Atény/Brusel - Řecku vyprší lhůta na uzavření dohody o odpisu dluhu se soukromými investory. Investoři mají odepsat zhruba polovinu nominální hodnoty obligací, což je asi 100 miliard eur. Konečný termín se už několikrát posunul.
Řím - Schůzka mezi italským premiérem Mariem Montim  a německou kancléřkou Angelou Merkelovou byla zrušena, oba státníci jednali jen přes telefon. 
Washington - Spotřebitelské ceny v USA v lednu vzrostly o 0,2 %, což je nejvíce za poslední čtyři měsíce.
Berlín - Index výrobních cen za leden v Německu.

Sledovali jsme online

 
17.2.2012 07:27 | Akcie v USA díky Řecku a statistice včera rostly, euro posílilo

Dařilo se hlavně sektorům citlivým na vývoj ekonomiky v čele s technologickými a finančními firmami. Banky ignorovaly i varování agentury Moody's, že by mohla snížit rating 17 světovým a 114 evropským finančním institucím. Index bankovních společností KBW stoupl o 2,2 procenta.

Akcie Godlman Sachs se zvýšily o 1,4 procenta a Bank of America o čtyři procenta. Velký zájem byl i o akcie Microsoftu, který zpevnil o čtyři procenta.

17.2.2012 08:30 | Řecko má zřejmě poslední den na dohodu se soukromými věřiteli

Řecku dnes vyprší lhůta k dosažení dohody o výměně státních dluhopisů, které drží soukromí investoři. Ti mají odepsat zhruba polovinu nominální hodnoty obligací, což je asi 100 miliard eur. Konečný termín se už několikrát posunul, o dnešku jako o poslední možnosti hovořil ministr financí Evangelos Venizelos.

Informované zdroje ve čtvrtek uvedly, že dohoda o záchraně Řecka je v zásadě hotova a oficiálně bude oznámena v pondělí. Atény by si tak měly zajistit i druhý záchranný úvěr v objemu 130 miliard eur (asi 3,3 bilionu Kč), i když podrobnosti jeho uvolnění se mají ještě doladit.

Klíčovou roli patrně sehrají centrální banky členských zemí eurozóny, které podle zdrojů souhlasí s výměnou řeckých státních dluhopisů za nové. Měnit je patrně budou už o víkendu, tedy dříve, než soukromí věřitelé. U nich se s výměnou počítá začátkem příštího týdne.

17.2.2012 09:02 | Japonské akcie díky údajům z USA a Řecku výrazně posílily

Japonský akciový trh dnes výrazně posílil a celý týden byl pro něj nejúspěšnější za více než dva měsíce. Investory povzbuzovaly k nákupům nové údaje z americké ekonomiky a naděje na brzké uzavření dohody o záchraně Řecka před bankrotem.

Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 v závěru stoupl o 1,6 procenta na 9384,17 bodu a dostal se na nové maximum za půl roku. Za celý týden získal 4,9 procenta, což byl nejsilnější růst od prvního prosincového týdne. Širší index Topix stoupl o 1,3 procenta na nové šestiměsíční maximum 810,45 bodu.

17.2.2012 09:34 | Portugalsko: Ukážeme světu, že nejsme Řecko

Ministři přes státní kasu jsou v zemích eurozóny doslova na roztrhání. Řek Evangelos Venizelos předstupuje před novináře prakticky každý den - musí, protože jeho země nutně potřebuje pomoct z dluhových problémů.

Investory ale už Řecko tak trochu přestává bavit - často se proto orientují na další země s potenciálem podobných problémů - například na Portugalsko.

Tamní ministr financí Alvaro Santos Pereira v rozhovoru pro CNBC mluvil především o tom, že vyvážit míru finanční pomoci a možnosti ekonomického růstu není jednoduchá disciplína. "V kontextu současné rozkolísanosti a nejistoty trhu musíme udržet stávající směr," říká.

Připravujeme reformy, na proto, že by nám je někdo diktoval, ale proto, že věříme v to, že nás uchrání před situací podobnou té řecké. Nejsme Řecko," doplňuje.

17.2.2012 09:49 | Evropské akcie začaly růstem, sází se na dohodu o záchraně Řecka

Akcie na západoevropských burzách zahájily poslední den týdne růstem a jejich index se vyšplhal na maximum za šest a půl měsíce. Investoři sázejí na to, že do pondělka se Řecku podaří uzavřít dohodu o novém záchranném balíku, a vyhne se tak bankrotu.

Index FTSEurofirst 300 zahájil vzestupem o 0,6 procenta na 1083,21 bodu. Ve čtvrtek akcie smazaly téměř jednoprocentní ztrátu a zakončily mírným vzestupem.

Naděje na záchranu Řecka před bankrotem posílily zejména akcie bank. jejichž pohyby se nejvíce řídí vývojem kolem dluhové krize v eurozóně. Index STOXX Europe 600 Banks stoupl o 1,3 procenta.

"Trh zůstává silný díky dobrým zprávám o Řecku. Investoři ale celkově obchodují jen na krátkodobém základě," řekl agentuře Reuters Mark Foulds z makléřské firmy ETX Capital.

17.2.2012 10:02 | Řecký ministr rezignoval po vyloupení muzea starověké Olympie

Řecký ministr kultury Pavlos Gerulanos nabídl demisi poté, co v muzeu starověké Olympie na poloostrově Peloponés byly dnes ráno ukradeny desítky vystavených předmětů. Pachatelé byli ozbrojení a spoutali hlídačku muzea, uvedli představitelé světoznámé Olympie, kterou ročně navštěvují statisíce turistů.

"Dva ozbrojení muži s kuklami na hlavách vnikli v 7:00 (6:00 SEČ) do jednoho ze dvou muzeí města Olympie, které je kolébkou olympijských her, a ukradli 68 keramických a bronzových předmětů," upřesnily policejní zdroje.

Vládní mluvčí potvrdil, že ministr kvůli tomu nabídl rezignaci. Premiér Lukas Papadimos rozhodne, zda ji přijme, až se vyjasní okolnosti loupeže. Jedná se o druhou podobnou loupež v některém z řeckých státních muzeí v posledních týdnech.

Vykradeno nebylo hlavní archeologické muzeum, ale Muzeum olympijských her. Představitelé řeckého sportu v něm podle agentury AP mají uspořádat 10. května obřad, na kterém bude zažehnut olympijský oheň pro letní olympijské hry v Londýně.

Hodnota ukradených předmětů se teprve stanovuje. Komentáře se zamýšlejí nad tím, zda objekt byl dostatečně strážen. Právě nedostatečná ochrana umožnila zlodějům, aby v lednu odnesli obraz od Pabla Picassa a další dvě vzácná díla z obrazárny Národní galerie v samotném centru Atén.

17.2.2012 10:18 | Sarkozy bude jednat s Cameronem mimo jiné o vojenské spolupráci

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy dnes přijme britského premiéra Davida Camerona, s nímž bude hovořit mimo jiné o vojenské spolupráci obou zemí a o mezinárodní situaci, zejména o vývoji v Sýrii zmítané násilnostmi.

Schůzka, kterou francouzská média označují za francouzsko-britský summit, následuje po období určitého ochlazení vztahů mezi oběma politiky zejména kvůli britskému odmítnutí podpořit chystanou smlouvu Evropské unie o rozpočtové odpovědnosti.

Česká republika a Británie se jako jediné země z evropské sedmadvacítky rozhodly k dokumentu zatím nepřipojovat.

17.2.2012 10:32 | FT: Řecko bude nutné monitorovat, v kontrole nesmí být žádné ústupky

Nový balík finanční pomoci Řecku bude spojen s bezprecedentní kontrolou jeho využívání. Konečná dohoda, kterou eurozóna a Mezinárodní měnový fond zřejmě uzavře s Aténami v pondělí, bude zřejmě zahrnovat vázaný účet určený pouze k obsluze řeckého dluhu a přísné aktuální monitorování vládních výdajů. Napsal to dnes britský list Financial Times s odvoláním na informované činitele.

17.2.2012 10:44 | Merkelová odkládá jednání s italským premiérem

Německá kancléřka Angela Merkelová odložila svou plánovanou schůzku s italským premiérem Mario Montim, důvody nesdělila.

Merkelová má vydat své prohlášení půl hodiny po prezidentu Wulffovi (pravděpodobně oznámí pod tlakem nedávných skandálů rezignaci) v 11:30.


17.2.2012 10:59 | Řecké doho(a)dy: Po bouři snaha na všech stranách barikády

Středeční telekonference nepřinesla vyřešení finanční záchrany Řecka, pročistila ale vzduch, odkryla karty jednotlivých názorů a obě strany posunula blíže nalezení shody na tom, jak zachránit Řecko od neřízeného bankrotu. Dnes tak víme, že se:

1) uvažuje o snížení úroků u řeckého dluhu
2) nabízí zapojení výnosů ECB z dluhopisů do financování řecké pomoci
3) rodí úvahy o ještě vyšší oběti ze strany soukromých věřitelů (dosud se uvažovalo o odpisu dluhu v nejodvážnějších představách do 70 procent)
4) Nizozemí a Finsko otevřeně doznaly, že stojí o posun pomoci Řecku za jeho dubnové volby, ale přesto očekávají shodu na pomoci Řecku v pondělí 20. února na schůzce ministrů financí eurozóny
5) řecký ministr financí Venizelos po pondělní telekonferenci vyjádřil, že Řecko vyjasnilo a naplnilo všechny podmínky dohody s EU a MMF a skládá mozaiku, kde vzít dodatečných 325 milionů eur úspor.

jednotlivé body podrobně čtěte na serveru patria.cz -ZDE

17.2.2012 11:23 | Rozcestník pro krizi - další den eurokrize pohledem zahraničních webů

 

 

 

 

 

17.2.2012 11:42 | Koruna dopoledne výrazně posílila k euru i dolaru

Koruna dnes dopoledne po další změně nálady na trzích poměrně výrazně posílila. K euru si proti čtvrtečnímu závěru polepšuje o 17 haléřů na 25,01 koruny za euro, k dolaru zpevňuje o téměř 30 haléřů na 19,01 Kč/USD.

Ve středu pozornosti je nadále finanční záchrana Řecka. "Eurodolar v americkém obchodování dál posílil a usadil se na hladině 1,3140 USD/EUR, kde setrvává i dnes dopoledne," uvedl analytik Patria Finance Tomáš Vlk. Počáteční podporou byly podle Vlka dluhopisové aukce a americká makrodata.

Pak se přidaly i zprávy o Řecku. Země přišla s dalšími škrty v rozpočtu, které požadovaly mezinárodní instituce, a zvýšila tak svou šanci na získání dalšího záchranného balíku. "Podle představitelů eurozóny ECB už o víkendu začne vyměňovat své řecké dluhopisy za nové.

Tento krok ale neznamená pomoc pro Řecko, naopak se tak banka chce vyhnout tlaku na účast v restrukturalizaci dluhu, a tedy i s ní spojeným ztrátám. Struktura a nominální hodnota by se výměnou totiž neměla změnit," uvedl Vlk.

17.2.2012 12:00 | Podíl špatných úvěrů u španělských bank je nejvyšší od října 1994

Podíl špatných úvěrů na celkovém objemu půjček u španělských bank se v prosinci zvýšil na 7,61 procenta. To byla nejvyšší úroveň od října 1994. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila španělská centrální banka.

Celková výše úvěrů, které jsou v prodlení se splácením, vzrostla o 1,5 miliardy eur (37,5 miliardy Kč) na 135,7 miliardy eur (3,4 bilionu Kč). Objem nesplácených úvěrů v zemi stabilně roste, protože zemi se nedaří snížit vysokou nezaměstnanosti a podpořit stagnující ekonomiku.

Španělsko patří k zemím, které mají v eurozóně v současné době největší problémy. Země sice nebyla nucena žádat o mezinárodní finanční pomoc, výsledky zátěžových testů evropských bank ale potvrdily, že s malými španělskými spořitelnami je stále spojeno vysoké riziko.

Španělská ekonomika se také zřejmě již propadla do druhé recese za tři roky. Ekonomiku ohrožuje zpomalování vývozu do dalších zemí eurozóny kvůli dluhové krizi a slabá domácí poptávka, protože lidé raději šetří v obavách, že přijdou o práci. Bez práce je v zemi více než pětina obyvatel.

17.2.2012 12:15 | Pražská burza posílila, index PX je opět nad 1000 body

Pražský akciový trh dnes dopoledne po další změně nálady na trzích posílil.

Hlavní index PX se opět vrátil nad úroveň 1000 bodů, připsal si necelé procento na 1002,9 bodu. Daří se všem titulům s výjimkou pojišťovací skupiny VIG.

Trhy jsou podle makléře Patria Direct Martina Olivy ziskové v celém středoevropském regionu.

"Po čtvrtečním solidním růstu v USA se pozitivní sentiment investorů přelil i do Asie a Evropy, trhy táhne nahoru především optimismus ohledně řešení řecké otázky," uvedl.

Největší pražská kapitalizace, společnost ČEZ, roste o více než procento na 828 Kč, když titulu kromě pozitivní nálady investorů pomohlo i mírné zvýšení cílové ceny od ING z 850 Kč na 855 Kč. Nákupy podle Olivy tlumí pokračující vyšetřování protikorupční policie, která se zabývá minulými zakázkami ČEZ.

17.2.2012 12:37 | Zlato je v zájmu investorů, roste na 1733 dolarů za unci

17.2.2012 12:59 | Špatnělsko, Goriland a Pijáci ouza: nová mapa Evropy

Evropská unie se mění před očima. Staré jistoty se hroutí, lidé i země jsou v pohybu. Finanční krize překresluje mapy vzájemných vztahů... Týdeník Ekonom se proto rozhodl vnést světlo do spletitých vazeb, závislostí a zákonitostí, jimiž se Evropská unie řídí, a mapu Evropy překreslil (klikem na mapu zobrazíte článek).

17.2.2012 13:31 | Rezignace německého prezidenta neovlivní politické postoje země

Aférámi sužovaný německý prezident v pátek rezignoval na svoji funkci. Oznámení přišlo den poté, co státní zastupitelství požádalo poslance, aby ho zbavili imunity. Prozatímním prezidentem se stane Horst Seehofer, předseda horní komory německého parlamentu - článek čtěte ZDE.

17.2.2012 14:24 | Merkelová, Monti a Papadimos doufají v dohodu o pomoci Řecku

Šéfové vlád Německa, Itálie a Řecka dnes vyjádřili naději, že v pondělí budou ministři financí eurozóny schopni dospět k dohodě na novém záchranném plánu pro Řecko. Sdělil to dnes úřad italského premiéra po telefonickém rozhovoru mezi Angelou Merkelovou, Mariem Montim a Lukasem Papadimosem.

Merkelová dnes měla jednat s Montim v Římě. Cestu však zrušila kvůli náhlé rezignaci německého prezidenta Christiana Wulffa.

Řecku dnes vyprší lhůta ke sjednání dohody o seškrtání dluhů u soukromých investorů. Ti mají v rámci výměny dosavadních dluhopisů za nové odepsat zhruba polovinu nominální hodnoty obligací, což je asi 100 miliard eur. Podmínky dohody by měly být oznámeny v pondělí, poté co ministři financí eurozóny schválí nový úvěr pro Řecko v hodnotě 130 miliard eur (3,3 bilionu Kč).

Soukromí investoři by měli v rámci dohody odepsat 70 procent všech svých pohledávek včetně úroků. Dohoda s nimi je jednou z podmínek, které si Evropská unie a Mezinárodní měnový fond vytyčily pro poskytnutí druhého úvěrového programu. Řecko potřebuje peníze nejpozději do 20. března, kdy musí splatit dluhopisy za zhruba 14,5 miliardy eur.

17.2.2012 14:47 | Na měnových i komoditních trzích je zatím klid. Zlato i stříbro v mírném plusu

17.2.2012 14:56 | Merkelová se chce na nástupci Wulffa domluvit s opozicí

Německá kancléřka Angela Merkelová vyjádřila lítost nad dnešní rezignací prezidenta Christiana Wulffa. Jméno jeho nástupce by podle ní mělo vzejít z dohody vládní koalice s opozicí. První jednání koaličních špiček se podle zákulisních informací mají uskutečnit už v sobotu.

Merkelová uvedla, že zprávu o prezidentově demisi přijala "s velkým respektem a hlubokým politováním". "Christian Wulff se ve funkci zasadil o moderní a otevřené Německo. Dal nám důležité impulzy a zdůrazňoval, že síla této země tkví v její rozmanitosti," vyzdvihla přínos Wulffa kancléřka, která kvůli prezidentově abdikaci narychlo zrušila dnešní cestu do Itálie.

Merkelová současně odstupujícímu prezidentovi poděkovala za "důstojné reprezentování" v zahraničí. Wulffův pád je politickou ranou i pro ni, neboť to byla právě šéfka vlády, kdo bývalého místopředsedu křesťanských demokratů (CDU) do nejvyšší funkce prosadil a až dosud ho navzdory sílící kritice hájil.

17.2.2012 15:10 | Pokud jste ráno koupili kakao, pravděpodobně tratíte, s plynem je to ale jinak

17.2.2012 15:27 | Cena zlata roste, ve Vietnamu vypukla "zlatá horečka"

Skladovat doma zásoby zlata namísto ukládání peněz v bance je v komunistickém Vietnamu po generace zakořeněný zvyk. Nedávný nárůst cen tohoto drahého kovu ale přiměl vietnamskou vládu ke snahám dostat zlato pod kontrolu, napsala agentura AFP.

V loňském roce se ve Vietnamu prodalo v přepočtu na hlavu víc zlata než v Indii nebo Číně, uvedla Světová rada pro zlato (WGC). Jeho domácí cena stoupla o 18 procent, což dalece převýšilo jedenáctiprocentní nárůst na globálním trhu.

Ale staré zvyky mizí pomalu, přitakává šedesátiletý důchodce Truong Van Hue, a to přesto, že unce zlatého slitku v Hanoji nyní může stát až o 100 dolarů víc než kdekoli jinde na světě. "Pořád mám radši svoje úspory ve zlatě. Pro důchodce, jako jsem já, je to bezpečné. Zlato můžu prodat kdekoli, kdykoli budu potřebovat peníze," dodal.

Rostoucí poptávka po zlatě ale poplašila vietnamskou vládu, která čelí osmnáctiprocentní inflaci a nestabilní národní měně - dongu. Oficiální činitelé se snaží utlumit zlatou horečku snahou převzít opět obchod do vlastních rukou téměř dvě desetiletí poté, co formálně legalizovali už dříve běžnou praktiku soukromého vlastnictví a obchodu se zlatem.

17.2.2012 15:51 | Spotřebitelské ceny v USA vzrostly o 0,2 %, obavy jsou z dražší ropy

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v lednu vzrostly o 0,2 procenta, což je nejvíce za poslední čtyři měsíce.

V růstu cen se podle tamního ministerstva práce odrážejí hlavně dražší pohonné hmoty, což jen podtrhuje rostoucí obavy, že vyšší náklady na energie by mohly zpomalit oživení ekonomiky.

Výsledek přesto není tak špatný, jak se čekalo. Analytici v anketě agentury Reuters totiž v průměru předpokládali, že ceny pro spotřebitele se zvýší o 0,3 procenta. Pokud by se nebraly v úvahu kolísavé ceny potravin a energií, pak by ceny vzrostly rovněž o 0,2 procenta. To je v souladu s odhady.

17.2.2012 16:00 | Velké banky manipulovaly LIBOR, říká jedna z nich, švýcarská UBS

Skupina obchodníků úspěšně manipulovala s klíčovou sazbou LIBOR, která se používá při vzájemných půjčkách bank na londýnském mezibankovním trhu. Vyplývá to z vyjádření nejmenované banky pro kanadské úřady, které případ vyšetřují.

Nejmenovanou bankou má být podle Wall Street Journal švýcarská UBS. 

Potvrzuje se tak podezření, které se objevilo loni a podle něhož se na manipulaci podíleli obchodníci velkých bank z celého světa.

Sazba se používá pro hypotéky a úvěry

LIBOR se používá po celém světě jako měřítko pro stanovení sazby pro deriváty a další finanční produkty - například hypotéky či firemní úvěry - v objemu zhruba 350 bilionů USD. Malá změna sazby může mít velký dopad na výši úrokových sazeb, které budou účtovány. Podle vyjádření kanadské banky, které je součástí žaloby podané v Ottawě, přitom byli obchodníci schopni "hýbat sazbou".

UBS je jedním z finančních ústavů, které jsou nyní součástí rozsáhlého vyšetřování, na němž se podílí úřady v severní Americe, Evropě a Asii. Velké americké banky a přední makléřské firmy již kvůli němu propouštěly. Nikdo ale zatím nebyl z ničeho obviněn, napsal The Wall Street Journal.

Citigroup, Deutsche Bank, HSBC, JP Morgan, RBS, UBS

Kanadské soudní dokumenty podle něj nicméně poprvé jmenují některé údajné účastníky manipulací se sazbou LIBOR nastavenou pro japonský jen v letech 2007 až 2010. Úřady se zabývají zejména pokusy ovlivňovat ceny některých derivátů navázaných na tuto sazbu. Podíleli se na nich prý obchodníci z bank Citigroup, Deutsche Bank, HSBC Holdings, J.P. Morgan Chase, Royal Bank of Scotland a UBS.

Několik lidí dokázalo ovlivnit celosvětově klíčovou sazbu

Sazbu LIBOR pro jen stanovuje šestnáctičlenný bankovní panel organizovaný Britskou bankovní asociací(BBA). Jeho členové každý den kolem 11:00 londýnského času zasílají asociaci své odhady výše sazeb, které jsou ochotní platit za půjčky od jiných bank. Čtyři nejvyšší a čtyři nejnižší údaje se pak vyřadí a sazba se počítá na základě zbývajících osmi odhadů.

Obchodníci šesti bank se podle kanadských úřadů pomocí e-mailů anebo textových zpráv domlouvali na tom, že budou zasílat uměle vysoké anebo nízké odhady. O dohodě pak zpravili osobu, která měla v jejich bance na starost odesílání odhadu. Poté se informovali o tom, zda byl pokus o ovlivnění sazby úspěšné. Ne vždy se to totiž podařilo, uvedly kanadské úřady v žalobě.

BBA již podle The Wall Street Journalu upravila způsob výpočtu sazby LIBOR. Rozšířila například panel, který stanovuje tuto sazbu pro dolar. Základní přístup spočívající v zasílání odhadů jednotlivých bank se ale navzdory celosvětovému vyšetřování nezměnil, uvedl americký list. Britská bankovní asociace zatím nechtěla uvést, zda nějaké změny chystá.

17.2.2012 16:35 | Ve Švýcarsku zabaveny falešné dluhopisy USA z roku 1934 ve výši třetiny celého dluhu

A máme tady další velký podvod - tentokrát falešné americké dluhopisy v astronomické výši.

Italské a švýcarské úřady zatkly osm lidí a hlavně zabavily falešné americkédluhopisy s rokem vydání 1934 ve výši 6 bilionů dolarů (ne miliard, opravdu bilionů), tedy asi sumu odpovídající víc než třetině celého amerického národního dluhu.

Vyšetřování trvalo déle než rok.

Už v roce 2009 italští vyšetřovatelé zabavili v osmitisícovém italském městečku Chiasso americké dluhopisy ve výši 742 miliard dolarů.

17.2.2012 17:01 | Telefónica vyhnala burzu do růstu o 2 %

Index pražské burzy PX zakončil týden růstem o 1,96 % na 1015,4 bodu. Tahounem přitom je Telefónica, která si připsala 6,81 %. Druhý největší nárůst zaznamenala těžařská NWR, která posílila o 4,93 %.

V pátek klesaly bankovní tituly - Erste ztratila 0,32 %, Komerční banka oslabila o 0,19 %.

17.2.2012 17:13 | Američané kradou identitu kvůli daňovému přiznání. Žádají na ni vrácení přeplatků

Do třetice další podvody.

Americká daňová správa (IRS) čelí záplavě podvodných daňových přiznání. Jejich autoři se ji pomocí ukradených identit snaží přimět k vrácení daňových přeplatků.

Miliardové škody

Jen loni IRS zachytila 262.000 podvodných daňových přiznání, která by stát připravila o 1,5 miliardy dolarů. Šlo o více než pětinásobný nárůst oproti roku 2010, kdy takových pokusů bylo 49.000 a škoda mohla činit 247 milionů dolarů. Celkem se zločinci od poloviny roku 2009 do konce roku 2011 podle odhadů daňové správy pokusili zneužít identitu 404.000 osob.

"Zaznamenáváme v tomto ohledu růst. Nemá cenu to zastírat. Myslím ale, že jsme se zlepšili v odhalování takových pokusů," uvedl šéf komunikace IRS Terry Lemon. Daňová správa nicméně samozřejmě neví, kolik podvodných daňových přiznání jejím systémem prošlo úspěšně.

Podle odborníků k nárůstu počtu podvodů přispěl internet. Lidé díky němu mohou snáze podávat daňová přiznání, platí to ale i pro podvodníky. IRS navíc lidi k elektronickému podávání silně povzbuzovala. "Pro padouchy to pravděpodobně bylo požehnání," řekl odborník na krádeže identity Jay Foley.

Zneužívají se i jména mrtvých

IRS ročně obdrží přes 100 milionů žádostí o vrácení daňových přeplatků. Při takovém množství nikdy nebude schopna zcela zamezit podvodům. Daňová správa se alespoň snaží co nejvíce zlepšit své postupy pro zjištění nekalostí. Zavedla proto nové filtry pro odhalení podvodů. Zároveň se snaží co nejrychleji pomáhat obětem krádeže identity.

Zločinci obvykle podvodné daňové přiznání získají, když mají k dispozici něčí číslo sociálního zabezpečení, což je americká obdoba rodného čísla. S jeho pomocí pak zažádají o daňový přeplatek, který si nechají někam zaslat. Využívají také osobní údaje nedávno zemřelých lidí, které získávají na populárních webových službách, jež v USA slouží ke hledání příbuzných, s nimiž lidé ztratili kontakt.

17.2.2012 18:57 | S Nečasem chce jednat i Merkelová

Premiér Nečas bude mít partně na konci února našlapaný program - Těsně před summitem EU jej čeká návštěva kolegy Davida Camerona, se kterým budou "ladit noty" na postup proti fiskální unii.

Server aktuálně.cz přišel se zprávou, že s Nečasem se chce setkat i německé kancléřka Angela Merkelová. Ta bude české premiéra naopak přemlouvat, aby si rozmyslel svůj postoj ke smlouvě o rozpočtové odpovědnosti.

17.2.2012 19:16 | Konec on-line reportáže

Pro tento týden ukončujeme on-line reportáž z krize s tím, že i s dnešním deadlinem pro Řecko to zas tak horké nebude a jasněji bude až po pondělní schůzce ministrů eurozóny.

Přejeme našim čtenářům hezký víkend pohledem na falešné dluhopisy ve výši 6 bilionů dolarů (opravdu bilionů).

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru