Už zítra by eurozóna mohla rozhodnout o poskytnutí druhého záchranného balíku zadluženému Řecku. Tamní vláda sice o víkendu schválila potřebné reformy, kterými eurozóna podmínila udělení pomoci, ale ani tak nemají Atény pomoc jistou. Zahraniční subjekty sice stále hovoří o záchraně Řecka před bankrotem, ale mnozí ekonomové již říkají, že Řecko bankrotem prochází.

Ten zmiňují především v souvislosti s odpisy dluhů soukromých věřitelů, na čemž se ale řecká vláda definitivně ještě nedohodla. Soukromí investoři jsou sice na odpisy ochotní přistoupit, ale překážkou v jednání je finální podoba výše odpisu. I přesto jejich ochota přetrvává, neboť alespoň takto mají "jistotu" návratnosti části půjčených peněz.

Pokud by totiž došlo k nekontrolovatelnému krachu hrozí téměř jistota, že by přišli o vše. Nemluvě o chaosu, který by vznikl, pokud by se Řecko muselo vrátit od eura ke své původní měně drachmě, přičemž by Řekové nadále používali eura, která mají uložená nebo investovaná v zahraničí.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?