Už zítra by eurozóna mohla rozhodnout o poskytnutí druhého záchranného balíku zadluženému Řecku. Tamní vláda sice o víkendu schválila potřebné reformy, kterými eurozóna podmínila udělení pomoci, ale ani tak nemají Atény pomoc jistou. Zahraniční subjekty sice stále hovoří o záchraně Řecka před bankrotem, ale mnozí ekonomové již říkají, že Řecko bankrotem prochází.

Ten zmiňují především v souvislosti s odpisy dluhů soukromých věřitelů, na čemž se ale řecká vláda definitivně ještě nedohodla. Soukromí investoři jsou sice na odpisy ochotní přistoupit, ale překážkou v jednání je finální podoba výše odpisu. I přesto jejich ochota přetrvává, neboť alespoň takto mají "jistotu" návratnosti části půjčených peněz.

Pokud by totiž došlo k nekontrolovatelnému krachu hrozí téměř jistota, že by přišli o vše. Nemluvě o chaosu, který by vznikl, pokud by se Řecko muselo vrátit od eura ke své původní měně drachmě, přičemž by Řekové nadále používali eura, která mají uložená nebo investovaná v zahraničí.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru