Česká pošta plánuje zavést takzvané balíkomaty. Půjde o samoobslužné stánky, kde si budou moci lidé vyzvednout své balíkové zásilky i mimo otevírací dobu pošty. Informovalo o tom Hitrádio ORION a ČTK potvrdil ředitel odboru komunikace České pošty Ivo Mravinac.

Díky balíkomatům se podle něj uleví poštám a lidé si budou moci přijít pro zásilky, kdy se jim to bude hodit. "Na vybraná nádraží a do obchodních center umístíme schránky, do kterých se dostanete pomocí PIN kódu, který vám pošleme do emailu nebo do mobilního telefonu," řekl Hitrádiu Mravinac.

Pošta zatím nepočítá s tím, že by službu zpoplatňovala nějakým zvláštním poplatkem. "Protože tím, že pošta nebude doručovat na adresu nebo nebude muset zásilku skladovat, tak ty náklady by se měly vzájemně srovnat," řekl Mravinac ČTK.

Odesilatel ovšem při odeslání bude muset uvést e-mailovou adresu nebo telefonní číslo adresáta. Podle Mravinace to ovšem lidé dělají už nyní, pokud využijí služeb nabídky Balík Na poštu a Balík Do ruky. U nich si totiž mohou volit místo a způsob doručení zásilky.

Pilotní projekt by měl být spuštěný ve třetím čtvrtletí letošního roku. Konkrétní místa, kde balíkomaty budou, zatím není určené. Mělo by však jít o velká města.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru