Vladimir Putin v neděli s přehledem zvítězil hned v prvním kole ruských prezidentských voleb, když své čtyři soupeře podle očekávání nechal daleko za sebou. Podle pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě ale předvolební kampaň jednoznačně stranila Putinovi a v hlasování o opravdovou politickou soutěž nešlo. Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg s jistou dávkou ironie Putinovi popřál k tomu, jak dobře volby připravil.

Šéf ústřední volební komise Vladimir Čurov po sečtení více než 99 volebních protokolů vyhlásil Putina prezidentem. Současný premiér získal 63,75 procenta hlasů, na druhém místě je předák komunistů Gennadij Zjuganov se zhruba sedmnáctiprocentní podporou.

Překvapením voleb se stal miliardář a politický nováček Michail Prochorov, který skončil třetí. Analytik Jevgenij Gontmacher soudí, že pro Prochorova, který je podle magazínu Forbes třetím nejbohatším Rusem, hlasovali lidé žádající novou tvář v politice.

Čekání na reformy

Svět nyní čeká odpověď na otázku, jak se Rusko změní v nadcházejících (nejméně) šesti letech Putinova prezidentování. Favorit voleb si uvědomuje, že země potřebuje zásadní změny.

Na konci svého funkčního období by ruskou ekonomiku rád viděl jako pátou největší na světě a po Německu druhou nejsilnější v Evropě. Celkově je Rusko z hlediska dolarové hodnoty hrubého domácího produktu na 11. příčce.


Karel Svoboda z Katedry ruských a východoevropských studií FSV Univerzity KarlovyJakým směrem se bude ubírat vývoj Ruska pod taktovkou Vladimira Putina? Jaká je jeho popularita v zemi?

Ptali jste se Karla Svobody z Katedry ruských a východoevropských studií FSV Univerzity Karlovy. Na dotazy čtenářů serveru Ekonom.cz odpovídal v úterý 6. března.

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
O. Tichý
Dobrý den, jaký bude podle vás osud Dmitrije Medveděva? Vrátí se do role premiéra - ale na jak dlouho a s jakými faktickými pravomocemi? Děkuji.
Dobrý den. Přiznám se, že na tuto otázku neznám odpověď. Problémem je, že jakmile oznámil, že nebude kandidovat, ale podporovat V. Putina, ztratil téměř veškerý respekt. Ani bych se nedivil, kdyby byl obětován nějakým vyšším zájmům. Rozhodně je ale už těžké mluvit o vládnoucím tandemu, jako se to dělo do tohoto oznámení. Osobně si myslím, že do funkce premiéra nastoupí, ale jde o věštění z křišťálové koule.
Karel Svoboda
anonym
Západ se dlouhou dobu snažil o restart americko-ruských zahraničních vztahů - ať už to byly kroky Bushe ml. nebo Obamy v Praze - Jak vidí tu situaci dnes? Zdá se, že z Uralu začíná foukat opět o trochu chladnější vítr...
Myslím, že bude pokračovat jisté manželství z rozumu. Západu se sice volby mohly nelíbit, ale každému je jasné, že s nimi nic nenadělá. Oproti tomu je Západ v Rusku používán jako jakýsi strašák. I v letošních volbách jsme mohli slyšet slogany o "oranžové hydře financované ze Západu" atd. Nicméně, jak jsem řekl, půjde o rétorická cvičení, vztahy se budou odehrávat na přísně pragmatické úrovni (zvláště s EU).
Karel Svoboda
JR
Od prosincových voleb se neustále hovoří o vzmáhající se střední třídě - kde se najednou vzala? dříve neexistovala? nebo se až teď začíná znovu ozývat? proč?
Já myslím, že vše souvisí prostě se zlepšováním materiální stránky věci. Roste vrstva lidí, kteří slušně vydělávají, cestují atd. Vidí, že vše může fungovat i jinak. Jsou to většinou vzdělaní lidé. Podle mého názoru jejich výraznějšímu hlasu pomáhá i to, že mají větší možnosti šíření svých názorů po internetu, sociálními sítěmi, blogy. Není prakticky nic jednoduššího, než rozeslat pozvánku na demontsraci prostřednictvím takových služeb, jako je facebook. Nicméně, nepodléhejme zase přehnaným očekáváním, střední třída s liberálními názory je téměř výhradně záležitostí větších měst. Venkov je víceméně odkázaný na státní sdělovací prostředky, rozšíření liberálních názorů je tam velmi omezené, spíše jsou marginální.
Karel Svoboda
anonym
Jak je to v Rusku s pluralitou politické soutěže? Proč byli do boje o prezidenta jen pět kandidátů? A je pravda, že i počet politických stran je omezený?
Pluralita je do značné míry omezená. Nejde ani tak o to, že by strany byly přímo zakazovány, ale jsou jim, stejně jako prezidentským kandidátům, kladeny různé podmínky, které jejich fungování stěžují. Například z prezidentských voleb bylo vyřazeno celkem jedenáct kandidátů. Navíc dochází k jejich selektivnímu uplatňování. V neposlední řadě spadá do této oblasti i téměř exkluzivní přístup Jednotného Ruska a Vladimira Putina do sdělovacích prostředků. To má pochopitelně vliv na předvolební kampaň.
Karel Svoboda
B. Novotný
Dobrý den, měl bych dvě otázky: 1. Putin v předvolební kampani sliboval velké ekonomické reformy, věříte, že je opravdu začne úprosazovat? 2. Jak může slibovat velké politické a sociální a ekonomické změny někdo, kdo je posledních 12 let u "kormidla"? Děkuji.
Dobrý den, odpovím na obě otázky najednou. Máte pravdu, je jen velmi těžké něčemu podobnému věřit. Vladimir Putin nastoupil v roce 1999 do premiérského a následně i do prezidentského křesla s programem širokých hospodářských reforem. Ty ovšem postupně opadaly, až z nich mnoho nezbylo. Kde by se měly objevit zdroje pro jejich znovunastartování, moc netuším. Navíc, často je problémem to, že se prostě reformy nepodaří protlačit skrze byrokratický aparát.
Karel Svoboda
tak
Je obliba Putina v Rusku srovnatelná s kultem osobnosti?
Dobrý den, neřekl bych, že jde většinově o bezvýhradný obdiv. Je velmi těžké vůbec říci, jaká je opravdová popularita Vladimira Putina. Velmi častý je spíše názor, že sice není ideální, ale prostě není nikdo lepší.
Karel Svoboda
Karla Brünová
Pěkný den, kdo tvoří Ruskou opozici a mají podle vás ty již několikaměsíční demonstrace nějakou šanci na změnu?
Dobrý den, opozice je poměrně různorodá skupina lidí od bloggera A. Navalného až po Eduarda Limonova s jeho poněkud teatrálními projevy. Jsou v ní zastoupeny i osobnosti z minulosti, jako je B. Němcov nebo G. Javlinskij. Osobně bych řekl, že protesty jako takové nemohou Vladimira Putina ohrozit. Jeho pozice je přeci jen poměrně silná. Jde spíše o to, že představují jakési vyjádření jiných názorů, a to v míře relativně masové. Čili, zkráceně, ohrozit nemohou, přesto význam mají.
Karel Svoboda
anonym
Z hlediska klasifikace politickych systemu je soucasne Rusko demokraticky nebo autoritarsky stat?
Nejsem sice úplně politolog, ale dovolím si tvrdit, že spíše autoritářský. Politická soutěž, která tam probíhá, je silně ovlivněna využitím státních prostředků ve prospěch jednoho kandidáta, volby lze jen stěží označit za bezvýhradně spravedlivé a svobodné.
Karel Svoboda
Ing. Kruml
Dost často se diskutuje o tom, že Rusko a především pak prezident Putin chce rozšiřovat sféru svého vlivu do střední a východní Evropy, navazovat tak na dřívější mocenské postavení SSSR. Myslíte si, že toto je reálné, že je to opravdu vážná hrozba a čím by se to projevilo v praxi?
Pokud jde o pronikání Ruska do střední Evropy, je to do značné míry fakt. O aktivitách ruských tajných služeb hovoří i BIS. Další formou pronikání je hospodářský vliv. Zde se ruské firmy snaží o usazení se na českém trhu, který je přeci jen méně konkurenční než trhy na Západě, na druhou stranu jde již o Evropskou unii. V současné době může jít i o dostavbu Temelína, i když podle posledních zpráv nadšení pro její provádění znatelně klesá. Nemyslím, že by bylo nutné se bát, přesto je dobré se mít na pozoru. Na druhou stranu, Vladimir Putin je realista, chápe, že časy Sovětského svazu jsou již pryč a s nimi i bezvýhradný vliv na střední Evropu.
Karel Svoboda
dsk
Putin sice vyhrál v prvním kole, ale nezískal tolik hlasů jako v předchozích volbách, v prosinci ztratila i jeho strana - je to počátek konce a trend klesající popularity?
Já si myslím, že ano, minimálně co se klesající popularity týče. Reálně ani nevíme, kolik dostal opravdu hlasů, jak vysoká je jeho podpora. Ale myslím, že se do značné míry vyčerpal jeho styl silného muže lovícího ryby na Sibiři. Rusy už prostě tolik neoslovuje jako na začátku tisíciletí, kdy měli za sebou čerstvou zkušenost devadesátých let s nemocným prezidentem, hospodářským krachem, politickým rozvratem, porážkou od Čečenců atd. Čistě realisticky vzato, je jen velmi těžké udržet si popularitu na úrovni 70 procent poí nějakou delší dobu.
Karel Svoboda
Jana Sýkorová
Pnae Svobodo, dovolte mi jednu otázku trochu bokem ruských voleb. Jak se díváte na postoj Ruska (a Číny) k situaci v Sýrii? Proč Rusko odmítlo návrh rezoluce RB OSN, jaké zájmy má v Sýrii? Nebo se jedná o mocenské postavení v celé části Blízkého Východu?
Osobně si myslím, že tam jde hned o několik motivů. Jednak o jakési ideologické zdůvodnbění- podle ruských představitelů má stát právo v rámci svých hranic dělat, co chce. Nepodceňoval bych ani ekonomické motivy, protože Rusko do této země poměrně silně vyváží hlavně zbraně. Vojenského motivu se drží i to, že Rusové mají v Sýrii základnu. Pokud by revoluce v Sýrii zvítězila, byly by ruské zájmy v této zemi a v regionu celkově poměrně silně ohroženy.
Karel Svoboda
kk
koho byste jmenoval jako nejbližší partnery na diplomatické úrovni, tj. se kterými státy Rusko úzce spolupracuje?
Rusko v hlasování nejčastěji stojí po boku Číny. Zde jde o jakési partnerství z rozumu, kdy zájmy obou zemí do značné míry souladí. Z dalších partnerů jde hlavně o státy bývalého Sovětského svazu, u kterých je ovšem toto partnerství výrazně jednostranné. Z mého pohledu jde o ruské dotace těmto zemím, k čemuž spějí i nově iniciované integrační projekty. Nezapomínal bych ani na státy, jako je Venezuela a jiné, z liberálního pohledu relativně odiózní země. Zde toto partnerství otrevírá možnosti vvýozu ruských výrobků, které by se jinak musely potýkat s konkurencí západních firem. Nejde tedy ani tak o podporu "zloduchů", jako o poměrně pragmatický tah.
Karel Svoboda
VV
Jste spíš "klausovec" který tvrdí, že s Ruskem se prostě může dělat byznys dokud platí všechny podepsané smlouvy a je to navíc velký a lukrativní trh. Nebo jste spíš "havlovec" který chtěl Rusko trestat za jeho přístup k lidským právům a neobchodovat proto s ním. ?
Já myslím, že jsem svobodovec. Ale vážně. Osobně je mi samozřejmě velmi líto, co se v Rusku v některých oblastech děje. Poslední volby nebyly v pořádku, případy jako Magnickij, Chodorkovskij či jiné, situace v Čečensku atd. jsou závažné. Realita nicméně vypadá tak, že Česká republika s tím nic nezmůže a na evropské úrovni se názor, že máme vůči Rusku vyhlásit bojkot, neprosadí. Čili, zde, byť nerad, bych respektoval realitu. To ale neznamená, že nemůže docházet k podpoře demokratizačních hnutí.
Karel Svoboda