Je půl šesté ráno a šestačtyřicetiletý Miroslav z Prahy se chystá do práce. Kromě běžné brašny s nářadím si s sebou bere i speciální výbavu. Lyžařské ponožky, termosku s čajem a teplé rukavice.

Nemíří přitom obsluhovat lyžařský vlek, pracuje v krytém skladu s instalačním materiálem. Ten však není vytápěný, takže teplota zde v současných mrazivých dnech klesá až k minus deseti stupňům.

„Máme tu sice jednu místnost, kam se můžeme jít ohřát, ale nikdo tam nezůstává moc dlouho, aby to nevypadalo, že se zašívá,“ říká Miroslav, který z obav před problémy v práci odmítl zveřejnit své jméno. "Aby v práci neřekli, že jsem si stěžoval," podotýká.

Zaměstnavatel má v případě extrémního počasí zákonnou povinnost zajistit svým zaměstnancům příznivé mikroklimatické podmínky na pracovišti - laicky řečeno: teplý nápoj, ohřívárnu a teplé oblečení.

Za nedodržení těchto podmínek mu hrozí finanční sankce.

„Nařízení tu splněná jsou, ale pro nás nemají praktický význam. Vytápění skladu by asi nebylo ekonomicky výhodné, ale náš výkon se stejně při práci v mrazu snižuje,“ dodává Miroslav.

S podobnými nesnázemi se potýkají další profese – například policisté či pošťačky. Ty musí do terénu každý den nehledě na teploty.

Víkendové mrazy

Podle ČHMÚ v noci ze čtvrtka na pátek dosahovaly nejnižší noční teploty až -16°C. Víkend přinese ještě extrémnější mrazy. Na většině území teploty v noci dosáhnou až -20°C. Na několika místech Česka mohou padnout teplotní rekordy z února 1929, kdy mrazy dosahovaly až 40 stupňů pod nulou. Přes den se budou nejvyšší teploty pohybovat mezi -9 až -5°C, na horách kolem -14°C. K mírnému oteplení by mělo dojít během pondělí.

„Víme, že je to těžká práce. Naši zaměstnanci dostávají kompletní zimní stejnokroje, finanční příspěvek na pracovní obuv a čajové sáčky. Na pobočce si pak mohou udělat pauzu a uvařit čaj,“ říká mluvčí České pošty Marta Selicharová.

Samy pošťačky však tvrdí, že na pauzu nemají čas. „Nestihly bychom obejít celý rajon, kdybychom se pořád vracely,“ říká Karolína. Ani ona si raději nepřeje uvést celé jméno, byť jej redakci serveru IHNED.cz sdělila.

Jasně určené intervaly

Na bezpečnostní přestávku ve vytápěné místnosti mají ze zákona nárok všichni zaměstnanci, kteří pracují v chladu.

Při teplotě vzduchu od 4 do 10 stupňů by neměla nepřetržitá práce přesáhnout tři hodiny, při 4 až -10 stupních se nesmí pracovat vkuse déle než dvě hodiny. Od -10 níže by se zaměstnanci měli jít zahřát vždy po 75 minutách.

O zkřehlých prstech a omrzlém nosu vědí své i uklízeči a metaři z Pražských služeb. „My si musíme dělat pauzu už po půl hodině, jinak bychom tu nevydrželi,“ říká třicátnice Renáta, která s ostatními uklízí Václavské náměstí.

A popelář Miloš, který sváží odpad, nemá ani přestávku, ani teplý čaj. Zahřát se prý může jenom v autě. Za práci v mrazu přitom zaměstnanci příplatek nedostávají.

„Nevidíme důvod, proč bychom měli připlácet za to, že někdo pracuje v zimě,“ říká mluvčí Pražských služeb Miroslava Egererová.