Automobilka Tatra chce dodávat nákladní vozidla polské armádě. Aby zvýšila své šance, spolupracuje s polskými firmami. Pro chystané tendry má automobilka připraveny dva typy vozidel, která už v Polsku představila na výstavě vojenské techniky v Kielcích. ČTK o tom informoval ředitel Tatry pro mezinárodní obranné programy Pavel Štefka.

Deník Puls Biznes dnes napsal, že na tendry na nákup vozidel pro armádu, které má letos vyhlásit, plánuje polské ministerstvo obrany vyčlenit ročně 50 milionů zlotých (299,8 milionu korun).

Štefka uvedl, že Tatra spolupracuje se zástupci v Polsku již dlouho v oblasti civilních vozidel i vojenských speciálů. Automobilka podepsala smlouvu o spolupráci s firmou MAW Telecom, která dodává polským ozbrojeným silám komunikační a navigační systémy. Firmy se dohodly na tom, že společně budou připravovat nabídky pro výběrová řízení. Tatra hodně spolupracuje také s firmou Szczesniak.tatra 780r59 kontejner

"V současnosti máme připraveno a v Polsku úspěšně otestováno vyprošťovací vozidlo T 815-7 8x8 Mamut, které jsme vyrobili společně s firmou Szczesniak - Pojazdy specjalistyczne. S firmou MAW Telecom máme připraveno vozidlo T 815-7 4x4 pro připravovaný tendr pro polskou armádu," uvedl ředitel Štefka.

200 vozů do SAE

Kopřivnická automobilka dodává speciální vozidla také armádě Spojených arabských emirátů (SAE). Generální ředitel Tatry Ronald Adams v médiích uvedl, že automobilka chce letos do SAE dodat až 200 vozů Tatra 815-816 LIWA, což je desetkrát více než loni. Tatra dodávala vozy také české nebo indické armádě.

V roce 2010 Tatra snížila svou ztrátu o 555 milionů na 158 milionů korun. Tři čtvrtiny vyrobených vozů exportovala, převážně do tradičních oblastí - Indie, Ruska a několika východoevropských zemí.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru