Nejdůležitější události:

- eurozóna bude moct o další pomoci pro Řecko rozhodnout v pondělí. Řekové prý dali dostatečně silné přísliby, že budou pokračovat v reformách i po dubnových volbách

- česká ekonomika v loňském roce meziročně vzrostla o 1,7 procenta. Technicky je v recesi

- hrubý domácí produkt Německa ve čtvrtém čtvrtletí podle předběžných údajů klesl o 0,2 procenta

- Maďarsko "napumpuje" do do bank peníze, aby rozhýbalo bankovní trh

- český premiér Petr Nečas se před březnovým summitem sejde v Londýně s protějškem Davidem Cameronem, budou "ladit noty" na smlouvu o fiskální unii

 


HNByznys najdete i na Facebooku. Nenechte si ujít nejdůležitější zprávy ze světa financí a staňte se našimi fanoušky - ZDE


Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
15.2.2012 22:49 | Wall Street v minusu

Dnešní on-line reportáž ukončujeme zprávou z dnešního obchodování na Wall Street. Americké hlavní indexy těsně před závěrem ztrácejí více než půl procenta.

Čtenářům děkujeme za pozornost a přejeme dobrou noc.

15.2.2012 21:59 | Sarkozy potvrdil, že bude kandidovat na prezidenta

To, s čím se celou dobu počítá, je oficiálně potvrzeno.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy dnes oficiálně oznámil, že bude kandidovat v nadcházejících prezidentských volbách.

 

"Ano, jsem kandidátem do prezidentských voleb," prohlásil Sarkozy při vystoupení v televizní stanici TF1. Jako důvod označil například to, že Francie, Evropa a vlastně celý svět jsou sužovány sérií bezprecedentních krizí a "nepožádat znovu o důvěru Francouze by se rovnalo opuštění svého místa". Sebe označil za kapitána na lodi za velké bouře a zdůraznil, že "prezident má více povinností než práv".

"Mám Francouzům co říci, mám jim co navrhnout," dodal s tím, že usiluje o "silnou Francii". Řekl také, že se bude více obracet na voliče tam, kde budou vládní opatření váznout, a to prostřednictvím referenda.

"Nesmíme se bát dát slovo lidu," podotkl Sarkozy, který se ovšem před čtvrt rokem ostře navezl do tehdejšího řeckého premiéra Jorgose Papandrea, když kvůli hrozící ztrátě většiny v parlamentu přišel s nápadem uspořádat referendum o nepopulárních úsporných opatřeních.

Sarkozy během rozhovoru v televizi také připustil, že se mu během prvního prezidentského mandátu "ne všechno nepodařilo". Odpovědnost ale za to svaloval na předchozí vlády, které například za posledních 30 až 40 let znehodnotily "práci".

Sarkozy hodlá v rámci předvolební kampaně pronést první velký projev v neděli v Marseille. Na některých mítincích má Sarkozyho podpořit i německá kancléřka Angela Merkelová.

 

 

15.2.2012 20:42 | Eurozóna může Řecku přiklepnout 130 miliard eur v pondělí

V pondělí na svém pravidelném setkání bude moci eurozóna rozhodnout o druhém záchranném balíku půjček pro Řecko ve výši 130 miliard eur.

Oznámil to po večerní mimořádné telekonferenci s ministry financí zemí eurozóny šéf Euroskupiny Jean-Claude Juncker.

Juncker v prohlášení uvedl, že v současnosti trojka (zástupci EU, MMF a ECB v Řecku) dokončila zprávu o stavu Řecka a řešení jeho dluhu a z Atén dostala silné záruky (dopisy od lídrů politických stran, že v reformách budou pokračovat i po volbách).

Před případným schválením úvěrů je ale ještě třeba ujasnit mechanismus dohledu nad prováděním reforem v Řecku a zajistit, že prioritou bude dluhová služba, uvedl v prohlášení Juncker.

15.2.2012 19:54 | Hillary Clintonová by mohla být šéfkou Světové banky

Šéf Světové banky Robert Zoellick skončí ve své funkci na konci června, kdy mu vyprší pětileté mandátu.

Světová banka poskytuje rozvojovou pomoc chudším zemím světa a podle zvyklostí jí vede Američan, zatímco sesterský Mezinárodní měnový fond od založení těchto institucí v závěru druhé světové války řídí Evropan.

Jedním z favoritů na post následujícího šéfa Světové banky je současná ministryně zahraničí USA HIllary Clintonová. Agentura Reuters píše o tom, že už jedná s Bílým domem o tom, že by ve své funkci skončila a přešla do Světové banky.

15.2.2012 19:05 | Polsko: Inflace v lednu na 4,1 %

Meziroční míra inflace v Polsku v lednu klesla na 4,1 % z prosincové úrovně 4,6 %. Údaje statistického úřadu posílily očekávání, že polská centrální banka letos alespoň jednou sníží úrokové sazby.

Centrální banka chce udržovat inflaci v zemi kolem střední hodnoty 2,5 procenta, v posledních měsících se však její míra držela výrazně nad touto úrovní, Polská národní banka však základní úrokovou sazbu nechává už sedmý měsíc beze změny na 4,5 procenta.

15.2.2012 18:22 | Evropské burzy rostly, čeká se, jak to dopadne s řeckými škrty

Akcie na západoevropských burzách obnovily růst a k oživení přispěly hlavně údaje o vývoji ekonomik Německa a Francie. 

Trh podpořily údaje o vývoji ekonomik Německa a Francie za čtvrté čtvrtletí, které byly o něco lepší, než se čekalo, třebaže celou eurozónu zřejmě čeká recese. Vcelku příznivé byly i nové údaje z amerického průmyslu.

Odpoledne ale akcie sestoupily z denních maxim, protože se na trh vrátily obavy ohledně druhého záchranného balíku pro Řecko - spekuluje se, že škrty budou odloženy až do dubnových voleb.

Index frankfurtské burzy DAX posílil o 0,44 %, stejně jako pařížský CAC 40.

Londýnský Index FTSEurofirst 300 v závěru stoupl o 0,6 %, zatímco FTSE 100 klesl o 0,13 %.

15.2.2012 17:58 | Maďarsko se snaží rozchodit zamrzlý bankovní trh, napumpuje do něj další peníze

Maďarská centrální banka nabídla bankám dvouleté nízkoúročené úvěry a zahájila nákupy hypotečních dluhopisů na trhu.

Je to poprvé, co centrální banka ve "východním křídle" Evropské unie zavedla kroky podobné "kvantitativnímu uvolňování" měnové politiky v USA nebo Británii a srovnatelné s rozsáhlými tříletými úvěry, jimiž Evropská centrální banka podpořila banky v eurozóně na konci prosince.

Podle některých analytiků mohou být kroky banky vstřícným gestem vůči vládě, která ji často vyzývala k podpoře úvěrů a kritizovala nedávnou vlnu zvyšování úrokových sazeb. Podle ekonomů to může v nynější nepříznivé době podpořit ekonomiku a mít pozitivní dopad na trh vládních dluhopisů, jejichž výnosy po zprávě banky výrazně klesly. Jiní analytici agentuře Reuters řekli, že kroky sice podpoří finanční likviditu v ekonomice, její strukturální problémy ale nevyřeší.

Velké maďarské banky zasáhla vlna omezování úvěrů a dalších aktiv v západoevropském finančním sektoru, který se pod tlakem dluhové krize v zemích eura snaží posílit vlastní kapitál. Na domácí půdě finanční situaci maďarských bank zhoršily kontroverzní kroky vlády, která na jejich zisky uvalila zvláštní daně a donutila je umožnit splácení devizových hypoték při uměle nízkých kurzech.

15.2.2012 17:11 | Pražská burza vzrostla o 0,18 %

Pražská burza skončila ve středu v mírném plusu a vzrostla o 0,18 %. Během dne se přitom pohybovala výš.

Největší růst zaznamenal bankovní titul Erste, který posílil o 2,35 %. O víc než jedno procento rostly i akcie KIT Digital nebo NWR. 

15.2.2012 16:49 | Nečas se před summitem sejde s Cameronem, budou jednat o fiskální smlouvě EU

Máme tady zprávu od mluvčího české vlády.

1. března se koná další summit EU, na kterém se má podepisovat smlouva o rozpočtové odpovědnosti.

Den před tím bude Nečas v Londýně jednat se svým kolegou Davidem Cameronem a projednávat postup na summitu.

Česko a Británie jsou jediné země z evropské sedmadvacítky, které se rozhodly k dokumentu zatím nepřipojovat.

15.2.2012 15:53 | Česko je v recesi, zatímco okolní země rostou

Pojďme se nyní podívat na dnešní čísla o HDP a srovnat ji s okolními zeměmi. Pro Česko to nejsou příznivá čísla - všichni okolo jsou na tom lépe než ČR.

Navíc Česko jako jediná země ze střední Evropy spadlo do recese, tj. dvě čtvrtletí po sobě ekonomika klesá (v posledním čtvrtletí o 0,3 %).

Pro českou ekonomiku klíčové Německo ve čtvrtém kvartále kleslo o 0,2 %. Rakousko je také v minusu 0,1 %.

Slovensko rostlo o 0,9 % a Polsko o 1,0 %.

Dokonce i ve velkých problémech se nacházející Maďarsko zaznamenalo v posledním čtvrtletí růst o 0,3 %.

Navíc se jen potvrzuje trend, kdy rozdíl mezi Němcem a Čechem v HDP na hlavu se zvětšuje, zatímco Slovák nebo Polák se svým příjmem Němcům přibližují.

"Ujíždí nám vlak. Nemůžeme si vymýšlet berličky a říkat, že doba je zlá. Pro Slováky je zlá taky, a přesto rostou šestkrát rychleji než my," ukomentoval data Vladimír Pikora z NextFinance.

"Obávám se, že jdeme portugalskou cestou: země, která původně doháněla Německo, kvůli korupci a špatné hospodářské politice ztratila dech, aby nakonec musela požádat svět o finanční pomoc, aby nezbankrotovala. Od stavu, kde jsou nyní Portugalci, nás při podobných vládách, jako byly ty poslední, dělí jen 16 let. V pozadí problémů Portugalska přitom stálo, že země přestala konvergovat k Německu?" uvedl Pikora.

Pro Česko (ale i další sousední země) je navíc špatnou zprávou, že německá ekonomika zpomaluje a to způsobí další pokles české ekonomiky, protože ji de facto drží jen export. A do Německa směřuje víc než třetina vývozu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru