Celkově vzato dopadla výsledková sezona docela dobře, zejména pokud vezmeme v úvahu obtížné podmínky v Evropě, se kterými se firmy v posledním čtvrtletí loňského roku potýkaly.

Z hodnocení jsme vyloučili společnost Apple, která deformuje celkové výsledky výrazně pozitivním směrem, finanční společnosti, které se podílejí výrazně negativně (zejména Bank of America) a také utility, kde výsledná čísla deformuje nezvykle mírná zima, viz graf.

saxo graf15 copy

Bez těchto firem vzrostly čisté příjmy meziročně o 5,7 procent a procento překvapení (tzn. pozitivní i negativní nesoulad s odhady) dosáhlo v ziscích 2,3 procenta.

Toto je stále slušné a v souladu s čísly za druhý a třetí kvartál.

Příští týden budou tón udávat primárně evropské firmy, ze zmínku stojí nejvíce A.P. Moeller - Maersk, HSBC, Bayer, Repsol, Standard Chartered, Continental a Vivendi.

Peter Garnry, akciový stratég Saxo Bank

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru