Rakouská obchodní skupina Kastner & Öhler letos v Česku a na Slovensku zavře všech svých 12 prodejen se sportovními potřebami a módou Gigasport. S odvoláním na agenturu APA o tom informuje internetová verze rakouského deníku Die Presse.

České a slovenské prodejny Gigasport mají být zavřeny v polovině letošního roku. Obchodní řetězec Gigasport nyní patří mezi čtyři hlavní hráče na tuzemském trhu se sportovními potřebami a módou.

Ředitel skupiny Kastner&Öhler Andreas Zinschitz rozhodnutí zavřít 11 českých a jednu slovenskou prodejnu Gigasport zdůvodnil tím, že se jejich hospodaření výrazně zhoršilo a výhled do budoucna není příznivý. Rakouská společnost by podle něj musela znovu investovat značné finanční částky do oživení prodeje v Česku a na Slovensku, takže raději zvolila variantu zavření prodejen. Vyjádření vedení českého zastoupení firmy se ČTK nepodařilo zatím získat.

Klesající tržby

Řetězec Gigasport se v Česku potýkal s výrazným poklesem tržeb. V roce 2010 se jeho tržby propadly na necelých 420 milionů korun z 589 milionů v roce 2009. Hospodaření tuzemských prodejen Gigasport skončilo v roce 2010 ztrátou 1,4 milionu korun. Tržby konkurenčních obchodů Sportisimo v roce 2010 podle údajů společnosti Incoma GfK v Česku meziročně klesly o 20 procent na 2,4 miliardy korun a tržby sportovních prodejen Hervis se zvýšily o 14 procent na 1,6 miliardy korun.

"Pokles tržeb (prodejen Gigasport v roce 2010) je způsoben výrazně nižšími příjmy domácností v Česku. Nutné vládní reformy se negativně odráží v maloobchodním prodeji a úbytek zákazníků je patrným," uvedlo ve výroční zprávě za rok 2010 vedení české pobočky Kastner & Öhler. Loňské výsledky hospodaření prodejen Gigasport zatím nebyly zveřejněny.

V Česku od roku 1992

Česká pobočka Kastner & Öhler byla založena v roce 1992 a poté na tuzemském trhu zahájila expanzi s prodejnami Gigasport. Zástupci vedení tohoto obchodního řetězce v roce 2007 ČTK řekli, že do konce roku 2010 se počet tuzemských obchodů Gigasport zvýší na 20. Z plánované expanze ale nakonec sešlo, jelikož plány firmy zkřížila hospodářská krize. Společnost Kastner & Öhler naopak zavřela dvě prodělečné prodejny Gigasport v Ústí nad Labem a Ostravě.

Rakouská obchodní skupina Kastner & Öhler nyní podniká v Rakousku, Česku, ve Slovinsku a na Slovensku, kde dohromady provozuje 49 prodejen se sportovním zbožím.

Výdaje za sportovní oblečení rostou

Tuzemský trh se sportovními potřebami a módou v uplynulých letech doznal značných změn. Například největší irský prodejce sportovního oblečení Lifestyle Sports v roce 2010 kvůli vysokým ztrátám zavřel v Česku všech zhruba 20 obchodů se sportovním zbožím. V roce 2007 skončila v konkurzu společnost X-Sport, která v Česku a na Slovensku provozovala 91 obchodů se značkovým sportovním oblečením a obuví.

Výdaje tuzemských domácností za sportovní aktivity se v posledních letech zvyšovaly. Češi podle odborníků nakupují sportovní oblečení a vybavení hlavně ve specializovaných sportovních prodejnách, které preferuje 80 procent lidí. Prodej sportovních potřeb se v ČR proto postupně koncentruje do řetězců specializovaných prodejen, jako je Hervis, Sportisimo, Intersport či právě Gigasport.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru