Nejdůležitější události:

- prezident EU Herman van Rompuy spolu s předsedou EK José Barrosem jsou na návštěvě v Číně, kde hledají podporu

- OECD: Německo čeká období slabšího růstu, letos jen o 0,6 pct

- Řecká ekonomika se ve 4Q propadla o 7 %

- Španělsko, Itálie a Řecko prodaly dluhopisy různých splatností. Výnosy klesly

- ratingová agentura Moody's v noci na úterý snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti šesti zemím Evropské unie včetně Itálie, Španělska a Slovenska.


HNByznys najdete i na Facebooku. Nenechte si ujít nejdůležitější zprávy ze světa financí a staňte se našimi fanoušky - ZDE


Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
14.2.2012 20:27 | Klaus: Současný vývoj v EU brzdí rozvoj české ekonomiky

Evropská unie je v současnosti prostorem, který brzdí rozvoj české ekonomiky. Důvodem je především skutečnost, že 83 procent vývozu z Česka směřuje do EU. Při dnešním zahájení Česko-tureckého podnikatelského fóra v Ankaře to uvedl prezident Václav Klaus.

"Proto jsme zde, proto jsme sem přijeli, máme zájem diverzifikovat náš export. A Turecko považujeme za prioritního, naprosto strategického partnera," uvedl prezident. Dodal, že Turecko by stěží v posledních letech dosahovalo vysokých temp růstu ekonomiky, kdyby většina jeho exportu mířila do EU.

14.2.2012 19:19 | Juncker potvrzuje - středeční schůzka se odkládá na pondělí

 

Původně plánovaná mimořádná schůzka ministrů financí eurozóny, na níž se mělo rozhodovat o schválení druhého záchranného balíku půjček pro Řecko, ve středu nebude. Oznámil to šéf Euroskupiny Jean-Claude Juncker v dnešním prohlášení. Z něho také vyplynulo, že Řekové zatím nesplnili všechny požadované podmínky.

"Zatím jsem neobdržel požadované politické záruky od lídrů řeckých koaličních stran o naplňování programu," prohlásil Juncker, podle něhož se ale uskuteční alespoň telekonference ministrů.

14.2.2012 19:14 | Pohled na burzy

Akcie na hlavních burzách v západní Evropě dnes oslabily a k jejich poklesu částečně přispěla horší statistika ze Spojených států. Mezi investory tak zavládly obavy, zda vyhlídky největší ekonomiky světa nejsou horší, než se dosud zdálo. Náladu pak nezlepšil ani solidní růst investorské důvěry v Německu.

Panevropský index FTSEurofirst 300 podle předběžných údajů odepsal kolem 0,2 procenta a uzavřel na 1069,84 bodu.

Americké akcie zahájily dnešní obchodování mírným poklesem.

Ve 12:00 EST (18:00 SEČ) se Dow Jonesův index pohyboval kolem 12.844 bodů a proti předchozímu závěru vykazoval pokles o 0,2 procenta. Podobně širší index S&P 500 odepisoval 0,3 procenta a nacházel se blízko hranice 1348 bodů. Z hlavních indexů si nejhůře vedl Nasdaq Composite, který měl ztrátu skoro půl procenta na 2918 bodů.

14.2.2012 18:49 | Ve středu bude telekonference, ministři odkládají rozhodnutí o pomoci Řecku na pondělí

Ve středu se zřejmě neuskuteční předem plánovaná schůzka ministrů financí zemí eurozóny, na níž se mělo rozhodovat o schválení druhého záchranného balíku půjček pro Řecko. Podle diplomatických zdrojů zatím neskončily veškeré přípravné práce. Místo setkání v Bruselu se patrně bude konat telekonference. Rozhodnutí o balíku 130 miliard eur podle zdrojů citovaných agenturami zřejmě nepadne.

Už na pondělí je ale svolána předem plánovaná schůzka ministrů eurozóny, na níž by tak vše mohlo být doladěno. O tom, že konání středečního mimořádného setkání je podmíněné, hovořil už v pondělí šéf Euroskupiny Jean-Claude Juncker, když schůzku koncem minulého týdne svolával.

14.2.2012 18:22 | Věřitelé předložili Řecku další seznam požadavků. Stihne je zavést do 20. března?

Zahraniční věřitelé Řecka předložili podrobný seznam úsporných opatření, která mají Atény splnit dřív, než mohou čerpat slíbený druhý záchranný úvěr v objemu 130 miliard eur (asi 3,3 bilionu Kč). Vyplývá to z návrhu dokumentu, k němuž se dostala agentury AP. Požadovaná opatření tvoří součást širšího souboru opatření, který schválil řecký parlament.

Řekové se tak například budou muset vypořádat s lidmi, kteří se vyhýbají placení daní, anebo omezit rozpočet, z něhož se hradí léky na předpis. K zahraničním věřitelům Řecka patří zbylých 16 členských zemí eurozóny spolu s Mezinárodním měnovým fondem.

AP tvrdí, že tito věřitelé teď trvají na tom, aby úsporná opatření Řecko muselo zavést ještě před tím, než druhý záchranný úvěr odejde do Atén. To by ale znamenalo, že pokud se to Řecku nepodaří, peníze patrně nedostane. Pak by zemi s největší pravděpodobností čekal chaotický státní bankrot. Peníze jsou nutné do 20. března, kdy má Řecko splatit větší část dluhu.

Rehn: Neřízený bankrot by měl devastující dopady

"To utrpení a zmatek, co zmítají Řeckem, já chápu. Na tomto rámci se ale dohodly členské země (eurozóny) a Mezinárodní měnový fond," sdělil komisař Evropské unie pro hospodářské a měnové záležitosti Olli Rehn.

"Je skutečně v zájmu všech lidí v Řecku i v Evropě, aby to už začalo fungovat a abychom zabránili neřízenému bankrotu Řecka. Mělo by to devastující dopady," uvedl Rehn.

Ekonomové mají největší obavy z toho, že případný státní bankrot Řecka by mohl vážné ohrozit stabilitu evropských bank a silně otřást finančními trhy ve světě.

14.2.2012 16:43 | Španělské škrty před volbami váznou. Přidejte, výzývá eurokomisař Rehn

Španělsko by mělo urychleně předložit rozpočet na letošní rok a doložit, jak hodlá snížit rozpočtový deficit. Novinářům ve Štrasburku to řekl komisař Evropské unie pro hospodářské a měnové záležitosti Olli Rehn. Zdroje agentury Reuters už předtím naznačily, že EU patrně zahájí proti Španělsku procedurální kroky za to, že země odkládá požadovaná úsporná opatření.

Rehn řekl, že EU zatím žádné rozhodnutí v této věci neučinila. Evropská komise podle něj nejprve dokončí hodnotící zprávu o fiskální situaci všech 27 členských zemí.

"Nedělejme v této fázi žádné předčasné závěry, protože my teprve dokončujeme předpovědi," řekl Rehn. Případné kroky, o nichž hovoří zdroje Reuters, by unie nejpozději do května podnikla proti nové španělské vládě. Reuters v souvislosti s odkladem úsporných opatření zmiňuje regionální volby, které se mají ve Španělsku konat příští měsíc.

14.2.2012 16:25 | Kam letos vyrazíme na dovolenou?

Jan Strouhal, editor HNByznys

Dnešní on-linová šichta pro mě končí. Otěže předávám kolegovi Tomáši Volfovi. Na konec ještě jednu zajímavost.

Poslanec Evropského parlamentu patřící do jedné ze stran německé vládní koalice dnes vyzval občany své země, aby vyjeli na dovolenou do Řecka. Tímto krokem by měli Němci podpořit řeckou ekonomiku ve snaze lépe se vyrovnat se svými dluhy.

Napadá mě otázka: Komu pomůžete se vyrovnat s dluhovou krizí vy? Výběr je letos opravdu široký.

Chérete!

14.2.2012 16:01 | Protesty v Řecku neutichají

Řecko je v poslední době pod tlakem protestů. Tentokrát se do ulic Atén vydali penzisté. Samozřejmě vyjadřují nesouhlas s úspornými opatřeními. A to i přesto, že vláda duchodovému systému nesebrala 300 milionů eur, které nejdříve chtěl z rozpočtu škrtnout. Důchodcům ale od začátku krize kontinuálně klesají penze. Od té doby přišel řecký penzijní fond o 20 miliard eur.

V aténských ulicích tak důchodci nesou transparenty s nápisy jako ,,Bezplatné zdravotnictví pro všechny" nebo "Pro penzisty není nic, peníze jsou pouze pro bohatou vrstvu".

14.2.2012 15:38 | EK chce více prověřit 12 ekonomik EU. Mezi nimi i Francii a Británii

Evropská komise dnes uvedla, že u 12 členských zemí Evropské unie je třeba provést hlubší analýzu rizik vyplývajících z možných makroekonomických nerovnováhách. Česká republika ani Slovensko mezi nimi nejsou, na rozdíl například od Francie, Británie, Belgie či Maďarska.

Dnešní zpráva komise, která je první svého druhu, je součástí reakce na krizi. EU se na jejím vypracování dohodla před časem v rámci snahy předcházet v budoucnu opakování současných problémů.

Experti se zaměřili na deset různých makroekonomických ukazatelů. Šlo například o ztrátu konkurenceschopnosti či vysokou míru zadlužení. Komise v rámci této procedury může přijít s doporučení, jak situaci zlepšit.

Hlubší analýzu situace budou podle ní potřebovat Belgie, Bulharsko, Kypr, Dánsko, Finsko, Francie, Itálie, Maďarsko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko a Británie.

14.2.2012 15:08 | Španělsko odmítlo zveličování odhadů

Nyní se ještě v rychlosti vraťme do Španělska. Tamní vláda potvrdila, že podle předběžných údajů bude rozpočtový deficit země za rok 2011 ve výši 8 % HDP. Vláda k tomu dodala, že dělá vše pro to, aby schodek rozpočtu snížila. A to s podporou Německa a Evropské komise.

Španělští politici dnes také odmítli obvinění, že by vědomě navyšovali odhady ohledně rozpočtového schodku a dalších parametrů. Z toho je dnes obvinili někteří zástupci EU.

Související