James Murdoch, šéf společnosti News International (NI), která musela kvůli aféře s odposlechy loni uzavřít bulvární list News of the World (NoW), odstoupil ze své funkce.

"Hluboce si vážím mnoha talentovaných kolegů, kteří se v NI neúnavně snaží informovat veřejnost," řekl u příležitosti své středeční rezignace James Murdoch.

Devětatřicetiletý syn mediálního magnáta Ruperta Murdocha dodal, že díky "novým obchodním praktikám" společnost do budoucna "posílí svou pozici".

Podle prohlášení zůstává Murdoch ve vedení News Corporation, kde se má zaměřovat na televizní stanice.

Vývoj aféry

Aféra v NoW propukla v roce 2007, kdy byl za odposlechy hlasových schránek členů královské rodiny odsouzen reportér Clive Goodman. Vedení NI tehdy zdůrazňovalo, že šlo o samostatnou iniciativu izolovaného reportéra.

Skandál pak s plnou silou propukl letos začátkem července, kdy se ukázalo, že NoW nechaly odposlouchávat hlasovou schránku mobilu unesené a později zavražděné dívky Milly Dowlerové.

Aféra otřásla politickou a mediální scénou v Británii a vyvolala pobouření, které vedlo k uzavření NoW. Rupert Murdoch se také musel vzdát převzetí televize BSkyB.

NI sdružuje britské listy Ruperta Murdocha. Po zrušení NoW zahrnuje list The Times a bulvární The Sun, stejně jako nedělník The Sunday Times.

Související