Kopřivnický výrobce nákladních vozů Tatra v loňském roce do Spojených arabských emirátů (SAE) dodal 20 nových vozů modelu Tatra 815-816 LIWA. Letos jich tamní armádě nabízí až desetkrát více.

,,Doufáme, že v letošním roce se nám podaří prodat těchto vozů ještě více. V současné době nabízíme armádě více než 200 nových vozidel," sdělil pro IHNED.cz generální ředitel Tatry Ronald Adams.

Dvě stovky nových vozidel představují necelou třetinu celkové loňské produkce Tatry.

Vzhledem k přírodním podmínkám Emirátů musí ale automobilka vozy speciálně upravovat. ,"Tento model je speciálně uzpůsoben pro pohyb na písčitém terénu, např. prostřednictvím speciálního systému podhušťování pneumatik," doplnil Adams.

Dalším specifikem těchto vozů je pak náprava 8x8.

Tatra LIWA dodávaná do SAE z roku 1997

Tatra nyní v SAE hlavně servisuje

Tatra své vozy začala do SAE dodávat již v polovině devadesátých let, celkový počet dodaných vozů do této země činil ke konci minulého roku 1 182 vozidel.

Nyní převážnou část obchodu tvoří dodávky náhradních dílů, který podle vyjádření firmy dosahuje objemu několika milionů eur ročně.

Produkce klesá

Kopřivnická automobilka vidí v arabském trhu naději. Tatře totiž loni poklesla produkce zhruba o čtvrtinu na 702 vozů.

Klesá ale celý trh nákladních vozů. Výroba nákladních aut v Česku se za posledních deset let snížila na méně než polovinu.

Zatímco v roce 2001 dodali čtyři výrobci na trh 2718 vozů, loni to bylo jen 1293 aut od dvou automobilek.

Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru