Ekonom v iPadu

Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

Uhlí bude už za dva roky o polovinu dražší. Důvod? Vláda premiéra Petra Nečase potřebuje zalátat díry ve státním rozpočtu a chystá kvůli tomu novou daň s přívlastkem uhlíková.  

Snaha českých politiků najít nové příjmy není nijak ojedinělá. Odvody do eráru se zvyšují po celé Evropě a kvůli hrozící recesi může být ještě hůře.

Ostatně i ministr financí Miroslav Kalousek už dnes přiznává, že v letech 2013 a 2014 se státní rozpočet neobejde bez nových zdrojů.

Absurdní léčba

Kde tedy může stát dále brát? Týdeník Ekonom se porozhlédl v zahraničí i v nedávné minulosti, a našel mnoho absurdních způsobů, jimiž politici léčí či léčili nemocné veřejné finance.  

Pokud by se jimi řídila česká vláda, mohlo by se snadno stát, že budeme po vzoru Dánska či Maďarska platit více za národní pochoutku vepřoknedlozelo a další tučná či sladká jídla.

Kdyby pak ministerstvo financí chtělo zajít ještě hlouběji do minulosti, nalezlo by spoustu dalších možností, jak vysát z lidí pomocí daní více peněz – třeba platbami za okna v bytě, za krby nebo prostě za to, že máme hlavu na krku.


Hitparáda bizarních daní (pro zvětšení klikněte na infografiku)

Hitparáda nejblbějších daní

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O kolik desítek miliard přichází ročně Česko kvůli daňovým únikům? Jak velká je stínová ekonomika v zemích EU? Více se dočtete v novém vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 9. února, nebo pod odkazem níže:

banner 2
Související