Róbert Šimončič (55)

Vzdělání:
Vystudoval Slovenskou technickou univerzitu v Bratislavě, Advanced Management Institute ve Washingtonu a Advanced Management Program na Wharton Business School Pensylvánské univerzity.

Kariéra:
V letech 1994 až 1999 pracoval v USA jako hlavní konzultant PricewaterhouseCoopers (původně Coopers & Lybrand), poté byl dva roky hlavním konzultantem IBM. V červenci 2001 přijal nabídku stát se generálním ředitelem firmy Microsoft Slovakia, kde působil do roku 2008.

Od roku 2002 je členem správní rady Americké obchodní komory na Slovensku (v roce 2003 se stal jejím prezidentem). V červenci 2008 v Microsoftu povýšil na pozici regionálního ředitele pro střední a východní Evropu. V prosinci 2010 byl potvrzen ve funkci generálního ředitele SARIO (Slovenské agentury pro rozvoj investic a obchodu).

Soukromí:
Je ženatý, má dvě děti.

Kdo by nechtěl mít ve své zemi firmu, jako je Microsoft? Podnik, který celosvětově uspěje a pak už "jen prodává licence" na svůj originální produkt? Ředitel "slovenského CzechInvestu", agentury pro rozvoj investic a obchodu SARIO Róbert Šimončič takovou vizi má. "Rozjeli jsme aktivitu na podporu start-upů, mladých inovativních firem. Start bývá v této oblasti pomalý, ale pro budoucnost ekonomiky je ohromně důležitý," zdůrazňuje muž, který strávil přes 10 let ve Spojených státech na vrcholných manažerských pozicích v IBM, PwC a posléze i ve vedení Microsoftu pro střední Evropu.

Zkušenosti ze zahraničí chce využít i u mladých Slováků. Z Irska například láká zpět domů tisíce mladých lidí, kteří by mohli vyplnit mezeru na trhu "technologických mozků". Evropu podle Šimončiče už brzy čeká boj o experty v technických oborech. A kdo chce v celosvětové konkurenci uspět, musí na budoucí nedostatek klíčových profesí myslet už nyní.

Pracoval jste i v IBM, v předchůdci PriceWaterhouseCoopers, vrcholem byla patrně pozice šéfa Microsoftu pro střední a východní Evropu.

Už mě to táhlo zpět do Evropy, a když jsem dostal nabídku vést Microsoft na Slovensku, tak mne to velmi oslovilo.

Předpokládám, že jste se z titulu své funkce mohl osobně setkávat s Billem Gatesem či Stevem Ballmerem...

I když je Microsoft obrovská firma, má asi 85 tisíc zaměstnanců, tak organizační struktura je poměrně plochá, nemá mnoho vrstev. Takže v pozici generálního ředitele slovenského Microsoftu jsem se s nimi vídal několikrát do roka. Jsou to lidé velmi přístupní. Bill Gates je neuvěřitelně schopný a inteligentní člověk, absolutní technokrat a vybavuji si, že na každém setkání, kde jsem byl, přišel s nějakým zajímavým nápadem. Je to úžasná osobnost, ale zároveň je i velmi skromný.

Před sebou ale máte iPad, podlehl jste pro svoji osobní potřebu kouzlu Applu?

Jedním z důvodů bylo, že jsem potřeboval nějaký tablet s dlouhou výdrží a Microsoft zatím nic takového nenabízí. Steve Jobs byl skutečně technologický génius. Ale až přijdou Windows 8...

NASTANE BOJ O IT ODBORNÍKY

V oboru IT se pohybujete de facto celý profesní život, fascinuje vás stále?

Mimořádně mě fascinuje. I proto jsme v SARIO rozjeli novou aktivitu na podporu slovenských start-upů (podpora mladých inovativních firem zaměřených nejčastěji na IT a hi-tech - pozn. red.). Chceme být takovým akcelerátorem. Nejvyšší přidaná hodnota v ekonomice je tam, kde se dokáže nějaký intelektuální kapitál či nápad zkomercionalizovat, licencovat a prodávat. Jeden nový Microsoft na Slovensku by nám úplně stačil, a pak bychom jen prodávali licence do celého světa.

Rozjezd v této oblasti bývá obvykle pomalý, ale pro budoucnost ekonomiky je ohromně důležitý. Viděli jsme to nedávno na naší cestě do Izraele, kde v tomto směru pracují už 30 let a mají nejvyšší počet úspěšných start-upů na světě v přepočtu na počet obyvatel. I já bych chtěl poměrně velkou část zdrojů uvolnit tímto směrem.

S jakým rozpočtem pro tento záměr počítáte?

O tom bych nerad hovořil, ale v každém případě jsme získali určité navýšení rozpočtu právě kvůli těmto strategickým cílům a rozvojovým programům. Chceme otvírat i nová zahraniční zastoupení.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 30 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru