Co je vlastně ACTA?

Dohoda ACTA má být odpovědí na globální nárůst obchodu s padělaným zbožím a porušování autorských práv. Klade si za cíl poskytnout mezinárodní právní rámec pro vymáhání práv duševního vlastnictví. Skládá se ze šesti kapitol, které celkem obsahují 45 článků.

Internet a digitální prostředí v ACTA představují pouze menší část. Přímo se jich týká jeden článek ze 45.

Proč je důležité ji sledovat?

Co jsou "Adekvátní právní kroky"? Neurčitost formulací v dohodě může znamenat cokoliv. Státy s Evropskou unií tak dostávají bianco šek na jakékoliv změny legislativy. Je proto důležité sledovat, jak státy v s dohodou naloží.

Kdy se o ACTA začalo mluvit?

První předběžná jednání o ACTA začala v roce 2006 mezi USA a Japonskem. Oficiálně se vyjednávat začalo v červnu 2008, tehdy se také o smlouvě poprvé dozvěděla veřejnost díky dokumentům vydaným WikiLeaks.

Kdo měl na podobu ACTA vliv?

Návrh přesného znění dohody vznikal v průběhu roku 2010, finální verze byla schválena 1. října. Na její podobu měly kromě vlád velký vliv organizace, jako jsou americké asociace filmových tvůrců, nahrávacího průmyslu nebo asociace pro farmaceutický výzkum a výrobu, sjednocené ve zvláštním poradním výboru. Kopii předběžného znění v roce 2009 obdržely i společnosti jako Sony Pictures, Time Warner, News Corporation nebo Google.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru