost pozitivní reakce,“ dodal Diviš.

Pokud budou klienti po ukončení smlouvy o stavebním spoření dokládat, na co státní podporu použili, znamená to administrativní zátěž pro stavební spořitelny, státní správu, a zejména pro účastníky stavebního spoření, míní zástupci spořitelen. O tom, jak by se to prokazovalo, je ale zatím podle nich předčasné hovořit.

Tato změna, která má platit od roku 2014, se může týkat řady dříve uzavřených smluv. Náměstek Urban se ale retroaktivity neobává. Mimo jiné proto, že chystané změny rozšiřují možnosti, jak využít stavební spoření.

Více čtěte v úterních Hospodářských novinách.

Čtěte více v Hospodářských novinách