IHNED.cz během protestů studentů, tzv. Týdne neklidu, oslovil experty na vzdělávání, zástupce studentských iniciativ, zástupce ministerstva školství a rektory s několika otázkami, které souvisejí s reformou vysokých škol.

První okruh otázek se týkal školného - souhrnný článek najdete ZDE. Druhé téma se zaměřovalo na údajnou hrozbu ztráty autonomie vysokých škol - souhrn názorů najdete ZDE.

Poslední otázka zní:

Jaké změny v legislativě VŠ jsou podle vás vlastně potřeba?

"Zavést funkční systém finanční pomoci studentům včetně grantů a všeobecně dostupných bezrizikových půjček na studentské živobytí," uvedl například Daniel Münich z akademického pracoviště CERGE-EI.

Další připomínky dodává třeba Jiří Zlatuška, bývalý rektor Masarykovy univerzity. "Nedostatečný prostor pro vlastní institucionální mzdovou politiku bez ovládání zvenčí významně brání tomu, aby na vysoké školy v Česku přicházeli zahraniční pracovníci."

Níže najdete kompletní odpovědi dalších oslovených.

 


Rudolf Žáček, rektor Slezské univerzity v Opavě

Předně se nedomnívám, že lze řešit izolovaně pouze vysoké školy. Celý náš školský systém trpí absencí  dlouhodobé koncepce a důsledky ne zcela domyšlených reformních zásahů minulých politických reprezentací. Stěžejním problémem vysokých škol je podfinancování. Není však pochyb o tom, že v řadě věcí by pomohly i změny v legislativě. Za užitečnou bych považoval určitou diferenciaci, ta by však neměla mít formální, případně politický charakter (srv.  např. současné dělení státu na kraje).

Vycházet je nutno od vědních oborů, které jsou jediné skutečně objektivně hodnotitelné. Bylo by žádoucí také uvést do rovnovážného stavu např. míru pravomoci a zodpovědnosti rektorů. Dopracovat nutně potřebuje systém hodnocení vědy a kvality absolventů. Je nutné dořešit postavení bakalářů, např. u absolventů pedagogického studia.  Bakalář není (a je to nepochybně dobře, opak by byl krokem zpět) plnohodnotný učitel. Má pak smysl dělit studium učitelství? A podobných námětů by bylo možno najít více.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se