Basketbalisté Nymburku prohráli v 5. kole osmifinálové skupiny Evropského poháru ULEB doma s VEF Riga 80:84 po prodloužení a zkomplikovali si boj o postup do čtvrtfinále. K němu potřebují v posledním zápase porazit Gravelines a doufat, že Riga podlehne Valencii. Pak Nymburku pomůže lepší bilance ze vzájemných zápasů, protože v Rize vyhrál o deset bodů.

Oba týmy věděly o důležitosti utkání, a tak se od začátku hrál opatrný a vyrovnaný basketbal. Nymburku se povedlo v první čtvrtině lehce odskočit, především zásluhou devíti bodů Chestera Simmonse, ovšem Riga se rychle dotáhla.

To samé se opakovalo ve druhé čtvrtině, kdy Nymburk utekl dokonce na 11 bodů, ale pak přišlo velké trápení domácích v útoku. Za deset minut hry dali jediný koš a šňůrou 2:18 dovolili Rize otočit na 41:46. Pak se sice Nymburk na chvilku probudil a znovu se dotáhl, ale přišly dvě rychlé trojky Rigy a do poslední čtvrtiny šel český mistr s mankem sedmi bodů.

Do závěrečných deseti minut vstoupil Nymburk s velkou koncentrací, pozornou obranou a ztrátu rychle smazal šňůrou 8:0. Od té doby se hrál znovu vyrovnaný zápas. Nymburk těžil z toho, že Simmons v důležitých chvílích bral v útoku odpovědnost na sebe a že velmi dobrý zápas hrál Mike Lenzly, který kromě obvyklé obrany přidal také útok. Hodně důležitá byla především smeč 189 centimetrů vysokého rozehrávače přes obránce na 66:61.

V koncovce do utkání výrazně promluvil rozhodčí, který 40 vteřin před koncem odpískal velmi přísnou nesportovní chybu Petru Bendovi a daroval Rize čtyři trestné hody, kterými vyrovnala na 68:68, a ještě míč z půlky. Hosté sice následný útok neproměnili, podobně na tom byl ale Simmons a zápas šel do prodloužení.

Benda si to v přidané pětiminutovce nahrazoval, když dal osm bodů Nymburku, ale v útoku byl příliš osamocen a Riga minutu před koncem prodloužení vedla o pět bodů. Koncovku si pak pohlídala zásluhou trestných hodů, které měla výrazně lepší než Nymburk. Zatímco český celek minul hned 14 trestných hodů, Riga jen čtyři.

Nejlepším střelcem zápasu byl s 22 body Benda, Simmons přidal 19 bodů. Na straně hostů dal 21 bodů rozehrávač Bertans.

Osmifinále Evropského poháru ULEB basketbalistů - 5. kolo:

Skupina I:

ČEZ Nymburk - VEF Riga 80:84 po prodl. (25:23, 39:36, 48:55, 68:68)

Nejvíce bodů: Benda 22, Simmons 19, Lenzly 13, Pumprla 11 - Bertans 21, Valters 16, Jahovičs 13, Millage 12. Rozhodčí: Michajlov (Rus.), Juras (Srb.), Trawicki (Pol.). Fauly: 23:30. Trestné hody: 36/22 - 24/20. Trojky: 4:6.