Vyčištění oblastí na severu Nigérie zamořených olovem kvůli nelegální těžbě zlata a zabezpečení dolů bude stát čtyři miliony dolarů (asi 75 milionů korun).

Oznámila to v úterý mezinárodní organizace Human Rigths Watch (HRW), která píše o nejhorším zamoření tímto jedovatým kovem "v moderních dějinách".

Od března 2010 zemřelo na otravu olovem nejméně 400 dětí a tisíce dalších jsou vystaveny vysokým koncentracím.

Dvacetileté Amině Murtalové žijící v nigerijském státě Zamfara prý na otravu olovem zemřely již tři ze šesti dětí. Testy na jejím pozemku ukázaly šedesátkrát víc olova, než jsou bezpečné limity.

Otrava olovem může nevratně poškodit ledviny či nervový a reprodukční systém, vyvolat vysoký krevní tlak, chudokrevnost, křečovité bolesti břicha, ztrátu paměti nebo blouznění. V krajních případech oběti upadají do kómatu a následně umírají.

Mimořádné nebezpečí představuje pro malé děti, které se dostávají do kontaktu s olovem při zpracování hlušiny v dolech na zlato nebo poté, co se jejich příbuzní vracejí z dolů a přinášejí s sebou kontaminovaný prach. Zamořené bývají i potraviny a nejbližší životní prostředí, když si lidé přinášejí hlušinu domů k dalšímu zpracování.

Podle HRW je mnoho žen vystavených zamoření neplodných a dochází u nich k velkému počtu samovolných potratů.

Nigerijská vláda se v poslední době soustředila na informační kampaň. Nigerijci teď prý o rizicích vědí víc, nicméně na mimořádně chudém severozápadě, kde lidé žijí v hliněných chýších a jsou závislí na pravděpodobně kontaminované vodě z rybníků, místní s těžbou nepřestávají.

HRW nyní žádá nigerijskou vládu, aby do června vyhradila peníze na zvýšení bezpečnosti v dolech na zlato, aby dekontaminovala všechny postižené vesnice a aby provedla testy všech dětí, které mohly být ohroženy.