Množství škodlivého softwaru, který ohrožuje uživatele operačního systému Android, roste alarmujícím tempem. Společnost Kaspersky Lab na mobilním světovém kongresu v Barceloně dokonce přišla s tím, že během prvních čtrnácti dnů letošního roku odhalila 360 tisíc variant škodlivého kódu.

V prosinci loňského roku přitom zjistila „jen“ 82 tisíc variant. Chytrých telefonů s Androidem se dosud prodalo 288 milionů.

„V mobilech je hodně příležitostí ukrást peníze či uživatelská data,“ řekl HN šéf firmy Eugene Kaspersky.

Loni v prosinci zareagoval i Google. Smazal ze svého Android Marketu dvaadvacet aplikací, u kterých odhalil, že se uživatele snaží podvodně nalákat k zasílání SMS na prémiová – tedy draze zpoplatněná – mobilní čísla.

Výrobci bezpečnostního softwaru už proto nabízejí programy přímo pro mobily. Podle odborníků ale stačí, pokud si klienti dávají pozor a neinstalují neprověřené aplikace.

Obezřetnost platí hlavně pro uživatele Androidu – Google totiž aplikace pro svůj systém nezkoumá tak podrobně jako Apple. Firma aplikace pro chytré telefony sama schvaluje: vývojáři je posílají do Applu, a teprve poté jsou puštěny do nabídky.

O nebezpečích virů pro mobilní telefony, jak se proti nim bránit a kam se ubírají nové trendy v ochraně mobilů čtěte v pondělních HN.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru