Rakouská obchodní skupina Kastner & Öhler letos v Česku a na Slovensku zavře všech svých 12 prodejen se sportovními potřebami a módou Gigasport. S odvoláním na agenturu APA o tom informuje internetová verze rakouského deníku Die Presse.

České a slovenské prodejny Gigasport mají být zavřeny v polovině letošního roku. Obchodní řetězec Gigasport nyní patří mezi čtyři hlavní hráče na tuzemském trhu se sportovními potřebami a módou.

Ředitel skupiny Kastner&Öhler Andreas Zinschitz rozhodnutí zavřít 11 českých a jednu slovenskou prodejnu Gigasport zdůvodnil tím, že se jejich hospodaření výrazně zhoršilo a výhled do budoucna není příznivý. Rakouská společnost by podle něj musela znovu investovat značné finanční částky do oživení prodeje v Česku a na Slovensku, takže raději zvolila variantu zavření prodejen. Vyjádření vedení českého zastoupení firmy se ČTK nepodařilo zatím získat.

Klesající tržby

Řetězec Gigasport se v Česku potýkal s výrazným poklesem tržeb. V roce 2010 se jeho tržby propadly na necelých 420 milionů korun z 589 milionů v roce 2009. Hospodaření tuzemských prodejen Gigasport skončilo v roce 2010 ztrátou 1,4 milionu korun. Tržby konkurenčních obchodů Sportisimo v roce 2010 podle údajů společnosti Incoma GfK v Česku meziročně klesly o 20 procent na 2,4 miliardy korun a tržby sportovních prodejen Hervis se zvýšily o 14 procent na 1,6 miliardy korun.

"Pokles tržeb (prodejen Gigasport v roce 2010) je způsoben výrazně nižšími příjmy domácností v Česku. Nutné vládní reformy se negativně odráží v maloobchodním prodeji a úbytek zákazníků je patrným," uvedlo ve výroční zprávě za rok 2010 vedení české pobočky Kastner & Öhler. Loňské výsledky hospodaření prodejen Gigasport zatím nebyly zveřejněny.

V Česku od roku 1992

Česká pobočka Kastner & Öhler byla založena v roce 1992 a poté na tuzemském trhu zahájila expanzi s prodejnami Gigasport. Zástupci vedení tohoto obchodního řetězce v roce 2007 ČTK řekli, že do konce roku 2010 se počet tuzemských obchodů Gigasport zvýší na 20. Z plánované expanze ale nakonec sešlo, jelikož plány firmy zkřížila hospodářská krize. Společnost Kastner & Öhler naopak zavřela dvě prodělečné prodejny Gigasport v Ústí nad Labem a Ostravě.

Rakouská obchodní skupina Kastner & Öhler nyní podniká v Rakousku, Česku, ve Slovinsku a na Slovensku, kde dohromady provozuje 49 prodejen se sportovním zbožím.

Výdaje za sportovní oblečení rostou

Tuzemský trh se sportovními potřebami a módou v uplynulých letech doznal značných změn. Například největší irský prodejce sportovního oblečení Lifestyle Sports v roce 2010 kvůli vysokým ztrátám zavřel v Česku všech zhruba 20 obchodů se sportovním zbožím. V roce 2007 skončila v konkurzu společnost X-Sport, která v Česku a na Slovensku provozovala 91 obchodů se značkovým sportovním oblečením a obuví.

Výdaje tuzemských domácností za sportovní aktivity se v posledních letech zvyšovaly. Češi podle odborníků nakupují sportovní oblečení a vybavení hlavně ve specializovaných sportovních prodejnách, které preferuje 80 procent lidí. Prodej sportovních potřeb se v ČR proto postupně koncentruje do řetězců specializovaných prodejen, jako je Hervis, Sportisimo, Intersport či právě Gigasport.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru