Nejdůležitější události:

- eurozóna bude moct o další pomoci pro Řecko rozhodnout v pondělí. Řekové prý dali dostatečně silné přísliby, že budou pokračovat v reformách i po dubnových volbách

- svoje výsledky zveřejnila francouzská banka Société Générale i její česká dcera Komerční banka

- Komisař EU pro hospodářské a měnové záležitosti Olli Rehn bude hovořit o ekonomických vyhlídkách Evropy

- Francie a Španělsko v aukci úspěšně prodaly víceleté státní dluhopisy.

- Ministr financí USA Timothy Geithner bude před rozpočtovými výbory obou komor Kongresu hovořit o návrhu rozpočtu, který začátkem týdne předložil prezident Barack Obama.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
16.2.2012 18:58 | Briefing na zítřek

Jan Strouhal, editor HNByznys

Dnes jsme se s Liborem tak trochu tajně vyměnili, tudíž se objevuji jen kvůli loučení. Dnešek už snad nic zásadního nepřinese. Ale nikdy neříkej nikdy. Mohla by třeba překvapit nějaká ratingová agentura.

V každém případě síly napínáme na zítra. Řecku totiž (znovu) vyprší lhůta na uzavření dohody se soukromými investory o odpisu dluhu. Soukromí investoři drží téměř dvě třetiny státních dluhopisů Řecka. Jenže se dá očekávat, že Řekové ke konkrétním číslům nedojdou. Mají být hotova až během víkendu. Ale kolikrát jsme to už slyšeli?

Italský premiér Mario Monti se pak po obědě setká s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Jednat by měli hlavně o eurozóně.

Co se týče Česka, zde by měla své hospodářské výsledky zveřejnit Telefónica Czech Republic.

16.2.2012 18:36 | Eurozóna tlačí na Německo. Jenže co si Němci vydřeli, už jen tak nepustí

Některé země eurozóny (zejména Francie a Itálie) po Německu chtějí, aby se vzdalo toho, co v minulých letech těžce získávalo. Požadavky se týkají zejména toho, aby Německo podpořilo růst celé eurozóny uvolněním své fiskální politiky (ať již vyššími deficity, souhlasem s eurodluhopisy, federalismem či podobnými kroky).

Německo by také mělo posílit domácí poptávku prudkým zvýšením mezd. I když reálné mzdy v Německu rostou momentálně rychleji, tempo růstu stále neomezuje konkurenceschopnost jeho společností.

A existuje i tlak na to, aby Německo umožnilo monetizaci vládních dluhopisů zemí eurozóny Evropskou centrální bankou. Tento krok by měl zmenšit potřebu rychlého snížení deficitů vysoce zadlužených zemí.

CELÝ ČLÁNEK SI PŘEČTĚTE ZDE

16.2.2012 18:05 | Řecko nesníží dluh tak, jak se čekalo

Podle představitelů eurozóny je Řecko na nejlepší cestě získat druhý záchranný balík. Tamní dluhové zatížení se do roku 2020 díky tomu sníží na 129 % HDP země. To je vyšší hodnota oproti původně očekávaným 120 %.

Řečtí ministři ale přislíbili, že se budou sanžit zavést dodatečná opatření, která by dluh země mohla ještě snížit.

A jedna zpráva na závěr - Dohoda ohledně výměny řeckých dluhopisů, na který musí přistoupit soukromý sektor, bude dojednána o víkend. Který, o tom se v agenturách nepíše...

16.2.2012 17:46 | Reuters: EU chce zpřísnit stínové bankovnictví

Finanční společnosti, které poskytují i další služby, než je tradiční bankovnictví, se asi budou muset připravit na přísnější regulaci. Uvedla to agentura Reuters, která se odvolává na pracovní materiál Evropské komise. K takzvanému stínovému bankovnictví, v němž jsou investice za zhruba 60 bilionů dolarů (zhruba 1,2 biliardy Kč), patří celá řada investic, včetně fondů peněžního trhu.

Pracovní dokument počítá s variantou, že finanční společnosti, které stínové bankovnictví nabízejí, budou nuceny držet větší objem kapitálu. Banky by se pak mohly dočkat i toho, že budou administrativně nuceny k větší opatrnosti, což znamená, že by se musely v tomto odvětví začít méně angažovat.

16.2.2012 17:30 | Česká stopa: Výdaje domácností stagnují, odráží se to na HDP, tvrdí ČSÚ

Výdaje domácností na jejich spotřebu stagnují, což se odráží i na hrubém domácím produktu České republiky. V prvních třech čtvrtletích loňského roku kvůli nim tuzemská ekonomika dokonce zpomalila, což se stalo od roku 1995 teprve potřetí. Vyplývá to z analýzy Českého statistického úřadu (ČSÚ) vydané tento týden.

Výdaje na konečnou spotřebu domácností podle statistiků v letech 2001 a 2002 ekonomice pomáhaly. Pozitivní roli sehrály i v době hospodářské konjunktury mezi lety 2004 až 2008, kdy k celkovému HDP stabilně přispívaly každý rok necelými dvěma procentními body. "Byly to právě výdaje domácností na konečnou spotřebu, které v období opětovného nastartování tuzemské ekonomiky (v letech 2003-2004) přispívaly k jejímu růstu nejvíce," konstatuje ČSÚ v analýze. V dalších letech převzal roli tahouna zahraniční obchod a posléze investice.

16.2.2012 16:49 | Řecko našlo další úspory. Je tak o kork blíž pomoci

A zpátky ke krizovému dění, přichází mnoho zpráv z Řecka. Jednou z nich je ta, že se řecká vláda domluvila s "trojkou" na tom, kde uspoří k poskytnutí pomoci chybějících 325 milionů eur. Podle domluvym o které informuje agentura Reuters, se škrty dotknou jak armády, tak veřejného sektoru. A to v podobě snížení mezd. Přispějí i jednolitvá ministerstva řecké vlády. Ta sníží své provozní výdaje.

16.2.2012 16:30 | Pohled na trhy: Evropa stále v červeném

Evropské akciové indexy se stále pohybují v červených číslech, i když své ztráty po datech z USA výrazně smazaly.

Počet žadatelů o podporu v nezaměstnanosti totiž ve Spojených státech minulý týden klesl o zhruba 13.000 a po sezonním přepočtu se pohyboval kolem 348.000. To je podle tamního ministerstva práce nejméně za téměř čtyři roky, respektive od března 2008.

16.2.2012 16:11 | Italský export roste

Italský zahraniční obchod vykázal v prosinci loňského roku přebytek 1,5 miliardy eur. Ve stejném měsíci roku 2010 přitom byl ve schodku ve výši 3 miliard eur. Data dnes zveřejnil tamní statistický úřad ISTAT.

Italský vývozz se přitom v prosinci meziročně zvýšil o 5,7 procenta. Dovoz ale ve stejném období klesl o 8,4 procenta.

16.2.2012 15:43 | Automobilka GM trhy zklamala

Největší americká automobilka General Motors vykázala za čtvrté čtvrtletí zisk 500 milionů USD (9,7 miliardy Kč), což bylo stejně jako ve srovnatelném období předchozího roku. Zisk na akcii se však snížil a zaostal za odhady analytiků kvůli slabšímu výkonu v zahraničí, který překonal i vysoký růst v severní Americe. Automobilka o tom informovala v dnešním prohlášení.

Za celý loňský rok čistý zisk stoupl na 7,6 miliardy USD z předloňských 4,7 miliardy USD. Příjmy ze zvýšily o 11 procent na 150,3 miliardy USD. Zisk na akcii klesl na 28 centů z 31 centů předloni. Analytici dotazovaní agenturou Thomson Reuters očekávali v průměru zisk až 39 centů na akcii. Příjmy se zvýšily o tři procenta na 38 miliard USD.

Provozní zisk v Severní Americe ve čtvrtletí stoupl o téměř 88 procent. V Evropě a Jižní Americe však společnost vykázala provozní ztrátu, mimo jiné kvůli mimořádným nákladům na restrukturalizaci.

Již v lednu GM uvedla, že její prodej loni stoupl o o 7,6 procenta na více než devět milionů vozů. Získala tak zpět vedoucí pozici na světovém automobilovém trhu. GM přišla o pozici světové jedničky v roce 2008, kdy ji na tomto postu vystřídal japonský konkurent Toyota Motor. Toyotu však těžce zasáhlo ničivé zemětřesení v Japonsku a rozsáhlé záplavy v Thajsku.

V letošním roce firma očekává zvýšení tržeb, její podíl na trhu však má zůstat na zhruba stejné úrovni jako loni. GM rovněž plánuje zvýšení cen automobilů.

16.2.2012 15:22 | Barroso salutuje Řekům

Kandidátem na citát dne je šéf evropské komise José Manuel Barroso. Ten dnes pochválil řeckou vládu za to, co dokázala v poslední době.

HAL - Tak nevím, zda to je ironie nejhrubšího zrna, nebo totální zapomínání TOHO všeho, k čmeu byli Řekové dotlačeni, nebo motivace pro dny příští (vyberte si)...

Možná jde i obrušování hran, které se objevily včera při slovní výměně mezi Řeckem a Německem. Šéf EK se také vyvaroval ve svém vyjádření otázky odchodu Řecka z eurozóny nebo odložení poskytnutí záchranného balíku.

Barroso řekl: "Rád bych zasalutoval odvaze řecké vlády a tamních obyvatel v této náročné a problémové době. A doufám, že členské státy, členové EU akceptují závazky Řecka."

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru