Západ uvaluje na Írán sankce kvůli jeho neochotě ukončit jaderný program. Evropská unie už rozhodla, že od července uvalí embargo na dovoz íránské ropy.

Mezinárodní agentura pro energii (IEA), která je energetickým poradcem západních zemí, v dnešní měsíční zprávě uvedla, že v reakci na tento krok se globální toky ropy přizpůsobují budoucí situaci už nyní.

Těžba ropy v Íránu klesla za poslední dva roky o více než čtvrt milionu barelů denně, což představovalo 6,6 procenta celkové produkce.

Letos by těžba mohla klesnout o více než 300 tisíc barelů a příští rok o dalších 200 tisíc barelů za den, odhaduje vídeňská konzultační firma JBC Energy.

V situaci, kdy se do ropného sektoru významně neinvestuje, nastává přirozený pokles produkce tempem pět až deset procent ročně.

"Produkce ropy v Íránu se bude propadat tempy blízkými přirozenému poklesu a umísťovat íránský export bude natolik obtížné, že důsledkem může být zvyšování zásob nebo záměrné omezování těžby," řekl ředitel JBC Energy Johannes Benigni.

Pokles i bez sankcí

Analytici navíc předpokládají, že íránská produkce by klesala i bez sankcí. "V posledních letech tam nešly žádné zahraniční investice, o nichž by se dalo mluvit. Z dlouhodobějšího hlediska je výhled ropné produkce bez zahraničních investic hodně špatný," řekl analytik energetického trhu Robin Mills ze Spojených arabských emirátů.

Evropská unie dovážela loni z Íránu jen 600 tisíc barelů ropy denně a IEA odhaduje, že íránský export by po zavedení sankcí mohl být nahrazen jinými dodavateli až do jednoho milionu barelů denně.

IEA předpokládá, že dopad na íránskou těžbu posílí širší ekonomické sankce USA a EU proti íránské centrální bance, která zprostředkovává platby za prodej íránské ropy.