Ministerstvo vnitra chce více využít státní podnik Česká pošta, jehož je zřizovatelem. Pošta by podle představ náměstka ministra Radka Šmerdy měla kromě služeb e-governmentu, jako jsou datové schránky či správa systému Czech Point, poskytovat státním úřadům i pevné připojení k internetu a datové linky. A v právě dostavovaném datovém centru pošty by měl stát uskladnit své servery.

Vnitro tvrdí, že využitím služeb státního podniku by úřady výrazně ušetřily. Česká pošta by totiž služby poskytovala "v podstatě za cenu nákladů“, řekl Šmerda v rozhovoru pro HN.

Hraje se přitom o hodně velké peníze. V současnosti platí centrální státní úřady za pevné datové připojení kolem miliardy korun ročně. Tuto službu jim poskytují Telefónica, GTS Czech a konsorcium firem T-Systems a ČD-Telematika.

Operátor pro stát. A bez soutěže

Do budoucna chce ale vnitro především velké centrální úřady znovu těsněji přitáhnout k jednomu operátorovi, a to právě k jím řízené České poště.

„Pošta by měla být poskytovatelem sdílených služeb informačních a komunikačních technologií pro státní správu,“ říká náměstek Šmerda.

Státní podnik by se tak dostal k zajímavému několikasetmilionovému byznysu. Zakázku by dostal napřímo, bez tendru.

Podle Šmerdy lze totiž v případě státního podniku použít výjimku ze zákona a nedělat klasické výběrové řízení. „Vlastníkem pošty je stát. Česká republika tak zadává zakázku České republice,“ vysvětluje.

Plán ministerstva se pranic nelíbí operátorům, kteří už státní správě poskytují své služby. Uskuteční-li vnitro své nápady v praxi,  nebudou váhat obrátit se na antimonopolní úřad či soudy.

Více čtěte v úterních HN.

Čtěte více v Hospodářských novinách

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru