Miroslav Kalousek ordinuje Česku tvrdé škrty. Důvod je jasný. Pokud stát nezačne šetřit, mohl by deficit rozpočtu už letos dosáhnout 128,6 miliardy korun. Vyplývá to z materiálu, který jeho úřad připravil pro pondělní poradu ekonomických ministrů.

"Ministerstvo financí očekává na základě nových odhadů základních makroekonomických ukazatelů nepříznivý vývoj ve státním rozpočtu v roce 2012, kdy by mohl za předpokladu neprovedení jakýchkoliv opatření schválený deficit státního rozpočtu dosáhnout 128,6 miliardy korun," uvádí materiál.

V roce 2013 bude podle MF kvůli dodržení schválených schodků rozpočtu nutno ušetřit proti současným návrhům 42,4 miliardy korun, v roce 2014 to bude již 84,4 miliardy korun.

Státní rozpočet přitom pro letošek počítá se schodkem 105 miliard korun. Ten byl ovšem navržen v době, kdy ministerstvo očekávalo příznivější vývoj ekonomiky. Podle nejnovější lednové predikce úřad letos věří v růst ekonomiky o 0,2 procenta.

Jak ušetřit

Úředníci vypracovali několik scénářů, jak udržet státní kasu v přijatelné kondici. Mezi varianty například patří zachování 20procentní sazby daně z přidané hodnoty s tím, že ve snížené 14procentní sazbě by zůstaly jen léky a knihy. Dalším z návrhů je zvýšení daně z příjmu fyzických osob o jeden procentní bod nebo zdanění příjmů nad strop sociálního pojistného vyšší sazbou.

"V ohrožení" jsou i výdajové paušály pro živnostníky, které by se měly vrátit na hodnoty platné do roku 2004, či zavedení uhlíkové daně nebo spotřební daně z vína.

Na výdajové straně navrhuje MF zmrazení důchodů pro roky 2013 až 2015, úplné zrušení porodného nebo zrušení některých státních úřadů. Materiál například navrhuje začlenit Českou obchodní inspekci pod Generální ředitelství cel, Státní energetickou inspekci pod Energetický regulační úřad nebo snižování a slučování zastupitelských úřadů.

Ministerstvo počítá s propadem daňových příjmů ve srovnání se schváleným návrhem o 14,2 miliardy korun a s propadem příjmů na sociálním pojištění o 9,4 miliardy korun. Pro rok 2013 počítá MF se schodkem rozpočtu 100 miliard korun a v roce 2014 s deficitem 70 miliard korun.

"Budu navrhovat vázání výdajů ministerstev. Plošné to nebude," řekl pro iDNES.cz Kalousek. Prakticky to pro letošní rok znamená, že některá ministerstva nebudou moci utratit část plánovaných výdajů, budou je mít "zavázané".

"Vzhledem k turbulencím nelze vyloučit, že by se příjmová základna mohla i zvýšit. Pak by se část výdajů dala rozvázat, ale příliš s tím nepočítám," dodal pro server Kalousek.

Zmrazené dotace na obnovitelné zdroje

Ke zmražení výdajů přistoupila nynější vláda premiéra Petra Nečase již v létě 2010. Tehdy měla ministerstva vládou zavázány výdaje za 10,2 miliardy korun, o dalších zhruba 1,8 miliardy korun zeštíhlila kapitola Státní dluh a Všeobecná pokladní správa.

Kapitoly státního rozpočtu s výdaji do jedné miliardy korun by měly mít podle nynějšího návrhu plošně vázáno 1,5 procenta výdajů. Ostatní kapitoly rozpočtu pak 3,95 procenta výdajů. Dále by měly být zmrazeny výdaje na dotace na obnovitelné zdroje nebo sníženy platy ve Státním fondu dopravní infrastruktury nebo Státním zemědělském intervenčním fondu.

Porada ekonomických ministrů by se měla konat v pondělí. Následně by měl na tiskové konferenci ministr financí Kalousek a premiér Nečas představit návrh rozpočtových opatření.